Zemlinského kvarteto opět s Dvořákem online
Zemlinského kvarteto ve středu 3. března v 19:30 hodin streamuje druhý večer ze své letošní koncertní série 4plus. V rámci souborného provedení čtrnácti smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka, které mají během letoška hudebníci v plánu na koncertním pódiu uvést, zazní ve Velkém sále Městské knihovny v Praze tři z nich – Smyčcový kvartet č. 5, č. 6 a č. 14. Vstupenky na online stream lze zakoupit v prodejní síti GoOut a předplatitelé pak budou mít záznam k dispozici až do prosince letošního roku.
„Na úvod koncertu zazní smyčcový kvartet č. 5 f moll op. 9. Jedná se již o zralejší dílo, autor cíleně opouští mnohomluvnost svých předchozích opusů a v některých tématech 4. věty již můžeme nalézt i náznak atmosféry Slovanských tanců. Zajímavostí díla je druhá věta – sám Dvořák ji posléze přepracoval a z hlavního tématu této části stvořil známou Romanci pro housle a orchestr,“ vysvětluje violista Petr Holman, který celou sérii dvořákovských koncertů organizuje.
Jak Zemlinští uvádějí, dalším dílem pak bude smyčcový kvartet č. 6 a moll op. 16. Ten se vrací ve své inspiraci ke klasickým zdrojům. Dílo bylo původně komponováno jako jediný nepřetržitý proud hudby sjednocený variačním využitím dvou základních témat. Toto řešení však Dvořák nakonec zavrhl a rozhodl se kvartetu vtisknout tradiční podobu o čtyřech větách. Úpravy samotného kvartetu však nikdy nedokončil a torzovité dílo tak zůstalo více než sto let neproveditelné. Teprve roku 1982 je zrekonstruoval hudební skladatel a přední dvořákovský badatel Jarmil Burghauser.
Závěrečným dílem koncertu pak bude jeden ze dvou posledních kvartetů – klenotů mezi Dvořákovými komorními díly, smyčcový kvartet As dur op. 105. Dílo bylo započato v Americe, ovšem skladatel práci na tomto kvartetu přerušil a dokončil jej až doma, a to až po zkomponování dalšího kvartetu G dur op. 106. Skladba je to veskrze pozitivní, optimistická a radostná, věrně zrcadlí tehdejší autorovo duševní rozpoložení. „Dvořák zde zúročil veškeré své celoživotní zkušenosti a na závěr své komorní tvorby nám v tomto kvartetu As dur zanechal vrcholné dílo, jehož největším nedostatkem je, že je – poslední…,“ uzavírá Petr Holman.
Foto: Ilona Sochorová
Příspěvky redakce
- Důkladná žilinská příprava na vánoce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
Více z této rubriky
- Důkladná žilinská příprava na vánoce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu