Česká klavírní moderna dětem podeváté. Podruhé se skladatelskou soutěží pro mladé
Devátý ročník přehlídky soudobé hudby v podání mladých interpretů nazvané Česká klavírní moderna dětem se uskuteční ve dnech 25. a 26. ledna příštího roku v pražském kostele svatého Vavřince. I tentokrát se k festivalu připojuje skladatelská soutěž pro mladé komponisty, do níž se zájemci mohou přihlásit do konce listopadu.
Česká klavírní moderna dětem pořádaná Evou Doušovou a vydavatelstvím Musica Gioia již devátým rokem podporuje soudobou klavírní tvorbu určenou nejmladším interpretům. Víkendový festival, který se uskuteční poslední lednový víkend příštího roku v kostele svatého Vavřince v Praze, každoročně nabízí čtyři až pět koncertů, na nichž jsou uvedeny výhradně skladby vzniklé v druhé polovině dvacátého století či mladšího data. Interpretace je v rukou mladých klavíristů z celé republiky. Ti se na festival mohou přihlásit, pokud studují na základních uměleckých školách, soukromě či v nižších ročnících konzervatořích, a to do 1. prosince.
Doprovodným programem festivalu je tradičně seminář s přizvanou hudební osobností, který se uskutečňuje formou besedy nebo mistrovského kurzu. V minulosti se na České klavírní moderně dětem představili Luboš Sluka, Milan Dvořák, Jiří Pazour, Lukáš Hurník, Jan Simon, Ivo Kahánek, klavírní duo Eliška Novotná – Lukáš Michel, ale i spisovatel a básník Jiří Žáček či sportovní komentátor s velkým vztahem k hudbě Miroslav Langer. Letošní seminář, který se uskuteční v neděli 26. ledna v poledních hodinách, povede klavírista Martin Kasík.
Součástí přehlídky bude v letošním roce podruhé skladatelská soutěž. Jejím prostřednictvím pořadatelé chtějí podpořit mladé tvůrce, jejichž tvorba je na festivalu posléze uváděna. V loňském roce byly vyhlášeny dvě kategorie, ve věkové skupině do patnácti let vyhrála Eliška Divínová, v kategorii do dvaceti pěti let Pavel Duda. Jejich vítězné skladby budou provedeny na devátém ročníku přehlídky. V letošním roce je skladatelská soutěž vypsána pouze v kategorii do patnácti let. O vítězi rozhodne porota ve složení Eliška Novotná z Ostravské univerzity, Jiří Bezděk z HAMU a Plzeňské konzervatoře a Eduard Douša, který je pedagogem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Pražské konzervatoři. Do soutěže se do konce listopadu mohou přihlásit mladí autoři přednesových instruktivních skladeb pro klavír v oblasti klasické hudby.
Foto: ilustrační z minulých ročníků
Příspěvky redakce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
Více z této rubriky
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Filip Urban vybrán na Mezinárodní soutěž operního dirigování CIDOO
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu