KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

České centrum Kyjev se podílí na pěvecké soutěži english

V ukrajinské metropoli Kyjevě se uskuteční mezinárodní operní soutěž Solo.way. V termínu od 16. do 26. dubna se v rámci Roku české hudby a ve spolupráci s Českým centrem Kyjev a za podpory Národní filharmonie Ukrajiny utkají pěvci od 16 do 35 let věku. Soutěž je dvoukolová – první kolo online, druhé offline. Závěrečný galavečer se má konat v sále filharmonie.

Hlavním cílem projektu je nalezení a podpora talentované ukrajinské pěvecké mládeže – v ideálním případě budoucích hvězd národní i světové operní scény. Dále zachování nejlepších tradic národní pěvecké školy, rozvoj a popularizace vokálního umění a zdokonalování pěveckých dovedností. A nakonec propagace české hudby mezi širokou veřejností. Jakýmsi vedlejším účinkem by pak měla být výměna zkušeností mezi mladými hudebníky a pedagogických poznatků mezi učiteli zpěvu.

Navzdory ruské vojenské agresi vůči Ukrajině, trvající už dva roky, se i České centrum v Kyjevě snaží přispívat k „normálnímu“ kulturnímu životu. V metropoli jsou otevřené restaurace, kavárny i nákupní centra, hrají divadla. Ruské útoky jsou však na denním pořádku. Například i lednový festival Pohoda Loves Ukraine v kyjevském klubu Atlas, na kterém se podíleli hudebníci z Česka a Slovenska, musel být přerušen kvůli leteckému poplachu. Po jeho odvolání se organizátoři rozhodli v programu pokračovat. Pořadatelé festivalu, v naději, že se jejich akce stane precedentem pro celou evropskou hudební scénu, vyjádřili v lednu přesvědčení, že je důležité ukázat Ukrajincům podporu a spolupatřičnost i přímo v jejich zemi. Na festivalu vystoupil s jasnou symbolikou také rocker a politik Michael Kocáb, který se stal na začátku 90. let v tehdejším Československu symbolem odchodu okupačních sovětských vojsk.

Foto: facebook soutěže

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky