Cestou necestou barokní Evropou
Březen tohoto roku přinese do Hudebního salónu Café crème, který již sedmnáct let obohacuje kulturní život v Praze, úplnou novinku, totiž pilotní projekt koncertu pro „malé i velké“ posluchače. Barokně hudební cestopis představuje různorodost a kontrasty v hudebních vyjadřovacích prostředcích při putování Evropou. Pořad 16. března se v kostele sv. Vavřince na Malé Straně uskuteční nadvakrát – první část začíná v patnáct hodin, druhá pak v půl osmé.

„Koncert pro malé posluchače je koncipovaný hravou formou: vydáme se na cestu po Evropě s úkolem najít důležité poselství! Projedeme Rakousko, Itálii, Francii, Anglii, Německo, ale konkrétní města, kde se máme zastavit, zná dopředu pouze náš kočí, který v Praze dostal přesné instrukce od hraběte Hartiga! Na konci výpravy se opět vrátíme do Čech – doufejme, že se splněným posláním,“ lákají pořadatelé. V průběhu cesty budou společníky představené hudební nástroje a diváci se seznámí také s barokními tanci i žánrovými skladbami napodobujícími různorodé zvuky. Obecenstvo se také zapojí do objevování evropských měst a bude pomyslně „uvedeno na královské dvory s dobovými gesty a poklonami“. Průvodkyněmi na této cestě budou Jana Semerádová s barokními flétnami, Dagmar Valentová a její barokní housle a Monika Knoblochová u cembala.
V klasickém večerním čase od půl osmé se v kostele sv. Vavřince „rozjede kočár znovu“, tentokrát ovšem v náročnějším modu a věnovaný starším posluchačům. Ústředními postavami budou Antonio Vivaldi a Jean-Marie Leclair. Každému bude svěřena jedna polovina koncertu. Posluchači se mohou těšit na zajímavé souvislosti Vivaldiho s Prahou, prolínání italského a francouzského stylu, různorodost barokní hudební řeči navzdory stejné době vzniku i doprovodný komentář, který odhalí řadu zajímavostí.
Hudební salón Café crème nabízí dramaturgicky vytříbené projekty kladoucí v kontrast i soulad mezi hudbu starou a moderní a zapojující rovněž literaturu, divadlo, tanec či výtvarná umění. Za dobu svého fungování si vysloužil záštitu festivalu Pražské jaro, v jehož prostorách, v pražském kostele sv. Vavřince, se odehrává. Vůdčí tváří komorní řady je cembalistka Monika Knoblochová, která obvykle i účinkuje s přizvanými hosty.

Foto/zdroj: ilustrační - archiv projektu
Příspěvky redakce
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Smíšený sbor Jitro vyhlásil skladatelskou soutěž k osmistému výročí Hradce Králové
Více z této rubriky
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Nejen Sebastian, také Bernhard a Ludwig. Bachovská nabídka Collegia 1704
- Angela Gheorghiu po více než dekádě v Praze
- Klavírista Martin Kasík zahraje Dvořáka s filharmoniky ze Zelené Hory
- Varhanní závěr března u Svatého Jakuba s Pergolesiho Stabat Mater
- Barry Douglas budí zájem. Prague Philharmonia tak otevřela i rudolfinskou emporu
- Jubilejní plzeňské klavírní klání. Kdo naváže na Pavola Praženicu?