KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Čtvrttón Karla Ančerla. Světová premiéra jako upomínka na terezínskou tragédii english

Na říjen letošního roku připadá osmdesáté výročí tragické chvíle, kdy byli na smrt posláni členové smyčcového orchestru působícího pod vedením dirigenta Karla Ančerla v terezínském ghettu. U této příležitosti se v pátek 1. listopadu uskuteční ve Dvořákově síni pražského Rudolfina koncert, na němž mimo bude ve světové premiéře představena Ančerlova Skladba pro smyčcový orchestr v čtvrttónech. Interpretace se ujme polský smyčcový orchestr Aukso společně s houslistou Jiřím Vodičkou a cembalistkou Editou Keglerovou.

Tučapský rodák Karel Ančerl nepocházel z hudebnické rodiny, ale od dětství se věnoval hře na housle a již v jedenácti letech hrál v místním orchestru. Při pražských gymnaziálních studiích se začal věnovat i hře na klavír a později přešel na konzervatoř, kde studoval skladbu u Jaroslava Křičky, dirigování u Pavla Dědečka a k tomu bicí nástroje. Velký význam pro jeho další uměleckou kariéru mělo i studium mikrointervalové hudby u Aloise Háby, ale zejména pravidelná účast na zkouškách České filharmonie, kde mohl sledovat práci Václava Talicha i jiných dirigentů. V roce 1930 absolvoval jako dirigent svojí Symfoniettou a rozhodl se pro dirigentskou dráhu.

Začínal jako dirigent v Osvobozeném divadle, kam ho angažoval Jaroslav Ježek. Později přešel do rozhlasu, kde na sebe záskokem ve Třetí Prokofjevově symfonii strhl pozornost a vysloužil si pozvání k České filharmonii. Jeho slibně rozvíjející se kariéru zastavila válka: 12. listopadu 1942 byl převezen do Terezína, kde se podílel na známých hudebních aktivitách; po dvou letech, dne 15. října 1944, byl zařazen do transportu do Osvětimi, kde přišel o rodinu a sám vyvázl jen zázrakem.

Po skončení války se vrátil k dirigentské dráze, byl jmenován ředitelem nově budované Opery 5. května, později opět přešel do rozhlasu a stal se šéfdirigentem jeho Symfonického orchestru a začal také vyučovat na pražské AMU. Vrcholné období umělecké činnosti Karla Ančerla začalo 20. října 1950, kdy byl jmenován uměleckým ředitelem České filharmonie. Ančerl významně rozšířil repertoár tělesa a uvedl jej do světa na základě řady zájezdů po Evropě, ale i do USA, Kanady, Asie či Austrálie. Významně také propagoval českou hudbu a sklízel úspěchy na rozvíjejícím se diskografickém trhu. Není sporu o tom, že Ančerlovou zásluhou se Česká filharmonie zařadila do úzké špičky nejlepších světových orchestrů a z jejího umění se stal prvotřídní vývozní artikl. Po roce 1968 se Karel Ančerl rozhodl emigrovat, stal se šéfdirigentem symfonického orchestru v Torontu a spolupracoval s řadou dalších amerických těles. Jeho život se však o pět let později uzavřel. 

Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Pražský koncert, který připomíná etapu působení Ančerla v terezínském ghettu, jak portál KlasikaPlus.cz avizoval ZDE, nabídne pohled na Ančerlovu skladatelskou osobnost. Ve světové premiéře představí Skladbu pro smyčcový orchestr v čtvrttónech, dílo nalezené v dirigentově pozůstalosti. Kromě něj zazní v Rudolfinu také Studie pro smyčce dalšího terezínského skladatele Pavla Haase. Polský smyčcový orchestr Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod vedením dirigenta Marka Mośe však sáhne i ke skladbám barokním, klasicistním i romantickým, kdy uvede Concerto grosso F dur Georga Friedricha Händela, Mozartovu Malou noční hudbuBachův Koncert pro housle E dur, v jehož sólovém partu vystoupí Jiří Vodička, sólista a koncertní mistr České filharmonie. Cembalový part zahraje Edita Keglerová. Program večera doplní Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý VáclaveDvořákova smyčcová Serenáda E dur. Vzpomínkový večer bude moderovat Ester Janečková a doprovodí jej i projekce archivních materiálů.

Foto: www.karelancerl.cz/, Paweł Stelmach fotograf

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky