KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Festival představí bohaté dílo J. J. Ryby english

„Česká mše vánoční Hej mistře Rybu paradoxně poškodila a udělala z něj autora jedné skladby.“

„Co jde od srdce, jde k srdci.“

„Jakub Jan Ryba byl renesanční osobnost a umělec mimořádného talentu.“

Pět koncertů, mši, odbornou konferenci a interpretační kurzy s workshopy nabídne II. ročník hudebního festivalu Jakuba Jana Ryby. Začne 28. dubna v Rožmitále pod Třemšínem, tedy v rodišti slavného skladatele. Další program ale proběhne také v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy, ve Starém Rožmitále a na zámku v Březnici. Závěrečný koncert v Praze, v chrámu Sv. Mikuláše na Malé Straně, pak nabídne světovou premiéru Nešporních zpěvů J. J. Ryby.

„Co jde od srdce, jde k srdci,“ říkával Jakub Jan Ryba a bohatě to dokazoval svými skladbami. Ikonou a všeobecně známou se stala jeho Česká mše vánoční „Hej mistře“, která ho paradoxně tak trochu „poškodila“ a udělala z něj „autora jedné skladby“, podobně jako např. proslulé Planety z Gustava Holsta. Rybův hudební odkaz je ale mnohem bohatší a kvalitní. A právě o jeho popularizaci se chce zasloužit nejen tento festival, ale také nezisková společnost J. J. Ryby, která pečuje o jeho odkaz, a to nejen hudební, ale také literární a pedagogický.

Cílem festivalu je hlavně prezentovat J. J. Rybyu jako renesanční osobnost a umělce mimořádného talentu. Nabídne proto jeho další díla, která většinou lidé neznají, ve špičkové interpretaci, na místech jeho kraje a v dobovém i kulturním kontextu. Zazní skladby vokálně – instrumentální, symfonické i komorní, zahrají mladí i renomovaní umělci a zazní také skladby dalších autorů, zejména Rybových současníků. Pro návštěvníky festivalu navíc pořadatelé chystají před každým koncertem dramaturgický úvod.

Mezi umělci, kteří letos vystoupí, jsou například violoncellista Eduard Šístek, který provede rožmitálskou premiéru Rybova violoncellového koncertu, Collegium Marianum  pod vedením Jany Semerádové, orchestr L’Armonia Terrena, Škampovo kvarteto, vokální soubor L’Armonia vocale, dirigenti Zdeněk Klauda, Zbyněk MüllerJakub Kydlíček se Smíšeným pěveckým sborem a Barokním orchestrem pražské Konzervatoře. V netradiční roli varhaníka se představí vedoucí souboru Ensemble Inégal Adam Viktora. Titul Rybův junior má letos v držení flétnistka Eliška Hejhalová, účastnice interpretačních kurzů Rybova festivalu v roce 2018 a vítězka soutěže Concertino Praga, která vystoupí 15. května na zámku v Březnici.

Festival podporuje také vznik nové hudby. V loňském roce uvedl skladbu Jaroslava Pelikána „Confessiones“ a pro letošní ročník dramaturgie oslovila skladatele Jaroslava Krčka. Jeho skladba zazní v premiéře na koncertě 10. května ve Starém Rožmitále.

Osobnost Jakuba Jana Ryby si můžete připomenout také v článku Zdeňka Klaudy pro KlasikuPlus, jednu z referenčních nahrávek jeho vánoční mše pro nás představil hudební publicista Bohuslav Vítek a nad „nánosy“, které ji poškozují, se zamyslel hudební skladatel Lukáš Hurník.

Foto: FJJR z loňského ročníku

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…Příspěvky od Veronika Veber ParoulkováVíce z této rubriky