Filip Urban vybrán na Mezinárodní soutěž operního dirigování CIDOO
Opéra Royal de Wallonie-Liège pořádá od roku 2017 mezinárodní soutěž věnovanou výhradně dirigování opery určenou pro mladé talenty. V únoru příštího roku se v belgickém Lutychu uskuteční její třetí ročník. Mezi čtyřiadvacet vybraných mladých dirigentů se probojoval i český zástupce, Filip Urban.
Jedním z cílů Mezinárodní soutěže operního dirigování CIDOO, kterou pořádá Opéra Royal de Wallonie-Liège s podporou nadace Polycarpe Foundation, je být celosvětovou přehlídkou talentovaných mladých dirigentů narozených po 1. lednu roku 1993. Ti získají příležitost vyzkoušet si během jednoho týdne všechny přípravné zkoušky, které musí dirigent absolvovat před prvním vystoupením před publikem. Mladí dirigenti se věnují různým repertoárům a spolupracují se sbory a orchestrem lutyšské královské opery, ale i s řadou sólistů. Třetímu ročníku, který se uskuteční od 10. do 15. února příštího roku, bude předsedat porota složená z renomovaných dirigentů a operních režisérů. Všech soutěžních kol se může účastnit i veřejnost, která nahlédne do procesu nastudování opery obvykle se odehrávajícího v zákulisí. Výběr čtyřiadvaceti mladých dirigentů ozdobí jméno českého zástupce, Filipa Urbana.
Ostravský rodák Filip Urban, který patří k nejmladší generaci českých dirigentů, vystudoval dirigování na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě Petra Šumníka. Ve studiu pokračoval na JAMU v Brně pod vedením prof. Jana Zbavitele, v současné době studuje na JAMU v doktorském programu. Je absolventem zahraniční stáže na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. V loňském roce Urban zvítězil v dirigentské soutěži pořádané Karlovarským symfonickým orchestrem, v letošním roce se stal laureátem mezinárodní dirigentské soutěže Felixe Mendelssohna. V září letošního roku byl jako jediný Čech vybrán do prestižní Nordic Masterclass v Dánsku pod vedením slavného dirigenta Jormy Panuly. V říjnu se stal novým asistentem dirigenta Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jako dirigent vystupoval s různými tělesy, například v Odense, Drážďanech nebo ve Zlíně. V roce 2023 debutoval v opeře Moravského divadla Olomouc Mozartovou operou La clemenza di Tito. Tamtéž nastudoval operu Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany a v aktuální sezóně nastuduje Verdiho La traviatu.
Lutyšské soutěžní klání bude zahrnovat čtyři kola, která se všechna uskuteční v Opéra Royal de Wallonie-Liège. V předkole budou frekventanti dirigovat náhodně přidělenou skladbu z osmi předepsaných titulů, které zahrnují Auberovu operu Le domino noir, Belliniho Normu, Donizettiho Annu Bolenu, Glinkova Ruslana a Ludmilu, Rossiniho Italku z Alžíru, Smetanovu Prodanou nevěstu, Verdiho Nabucca a předehru k prvnímu dějství Wagnerových Mistrů pěvců norimberských. Dvanáctka postupujících následně ve čtvrtfinále bude dirigovat opět jedno z vylosovaných děl z výběru zahrnujícího výňatky z Belliniho I Capuleti e i Montecchi, Normy, Donizettiho Anny Boleny, Mozartova Únosu ze serailu, Offenbachových Hoffmannových povídek a Verdiho Nabucca. Do semifinále poté postoupí šestice účastníků, která se opět popasuje s některým z děl určených pro předchozí kola. Trojice finalistů pak své dirigentské umění předvede ve vybraných úryvcích z Bizetovy Carmen, Rossiniho Popelky a Verdiho Rigoletta.
V porotě zasedne Stefano Pace, generální a umělecký ředitel Opéra Royal de Wallonie-Liège a předseda soutěže, Giampaolo Bisanti, hudební ředitel lutyšské opery, André Comploi, umělecký koordinátor Teatro alla Scala, Pierangelo Conte umělecký ředitel Teatro Carlo Felice v Janově, Christophe Ghristi, umělecký ředitel Opéra national du Capitole v Toulouse, dirigent Stefano Montanari, Isla Mundell Perkins, vedoucí castingu Staatsoper Hamburg, Christina Scheppelmann, generální ředitelka Opery v Seattlu a generální a umělecká ředitelka La Monnaie a Annette Weber, ředitelka Curyšské opery. Vítěz získá finanční odměnu ve výši deseti tisíc eur a smlouvu na dirigentskou roli v operním představení v Opéra Royal de Wallonie-Liège, druhý v pořadí kromě nižší finanční ceny bude moci v lutyšské opery nastudovat operní představení na pozici asistenta.
foto: facebook Filipa Urbana, Janáčkova filharmonie Ostrava, Martin Straka
Příspěvky redakce
- Bachovo Vánoční oratorium ve Vídni. Řídí Václav Luks
- Antiqua et nova s Musicou Poetica u Vavřince
- Tomáš Netopil diriguje Kouzelnou flétnu v Tokiu
- Akademici z Univerzity Karlovy uvádějí vánoční koncert
- S akcentem na taneční aspekt děl Bohuslava Martinů
Více z této rubriky
- Kontrabasové sólo pro Lukáše Holubíka
- Hlaváč, Kusnjer, Ballý nebo Pražák získají letos ocenění Master Prix
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- Ingeborg Radok Žádná podruhé rektorkou pražské AMU
- Adventní koncerty Nadačního fondu Magdaleny Kožené podpoří i hudebně nadané děti
- Čtvero ročních dob z Benátek a Buenos Aires se studentskými filharmoniky
- Semjon Byčkov s Českou filharmonií získali v New Yorku cenu DAHA
- Jana Semerádová obdržela francouzský Řád umění a literatury
- Hudba mezi obrazy. Prosincová setkání s mladými hudebníky
- Adventní koncerty symfoniků Prahy 8 s Tomášem Jamníkem