Humpolecké varhany v kostele sv. Mikuláše slaví dvacetiny
Letošní rok je tomu již dvacet let, kdy byly vysvěceny varhany v humpoleckém kostele svatého Mikuláše. Tento královský nástroj od té doby přispívá nejen ke kráse liturgie, ale také vychoval řadu varhaníků, hostil varhanní kurzy, soutěže, festivaly a při četných koncertech přivítal mnoho interpretů z domova i ze zahraničí. Výročí realizace výstavby oslaví koncert 17. listopadu za účasti předních interpretů i žáků místní ZUŠ.
Příběh humpoleckých varhan se i dnes jeví jak z pohádkového příběhu. Po nevydařené rekonstrukci starých varhan počátkem devadesátých let byl o Vánocích častým hostem půlnočních mší místní rodák Stanislav Kotyza, podnikatel a filantrop, někdejší operní pěvec, který žije od 80. let v USA. Nechápavě prý kroutil hlavou, když se několikrát během bohoslužby běželo s kombinačkami za varhany nasazovat táhla mechanické traktury… Kotyza nakonec pronesl: „Já vám koupím varhany.“ Cena kvalitního nástroje se pohybuje vysoko nad rámec obvyklých darů, avšak i tak se tato věta v roce 2001 stala realitou a úkolu stavby nových varhan se zhostila firma Kánský a Brachtl z Krnova. Nyní po dvaceti letech se na chodbě humpolecké ZUŠ zrodila myšlenka na toto výročí vzpomenout. Stane se tak v den státního svátku 17. listopadu.
Vystoupí trumpetista Otto Sauter, zpěvačka Ester Pavlů, houslista Ivan Ženatý a v programu se představí i místní zpěváci a hudebníci – pěvci Miroslava Časarová a Bohdan Petrović, varhaníci Martin Dvořák a Lukáš Dvořák, pěvecké sdružení Tucet a řada hostujících hudebníků, kteří společně chystají pro posluchače jedno překvapení, které zaštiťuje Spolek Mahler.
V této souvislosti se o den dříve zavzpomíná v Humpolci i na osobnosti hudební scény. Město totiž má svého slavného rodáka, kterým je dirigent Josef Stránský, který se tam narodil v roce 1872. Skutečnost, že Stránský byl nejdéle působícím dirigentem Newyorské filharmonie, a to v letech 1911 až 1923, a že navíc nastoupil do funkce hned po Gustavu Mahlerovi z nedalekých Kališť, je bezesporu pozoruhodná! Přišel do Ameriky z Berlína. Německé publikum ho prý vnímalo jako vznětlivého Čecha, Newyorčané však jako usedlého Germána…
Podle některých dobových kritik byl Stránský svědomitý, ale neinspirativní; měl nicméně široký repertoár zahrnující vedle vídeňských klasiků a Wagnera, Liszta a Dvořáka rovněž Mahlera a jeho generaci i současnou americkou hudbu. Stránský také dirigoval první nahrávky orchestru, pořizované od ledna 1917. Později hudební profesi opustil a stal se významným sběratelem výtvarného umění. Zemřel v new Yorku v roce 1936.
S Humpolcem je spjato také jméno skladatele Juraje Filase, který byl po Bohuslavu Martinů druhým žijícím českým autorem, jehož skladby zazněly v newyorské Carnegie Hall; jeho tvorba bude rovněž zastoupena v připravovaném koncertu. Juraj Filas zemřel v roce 2021.
Připomenut bude také dirigent a skladatel Jan Bouchner, který se zasloužil o vysokou úroveň místní chrámové hudby. V osmdesátých letech tak pod jeho taktovkou zněla z humpoleckého kůru taková díla jako Mozartova Korunovační mše, Beethovenova Missa solemis či Dvořákova Mše D dur „Lužanská“. Jan Bouchner tragicky zahynul v roce 1994. Na tyto tři hudební osobnosti se zavzpomíná při zádušní mši, která bude sloužena 16. listopadu.
Foto: festival Varhanní Vysočina
Příspěvky redakce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
Více z této rubriky
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu
- Tango v Mladé Boleslavi. Hraje Baborákova Orquestrina