Laureáti Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka
Finálová kola Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v oborech kontrabas a violoncello se v brněnském Besedním domě konala ve dnech 15. a 17. září. Oceněnými se po 29. ročníku hudebního klání se silnou zahraniční účastí například i z Japonska, Taiwanu nebo Chile stali také umělci z České republiky Ondřej Sejkora a Dominik Seďa, hráči na kontrabas.
Soutěž každoročně pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění (HF JAMU). Na 29. ročník se do Brna sjeli kontrabasisté a violoncellisté mladší pětatřiceti let z celého světa a hodnotila je mezinárodní porota složená z odborníků v oboru. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory smyčcové kvarteto, housle, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh, tuba a klavír a varhany.
Svůj talent a píli předvedlo dvaatřicet kontrabasistů a kontrabasistek a šestatřicet violoncellistů a violoncellistek přihlášených z České republiky, Japonska, USA, Korejské republiky, Taiwanu nebo i Chile. „Soutěž Leoše Janáčka se nese ve znamení nejen mimořádných výkonů finalistů, ale jedná se také o obrovskou příležitost setkání a růstu; porotci, soutěžící, manažeři a publikum mohou slyšet, jak se hraje v Asii, Evropě nebo v Americe a pozorovat, jak různorodé jsou přístupy ke stejné skladbě a jakým směrem se interpretační scéna posunuje,“ zmínila děkanka HF JAMU, Barbara Maria Willi.
Porotě oboru violoncello předsedal Colin Carr z Velké Británie, který tento post převzal po Davidu Geringasovi, který do poroty nemohl zasednout ze zdravotních důvodů. Hodnotící komisi kontrabasistů předsedal německý hráč na nejhlubší strunný nástroj Frithjof-Martin Grabner.
V oboru violoncello získal první cenu – a zároveň zvláštní cenu, tedy možnost vystoupit na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka 2024 – Zhihao Wu z Číny. Druhé místo získal Artyom Ioanisyan z Arménie a třetí místo bylo uděleno Kamilovi Mukhametdinovi ze Švýcarska. Čestné uznání a cenu za nejlepší interpretaci skladby Leoše Janáčka získala Jingzhi Zhang z Číny.
V oboru kontrabas se stal vítězem Ondřej Sejkora z České republiky, který také jako zvláštní cenu získal možnost koncertního vystoupení na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka 2024. Vítěz dále získal zvláštní cenu, a to cenu poroty za nejlepší interpretaci povinné skladby Miloslava Gajdoše. Druhé místo získal Mikhail Aharodnikau z Běloruska. Na třetím místě se umístil Donatas Butkevicius z Litvy. Čestné uznání a zvláštní cenu koncertního vystoupení v rámci akce Od Janáčka k dnešku – Dny mladých interpretů, Brno 2024 získal Dominik Seďa z České republiky. Také byla udělena zvláštní cena poroty pro nejmladšího účastníka soutěže, kterým byl Antoni Trzesniewski z Polska.
Foto: Vojtěch Kába, Václav Hubáček
Příspěvky redakce
- Liberecké Divadlo F. X. Šaldy zahajuje spolupráci s Pamětí národa
- Rok české hudby pohledem Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů
- Trio Bohémo brázdí Spojené státy
- Když nenávist přemůže lásku… Cherubiniho Médea ve Stavovském
- Olga Jelínková jako Violetta a Woglinde v Lipsku
Více z této rubriky
- Rok české hudby pohledem Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů
- Mladí laureáti vážených soutěží stanou na rudolfinském pódiu
- Elitní fagotista předá své zkušenosti studentům HAMU
- Dva klavíry na Smetaně. Edukace s Mou vlastí
- Michaela Dobrovolná: Pařížské účinkování je historický úspěch Kühnova dětského sboru
- Aby mladé bavila opera i balet
- Pátý ročník pražské soutěže hráčů a hráček na harfu
- Klavírista Adam Znamirovský vítězem v Soutěži Césara Francka
- Matteo Hager vítězem mezinárodní soutěže v Hamburku
- Blanku Kulínskou připomene i Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu