Mezinárodní varhanní festival s Waynem Marshallem v hlavní roli
Přehlídka světového varhanního umění se v bazilice sv. Jakuba v Praze koná poosmadvacáté a letošní ročník se uskuteční v termínu od 3. srpna do 21. září, každý koncert od devatenácti hodin. Největší varhany České republiky rozezní ruce i nohy umělců z Velké Británie, Francie, Polska, Itálie, Rakouska, Jižní Koreji a samozřejmě i z Čech. Zahajovací koncert je organizátory označován za ‚zcela výjimečný‘ – představí proslulého Wayna Marshalla, který je oceňovaný pro svou muzikalitu a pohotovost jak za dirigentským pultem, tak u kláves.
„Každý umělec si vytvořil svůj originální program šitý na míru svatojakubským varhanám, které zazní v celé své barevnosti a osobitosti,“ láká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková. Program letošního ročníku přináší jak skladby klasického repertoáru, tak řadu kompozic málo hraných z pera amerických, kanadských a polských autorů. Nebude chybět ani improvizace na témata daná publikem. Přehlídka rovněž připomene 140 let od narození významného českého varhanního skladatele a virtuoza Bedřicha Antonína Wiedermanna uvedením jeho duchovních písní v interpretaci sopranistky Jany Sibery, čerstvé držitelky Thálie. Dva koncerty patří varhannímu mládí, které uspělo v loňském roce na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. Dalším lákadlem je vystoupení Francouze Baptista-Floriana Marle-Ouvrarda, který je nejen varhaníkem, ale i dopravním pilotem. „Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou,“ podotýká Chřibková. Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře.
Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události pravidelně pořádá také Velikonoční a Vánoční koncerty. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum, který si klade za cíl zachovat svatojakubské varhany budoucím generacím. Proto Nadační fond nyní zahajuje sbírku na jejich záchranu v podobě jejich celkové rekonstrukce. Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými čtyřmi manuály jednadevadesáti znějícími rejstříky (hlasy) a 8.277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.
Foto: Daniel Dittus (upraveno)
Příspěvky redakce
- Rozhlasoví symfonikové uvádějí finále Tristana a Isoldy
- Říjnové koncerty na HAMU vesměs k Roku české hudby
- Alena Hron poprvé u Komorní filharmonie Pardubice
- Od Ligetiho k Mozartovi s Federicem Collim
- Kahánek a Hrůša s Dvořákem v Bayreuthu a Bamberku