Pavel Černoch dvakrát v Rize, ale také v Brně u příležitosti svého jubilea
Tenorista Pavel Černoch je v posledních letech pravidelným hostem předních evropských scén od Berlína po Londýn. Jeho nejbližší štace se týká lotyšského hlavního města Rigy, kde v budově Národní opery a baletu ztvární part Germonta v produkci Verdiho opery La traviata. Mezi dvojicí tamních produkcí si „odskočí“ do Brna k druhému pokusu koncertní oslavy svých padesátin. První musel být loni zrušen z důvodu nepříznivého počasí.

Giuseppe Verdi v Traviatě na libreto podle románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi o Marii Duplessis, slavné kurtizáně a idolu pařížské společnosti čtyřicátých let 19. století, vytvořil vlastně vůbec první významné operní dílo na současný společenský námět. Nejen tento fakt byl nepřijatelný pro publikum při premiéře v roce 1853 v Benátkách: diváci byli i šokováni, že hlavní role je v této opeře určená kurtizáně, jež je navíc vykreslená jako kladná postava. Premiéra tedy skončila naprostým fiaskem. Brzy poté však Verdiho dílo slavilo první triumfy a dodnes patří k nejoblíbenějším repertoárovým titulům. V Rize Pavel Černoch v této opře vystoupí v blízké době dvakrát – 2. května a 15. června v roli Alfreda Germonta.
Jako náhradu za z důvodu nepřízně počasí v loňském roce zrušený narozeninový koncert, oslaví Pavel Černoch znovu své padesátiny 8. května v Brně. Místo původně plánovaného vystoupení na Špilberku se koncert uskuteční v prostorách Janáčkova divadla, kde zazní árie, duety a předehry z operních titulů italských autorů Verdiho, Pucciniho, Mascagniho, Giordana nebo Leoncavalla, ale také ukázky z oper Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany za doprovodu Slovenské filharmonie, kterou bude opět řídit dirigent Jaroslav Kyzlink. Pěveckou partnerkou Černocha bude sopranistka Jana Šrejma Kačírková.
V Lipské opeře Černocha v závěru května čeká vystoupení v Šostakovičově opeře Lady Macbeth Mcenského újezdu, v Budapešti se představí jako Enzo Grimaldo v La giocondě. V červenci pak zamíří s dirigentem Petrem Popelkou na operní festival do Mnichova, kde na scéně Bavorské státní opery vystupuje jako Boris v Kátě Kabanové.
Foto/zdroj: archiv KlasikyPlus.cz
Příspěvky redakce
- Adventní čas s Ensemble Inégal
- České trio zakončí v Dolních Břežanech letošní Setkávání s klasickou hudbou
- Vánoce s Foerstrovkami pětkrát v Praze
- Ostravskou konzervatoř po Soně Javůrkové povede dirigent Tomáš Stanček
- Magdalena Kožená a Simon Rattle přijmou Cenu Antonína Dvořáka
Více z této rubriky
- Adventní čas s Ensemble Inégal
- České trio zakončí v Dolních Břežanech letošní Setkávání s klasickou hudbou
- Vánoce s Foerstrovkami pětkrát v Praze
- Magdalena Kožená a Simon Rattle přijmou Cenu Antonína Dvořáka
- Devět syntezátorů a zmrzačená symetrie se slovenským EnsembleSpectrum
- Czech Virtuosi zahrají ve Vídni
- Andrea Chénier z New Yorku v českých kinech
- Adventní koncert Pražského filharmonického sboru
- Bella Adamova v intenzivní spolupráci s nizozemským Phion Orchestra
- Tři kontratenoři ve Versailles s Vojtěchem Pelkou v roli hosta