Pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové míří do finále
V polovině října se Jihlava opět stane místem setkání světové operní mládeže. Od 11. do 13. října tam vyvrcholí osmnáctý ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové, která každoročně přivádí do Česka talentované mladé pěvce z desítek zemí světa. Závěrečný galakoncert vítězů se uskuteční 13. října od sedmi hodin večer v gotickém sále jihlavské radnice.

Soutěž nese jméno legendární sopranistky Gabriely Beňačkové, která je zároveň prezidentkou a předsedkyní poroty. Právě ona osobně uvede laureáty letošního ročníku na jihlavském koncertě, na jehož programu zazní árie, které vynesou soutěžícím vítězství před mezinárodní porotou složenou z výrazných osobností operního světa. V ní zasedne pět uznávaných představitelů evropské operní scény. Spolu s Beňačkovou budou o výkonech rozhodovat Šimon Svitok, barytonista a generální ředitel Státní opery v Bánské Bystrici, Michaela Barchevitch, intendantka Thüringenské filharmonie, Michael Vaccaro, ředitel a operní intendant Opera Classica Europa, a Jakub Pustina, tenorista, ředitel soutěže a programu Opera mladých.
Cesta k jihlavskému finále začala už v červnu, kdy první kola soutěže probíhala v evropských metropolích – ve Varšavě, Vídni, Berlíně, Praze či Gothě. Do semifinálového kola, které se uskuteční 11. října v Jihlavě, postoupilo celkem osmačtyřicet pěvců z téměř dvou desítek zemí světa. Nejvíce zastoupenou zemí je Jihokorejská republika, odkud pochází více než polovina semifinalistů. Silné zastoupení mají také Polsko, Čína a Ukrajina, zatímco žádný český pěvec se letos do semifinále neprobojoval, Slovensko naopak budou reprezentovat dvě mladé pěvkyně. V semifinálovém kole si zvolí účastník jednu libovolnou árii dle vlastního výběru. O den později, 12. října, se nejlepší semifinalisté utkají o hlavní ceny ve finálovém kole, kde si opět vyberou jednu libovolnou árii dle vlastního výběru, který však musí být odlišný od prvního a druhého kola. Vítězové se následně představí na slavnostním galakoncertu plánovaném na 13. října, jehož součástí bude vyhlášení výsledků a předávání cen, a v následujících dnech také na koncertním turné po České republice.

Soutěž je tříkolová a je určena pěvcům do pětatřiceti let a získala si své renomé i v evropském měřítku. Kromě finančních odměn získávají laureáti i možnost hostovat na významných evropských scénách, od Banskobystrické státní opery po Thüringenskou filharmonii.
Foto/zdroj: Facebook soutěže
Příspěvky redakce
- Cyklus Hudba bez hranic poprvé v Topičově salonu
- Siebeneichener Quartett na zlínském zámku
- Terezie Fialová a Fedor Rudin vítanými hosty Moravské filharmonie
- Včasná pocta Emě Destinnové
- Mozartovský program na Břevnově s recitátorským vkladem herce Javorského
Více z této rubriky
- Cyklus Hudba bez hranic poprvé v Topičově salonu
- Siebeneichener Quartett na zlínském zámku
- Terezie Fialová a Fedor Rudin vítanými hosty Moravské filharmonie
- Včasná pocta Emě Destinnové
- Mozartovský program na Břevnově s recitátorským vkladem herce Javorského
- SOČR zpátky doma. Na menu Čajkovskij, Prokofjev i Martinů
- Klavírista Javier Perianes přijede do Ostravy
- Jarní Klasika Viva. Pestrý program v Šumperku i Jeseníku
- Trio Incendio vyrazí do Lince
- Kurz PlayWiP pomůže zájemcům o komorní hru