První koncert olomoucké filharmonie coby součásti sloučené instituce
Novoroční koncert Moravské filharmonie Olomouc s podtitulem Hudební ohňostroj nabídne pestrou kompoziční škálu, od oblíbené rychlé polky a vídeňského valčíku až po ďábelské housle i elegické a zpěvné violoncello filharmonických koncertních mistrů. V rámci slavnostního večera zazní i skladby samotným ohňostrojem inspirované. Od devatenácti hodin řídí šéfdirigent Zsolt Hamar, sóla Patrik Sedlář (housle) a Nikita Ruzhavinskii (violoncello).

Koncert zahájí Hudba ke královskému ohňostroji, předehra z pera Georga Friedricha Händela, oblíbeného Sarasateho Cikánské melodie budou příležitostí pro sólujícího houslistu Patrika Sedláře. Následují kusy Barbera, Poppera, Rossiniho, Čajkovského i Smetany či ukázka z Massenetovy opery Thaïs. K počínajícímu výročnímu roku Johanna Strausse ml. se poté přizná i Moravská filharmonie polkou Za hromu a blesku. A po ukázce z odkazu Edvarda Griega koncert zakončí Vivace non troppo z Brahmsova Koncertu pro housle, violoncello a orchestr a moll op. 102, kdy hlavní linku přednese violoncellista Nikita Ruzhavinskii. Podrobný program novoročního koncertu zde.
Se začátkem nového roku je rovněž vhodné připomenout známý fakt, že Moravská filharmonie Olomouc se od nového roku stává součástí sloučené instituce s názvem Moravské divadlo a Moravská filharmonie Olomouc. Rada města Olomouce 17. jmenovala garanční radu, která má za úkol dohlížet na ekonomický provoz a dodržování zřizovací listiny. „Garanční rada dohlíží na vyváženost a ekonomiku, ale stejně tak je poradním orgánem ředitele sloučené organizace. Schválené složení garanční rady je reprezentativní a je v ní silné zastoupení filharmonického světa doplněné experty z oblasti divadel i vzdělávacích institucí,“ komentoval sestavení garanční rady náměstek primátora pro kulturu Viktor Tichák. Garanční rada by podle něj měla především garantovat zachování a rozvoj kulturní nabídky v Olomouci. Garanční rada je jmenovaná na pět let a vzhledem k tomu, že se jedná o čestné funkce, budou její členové pracovat bez nároku na odměnu. Svého předsedu si garanční rada zvolí v lednu na prvním svolaném zasedání. Rada sestává z Jana Žemly, ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava, Ondřeje Matyáše, ekonomicko-provozního náměstka České filharmonie, Davida Mirka, vedoucí Katedry produkce DAMU, Magdaleny Vanečkové, nominované zastupitelským klubem ANO, Jana Žůrka, nominovaného zastupitelským klubem ProOlomouc a Piráti, Zdeňka Pánka, výkonného ředitele Asociace profesionálních divadel, a Jana Holpucha, nominovaného zastupitelským klubem SPOLU. Instituce zdůrazňují zachování své dosavadní značky i neodchýlení od dosavadního fungování vztahu se zákazníkem. Moravské divadlo zároveň vyhlásilo vyběrové řízení na pozici „náměstka pro MFO“. Přídatné informace o záležitosti lze číst například ZDE.
Foto: Šimon Kadula
Příspěvky redakce
- Pardubický konec sezóny ve stylu operního gala
- Dědická kauza spojená s majetkem po herečce Budínové míří před soud. Figuruje v ní i Gabriela Beňačková
- Václav Luks hostuje u Ženevských andělů
- Violista Josef Špaček na závěr sezóny SOČRu
- Jiří Rožeň ve weillovsko-orffovské úloze
Více z této rubriky
- Pardubický konec sezóny ve stylu operního gala
- Václav Luks hostuje u Ženevských andělů
- Violista Josef Špaček na závěr sezóny SOČRu
- Jiří Rožeň ve weillovsko-orffovské úloze
- Pražská konzervatoř uvede v příští sezóně českou premiéru Honeggerovy opery
- Mladé talenty ovládnou Litomyšl. MenART nabídne imerzivní hudebně-taneční projekt i výstavu
- Mladí laureáti zahrají na Závisti
- Jubilejní Klášterní hudební slavnosti budují Mosty. Červnové dění zahájí ‚Válkovci‘
- Modré housle Pavla Šporcla v permanenci při festivalu Hvězdy nad Vltavou
- Orfeus sestoupí do současného podsvětí. Divadlo na cucky chystá netradiční operní projekt