KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Shakespeare v nových skladbách english

„Krásným příkladem hudby Shakespearovy doby jsou písně Johna Dowlanda.“

„Harmonický i rytmický podklad tvoří kytara a housle dodávají zpěvu další protihlas.“

„Dalo by se asi říci, že Ondrovi Kukalovi se asi píseň psala sama.“

Sopranistka Lucie Silkenová, jazzová zpěvačka Markéta Foukalová a Duo Teres za týden pokřtí nový soudobý cyklus na pomezí klasiky a jazzu. Hlavním tématem se stal William Shakespeare a jeho Sonety. Vybrané texty zhudebnili renomovaní čeští a slovenští skladatelé, Štěpánka Balcarová, Matej Benko, Martin Brunner, Juraj Filas, Lukáš Hurník, Jiří Chvojka, Ondřej Kukal a Zdenek Merta. Komplet právě vyšel na CD s názvem “Shakespeare’s Sonnets”. Hostem nahrávky je i herec Jaromír Meduna. Víc o celém projektu řekl KlasicePlus kytarista Tomáš Honěk z Dua Teres.

Pořad „Shakespeare – Sonety v hudbě“ vznikal od roku 2016. Co bylo impulsem k takovému projektu?

Impulsem k tomuto projektu byl vlastně pořad předchozí (Pražský kaleidoskop), kdy jsme poprvé sestavili program ze skladeb, které napsali čeští skladatelé na naší objednávku. Přišlo nám to natolik zajímavé, že jsme se rozhodli vytvořit jiný pořad na podobném půdorysu a zároveň jsme chtěli přizvat ke spolupráci skvělou sopranistku Lucii Sikenovou. I Lucka shodou okolností právě přemýšlela o tom, že osloví některé autory. Potřebovali jsme tak tomu nápadu jen vtisknout nějaké společné téma a tím se po společné diskusi staly Sonety Williama Shakespeara.

Ženské hlasy a hlavně kytara, respektive ve své době spíš loutna – to je kombinace k Shakespearovi jako stvořená, že? 

Přímo o této spojitosti jsem úplně nepřemýšlel, i když je pravda, že krásným příkladem hudby Shakespearovy doby jsou písně Johna Dowlanda v doprovodu loutny. Ještě před nedávnem jsem v Českém rozhlasu poslouchal Shakespearovy sonety v uměleckém přednesu Pavla Soukupa, který byl dokreslen právě loutnovou hudbou Johna Dowlanda. V našem případě tvoří harmonický i rytmický podklad kytara a housle dodávají zpěvu další protihlas. 

Jak reagovali oslovení skladatelé? Vnímali takové zadání spíš jako výzvu nebo jako věc, která se „bude psát sama“? 

Skladatelé reagovali naprosto odlišně. V některých případech si vybrali text sonetu úplně sami, např. Lukáš Hurník nebo Juraj Filas, a někteří nechali výběr textu na nás. Připravili jsme jich několik a z užšího výběru si pak autoři už volili sami. Nejzajímavější zkušenost jsem měl s Ondrou Kukalem. Věděl jsem, že má rád temné hudební nálady. Vybral jsem tedy tři sonety v tomto duchu. Netrvalo týden a zazvonil mi telefon, ve kterém se ozvalo: „Mám to hotový!!“ Dalo by se asi říci, že Ondrovi Kukalovi se asi píseň psala sama.

Když jsme zmínili hlasy, na CD se objevuje nejen klasicky školený, ale i jazzový…

Markétu Foukalovou jsem znal z alba Planety jazzového pianisty Mateje Benka. Přidala se k nám vlastně úplně náhodou. Než jsme premiérovali sonety v Atriu poprvé, což bylo někdy na jaře minulého roku, napadlo mého kamaráda Martina Brunnera, že by mohla některé písně zpívat právě Markéta. Musím říct, že mi to dalo chvilku přemlouvání, protože Markéta je vytíženou a hlavně skvělou jazzovou zpěvačkou, ale nakonec souhlasila. Dodává jinak klasické hudební nahrávce úplně jiný rozměr. Jeden sonet od Štěpánky Balcarové měl být také původně pouze instrumentální. Rozhodli jsme se ale, že jako hosta do alba přizveme herce a dabéra pana Jaromíra Medunu, který tento sonet báječně přednesl jako melodram.

CD “Shakespeare’s Sonnets” vyšlo před týdnem u společnosti ArcoDiva a má před sebou křest – proběhne během koncertu v Atriu na Žižkově příští týden v úterý 30. října od půl osmé večer. Nahrávku uvede do života jeden z autorů, hudební skladatel a publicista Lukáš Hurník.

Foto: Lucie Vysloužilová

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…Příspěvky od Veronika Veber ParoulkováVíce z této rubriky