KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Sjezd mladých pianistů v Opavě. Povzbudí je i Jan Schulmeister english

Více než stokrát se během jediného dne rozezní klavírní křídlo na jedenáctém ročníku festivalu Magický klavír, který se koná ve čtvrtek 23. listopadu v koncertním sále ZUŠ Opava. Téměř 150 dětí vystoupí na přehlídce žáků základních uměleckých škol z Moravy, Slezska a blízkého Polska. Program festivalu navíc obohatí vystoupení mladého virtuózního klavíristy Jana Schulmeistera a workshopy pro žáky s pedagogy Fakulty umění Ostravské univerzity.

Přehlídka žáků se koná od ranních osmi hodin ve čtyřech blocích až do sedmi hodin večer. Za klavírem se vystřídají žáci z 23 měst, včetně tří polských. „Magický klavír se těší rok od roku větší popularitě, takže se kapacita přihlášek naplnila už před termínem a řadu žáků jsme museli s lítostí odmítnout,“ říká produkční Stanislava Lohinová. A hosté nejezdí jen z okolí, ale třeba také z Brna, Valašského Meziříčí, Vidnavy, polského Rybniku, Głubczyc nebo Żor.

Rozrůstá se také jediná soutěžní kategorie přehlídky. Klavírní postavičky, ve kterých žáci nejen hrají na klavír, ale své skladby doprovází také hereckými scénkami a kostýmy, má letos na programu 31 čísel. Diváci se mohou těšit například na skladby Pat a Mat, Bouřlivé moře, Tanec divochů nebo Dotěrný komár. Nejlepší výkony hodnotí publikum a jsou oceněny drobnými dárky.

Festival pravidelně zařazuje na program vystoupení oceňovaných klavíristů. Letošní hvězdou bude mladý virtuos Jan Schulmeister (*2006). Schulmeister, který je studentem kroměřížské konzervatoře, již dosáhl pozoruhodných výsledků – první ceny či absolutní vítězství si dovezl již z více než třiceti prestižních soutěží napříč Evropou (např. z Belgie, Itálie, Švédska ad.). Jeho největším úspěchem je však třetí cena z jedné z nejprestižnějších světových klavírních soutěží The Cliburn International Piano Competition, která se uskutečnila v červnu 2023 v Dallasu ve Spojených státech. Schulmeisterův recitál je na programu ve čtrnáct hodin.

Tradiční součástí festivalu jsou i klavírní workshopy s Lukášem MichelemEliškou Novotnou z Fakulty umění Ostravské univerzity. Ti v průběhu dne poskytují individuální lekce. Festival je otevřen pro veřejnost. Přesný program bude zveřejněn ZDEMagický klavír pořádá Spolek rodičů a přátel školy při ZUŠ Opava a akci podpořilo statutární město Opava.

Foto: archiv festivalu

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky