Smetanova Domovina ve Smetanově muzeu
Závěrečný koncert letošního cyklu Hudebních podvečerů nad Vltavou se uskuteční v úterý 3. prosince od osmnácti hodin v prostorách pražského Muzea Bedřicha Smetany. Výhradně české hudbě věnovaný program uvedou houslista Martin Sekyra, violoncellista Radomír Širc a klavírista Jan Lukš.
Poslednímu koncertnímu zastavení v rámci cyklu Hudební podvečery nad Vltavou přádaného Muzeem Bedřicha Smetany dala název Smetanova dua pro housle a klavír Z domoviny, která autor zkomponoval v roce 1880 a věnoval je knížeti Thurn-Taxisovi, majiteli jabkenického panství. Jsou považována za komorní protějšek symfonické básně Z českých luhů a hájů z cyklu Má vlast. Sám Smetana dvě dua charakterizoval jako dílka „ve snadnějším stylu, určená spíše pro domácí potřebu než k přednesu na koncertě, aniž by to však bylo vyloučeno, v typickém národním nápěvu, ale s mými vlastními melodiemi“.
Ve druhé polovině večera začínajícího v osmnáct hodin zazní Klavírní trio Dumky od Antonína Dvořáka, které sám autor označil slovy „malé skladby pro housle, cello a piano. Bude to veselé a smutné. Někde to bude jako zádumčivá píseň, tu zase jakoby veselý tanec, avšak ve slohu lehčím, abych tak řekl…“ Program doplní Smetanova Vzpomínka z cyklu Črty a Janáčkův Lístek odvanutý z cyklu Po zarostlém chodníčku.
O interpretaci se postarají houslista Martin Sekyra, absolvent Pražské konzervatoře a AMU, kde se věnoval i hudebnímu managementu. Hru na housle studoval u profesorů Františka Pospíšila, Václava Snítila a Petra Messiereura. Byl členem orchestru Virtuosi di Praga a v současné době se věnuje převážně sólové a komorní hře. K Sekyrovi se přidá violoncellista Radomír Širc, který studoval na konzervatoři u Pravoslava Sádla a poté na AMU u Saši Večtomova a Daniela Veise. Mistrovské kurzy absolvoval u Tobiase Kühneho a Mischy Maiského. Spolupracoval se souborem Virtuosi di Praga, soudobé hudbě se věnuje společně s Ensemble Mondschein. Trio doplní klavírista Jan Lukš, který se účastnil klavírních kurzů Martina Ballého a Martina Kasíka a na svém kontě má řadu soutěžních úspěchů, například z klání Prague Junior Note, Virtuosi per musica di pianoforte nebo smetanovské klavírní soutěže. Lukš se věnuje komorní hře a korepetici a vyučuje děti i dospělé hře na klavír.
Foto: ilustrační - Facebook Národního muzea
Příspěvky redakce
- Bachovo Vánoční oratorium ve Vídni. Řídí Václav Luks
- Antiqua et nova s Musicou Poetica u Vavřince
- Tomáš Netopil diriguje Kouzelnou flétnu v Tokiu
- Akademici z Univerzity Karlovy uvádějí vánoční koncert
- S akcentem na taneční aspekt děl Bohuslava Martinů
Více z této rubriky
- Bachovo Vánoční oratorium ve Vídni. Řídí Václav Luks
- Antiqua et nova s Musicou Poetica u Vavřince
- Tomáš Netopil diriguje Kouzelnou flétnu v Tokiu
- Akademici z Univerzity Karlovy uvádějí vánoční koncert
- S akcentem na taneční aspekt děl Bohuslava Martinů
- Kontrabasové sólo pro Lukáše Holubíka
- Raiskinův oblíbenec Vasks opět k slyšení v Bratislavě
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery