Hudební salón Café crème s podtitulem „lahůdky nejen hudební“ je podzimní cyklus čtyř koncertů – po každém skutečně následuje malé domácí občerstvení – cembalistky Moniky Knoblochové a jejích hostů. Řada večerů pod záštitou Pražského jara zahájí svůj 15. ročník v neděli 24. září. Všechny koncerty se konají v kostele sv. Vavřince na Malé Straně…
Klavírista Chi Ho Han v bratislavské Redutě
Sezónu klavírních recitálů, které pořádá první slovenský orchestr, zahájí v úterý 25. října v 19 hodin mladý korejsko-německý pianista Chi Ho Han, a to v Malém sále Slovenské filharmonie. Umělec přednese díla zejména francouzských a ruských skladatelů. „Do svojho programu zaradil Chi Ho Han viaceré diela – Diablovo našepkávanie, op. 4 č. 4 a výber z Desiatich…
Děčínský koncert pro dva hlasy – Hanu Blažíkovou a cink
„Doprovod cinku Haně Blažíkové a barvě jejího hlasu vysloveně konvenoval.“
„Ve vzduchu se vznášela zvláštní atmosféra duchovního lyrična a název programu Na dechu andělů dával velký smysl.“
„Hana Blažíková nic nešidila a vydala silový výkon, který ovšem nepostrádal ladnost a upřímný projev.“
Nedělní podvečer byl ve znamení pokračování letošního ročníku festivalu Lípa Musica. Během něj se publikum na zámku v Děčíně mohlo poprvé těšit z projektu letošního uměleckého garanta festivalu, sopranistky Hany Blažíkové. Pro tento večer nazvaný Na dechu andělů si ke spolupráci přizvala mezinárodní seskupení muzikantů pracující pod názvem The Breathtaking Collective, a především avizovanou hvězdu večera a hráče na cink Bruce Dickeyho.
A vesmír radostným výkřikem prohlásí: Já jsem!
Alexandr Skrjabin stopadesátiletý
„Kvůli exotičnosti Skrjabinových úvah a hlavně kvůli jejich zkratkovitému výkladu se stalo pravidlem jeho myšlenky redukovat na výplod duševně nemocného megalomana, případně v nich vidět projev dekadence přelomu století.“
„Interpreti o Skrjabinově myšlenkovém systému nevědí téměř nic, popřípadě se jeho zralá díla dokonce bojí nastudovat, jelikož v jejich nezvyklých harmoniích hledají názvuky domnělé náklonnosti k temným silám.“
„Skrjabin byl přesvědčen, že hudba je síla schopná měnit hmotný svět.“
Právě dnes, ve čtvrtek 6. ledna, si připomínáme 150 let od narození Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, skladatele, který bývá řazen občas mezi tvůrce skomírajícího pozdního romantismu a občas mezi vizionáře, kteří předběhli dobu a inspirovali další generace skladatelů.
Martinů v souvislostech (3)
Významní martinůovští dirigenti I: Talich, Kubelík, Nosek, Bělohlávek
„Václav Talich mladého Martinů znal jako orchestrálního hráče, v budoucnu jej měl poznat i jako skladatele.“
„Martinů Kubelíkovi věnoval své Fresky Piera della Francesca. Kubelík je spolu s Vídeňskými filharmoniky provedl ve světové premiéře v létě 1956.“
„Jiří Bělohlávek měl úžasnou schopnost dokázat v díle nalézt hloubku a vnitřní sílu a ty pak přenést na hráče orchestru.“
I když se provádění orchestrálních či jevištních děl Bohuslava Martinů věnovala řada výborných umělců, označení „martinůovský dirigent“ si dovolím přiřknout pouze několika z nich. Kritériem této volby je pochopitelně především mimořádný umělecký vklad těchto interpretů v rámci uvádění skladeb Martinů a ve většině případů také vztahy se skladatelem nejen na profesionální, ale též osobní úrovni. Zajímavým bonusem navíc je fakt, že u všech těchto dirigentů si letos budeme připomínat kulaté výročí narození či úmrtí.
Kouzlo první republiky: Soňa Červená a Karel Košárek ve Winternitzově vile
„Soňa Červená opäť ukázala, že je na tunajšej scéne skutočným fenoménom.“ „Umelkyňa má v sebe okrem šarmu a elegancie aj celkom jedinečný zmysel pre komediálnosť a Kuchyňská revue mala v jej podaní očarujúci kabaretný nádych.“ „Balada o námorníkovi z Bretónska bola v jej podaní elektrizujúca.“ Soňa Červená v doprovodu Karla Košárka oslnila publikum čtvrtečního koncertu. Programu z děl českých…