KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Ohlédnutí za 66. ročníkem Kocianovy houslové soutěže

„Snahou pořadatelů je, aby na soutěži nepanovala dravá konkurenční atmosféra.“

„Dá se říci, že kromě cen se v sále Roškotova divadla rozdávala také naděje, radost a nadšení, a to vrchovatě a všem, co přišli.“

„Přejme tedy mnoho dalších uměleckých úspěchů jak všem letošním soutěžícím, tak i samotné Kocianově houslové soutěži.“

V sobotu 4. května odpoledne se v Ústí nad Orlicí konal slavnostní koncert laureáta a vítězů 66. ročníku Kocianovy houslové soutěže – soutěže, která překračuje hranice, jak zní její motto.

Číst dál…

Pavel Šporcl také letos hlavní tváří Kocianovy houslové soutěže i přidruženého festivalu

Ústí nad Orlicí letos znovu hostí Kocianovu houslovou soutěž. 66. ročník klání i tento rok předjímá a doprovází hudební festival Kocianovo Ústí, ten podevatenácté. Festival časově navazující na Heranovu violoncellovou soutěž začíná 27. dubna, houslová soutěž se připojí 1. května. Závěr přehlídky i soutěže je v plánu 4. května. Jiří Bárta a Orchestr sudetské filharmonie…

Číst dál…

Lenka Lipenská: Kocianova i Heranova soutěž jsou rodinným stříbrem Ústí nad Orlicí

„Chci děti hrou v orchestru účastníků spojovat, ne je soutěžením jen rozdělovat.“

„Konečnou kapacitu, nějaký strop, horní limit nemáme daný. Za vzrůstající zájem jsme rádi.“

„V Ústí nad Orlicí musí soutěže být, ať už u kormidla města bude ten, či onen.“

V Ústí nad Orlicí se od 1. do 4. května koná 66. ročník proslulé Kocianovy houslové soutěže a předtím od 25. do 27. dubna 29. ročník její menší a mladší příbuzné, Heranovy violoncellové soutěže. Lenka Lipenská, ředitelka obou klání určených pro děti do šestnácti let, na orlickoústecké ZUŠ Jaroslava Kociana jinak vyučující akordeon, sborový zpěv a hudební nauku, v rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz přibližuje, jak je škola i město Ústí nad Orlicí se soutěžemi provázané. Vypočítává letošní předpokládanou účast a zamýšlí se i nad možnostmi případného rozšiřování dosavadního časového rozsahu dvou mezinárodních akcí.

Číst dál…

Kocianova houslová soutěž – místo, kde se plní sny

„Naštěstí v Ústí nad Orlicí dobře ví, že budoucnost vytváříme právě teď svými činy.”

„Když evidentně dojatý mladík slyšel výsledný verdikt poroty, jeho první kroky spontánně zamířily k rodině, kterou pevně objímal.”

„Kociánka” není bezduchou továrnou na „výrobu” nových hudebních hvězd, ale adresou, kde se o mladé talenty pečuje starostlivě a cílevědomě.”

Kocianova houslová soutěž má za sebou své pětašedesáté dějství. Proslulá interpretační soutěž se letos odehrála ve dnech 2. až 6. května v přátelské atmosféře; vlídné ke všem zúčastněným. Soutěž spolupořádá Nadační fond Mistra Jaroslava Kociana, vyhlašovatelem je město Ústí nad Orlicí, které je také jedním z hlavních garantů soutěže. Za výsledky a průběhem legendární „Kociánky” se ohlíží jeden ze členů odborné poroty a hudební publicista Milan Bátor.

Číst dál…

V Ústí nad Orlicí začíná Kocianova houslová soutěž

Na padesát mladých talentů soupeří od 3. do 6. května v Ústí nad Orlicí v Kocianově houslové soutěži. Její pětašedesátý ročník je ve čtyřech kategoriích určen pro účastníky narozené v letech 2007 až 2013, případně i mladší. Dvě desítky soutěžících jsou z tuzemska, další přijeli z více než tuctu zemí světa – od Slovenska a Ukrajiny přes…

Číst dál…

Nejlepší čeští účastníci Kocianovy a Heranovy soutěže zítra v Novém zámku

V Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí zítra, v sobotu 16. října, od 18 hodin zahrají účastníci dvou soutěží. Mladí čeští houslisté a violoncellisté, kteří změřili své síly v 63. ročníku Kocianovy houslové soutěže a 26. ročníku Heranovy violoncellové soutěže, si tento koncert vysloužili jako zvláštní ocenění. Vystoupení v zámku Kinských na základě úspěchu…

Číst dál…

Pohledem Petra Vebera (40)
Dva osudy aneb Karel Husa a Josef Suk a dvě linie české hudby

„Karel Husa asi zůstane zařazen v pověstné kategorii ´autora jedné skladby´. Hudba pro Prahu 1968 mu ten osud připravila.“

„Pokud se někomu s úctou skutečně říkalo Mistře, byl to právě on, Josef Suk.“

„Životy houslisty Josefa Suka a skladatele a dirigenta Karla Husy se nijak neprotínaly. Dnes, s odstupem, kdy už jsou uzavřeny, se však potkávají.“

Dvě výročí, dva osudy, dvojí pohled na historii. Co spojuje Josefa Suka a Karla Husu? Vlastně nic. Prázdninová data. Skladatel Karel Husa měl v sobotu 7. srpna sté výročí narození, houslista Josef Suk v neděli 8. srpna desáté výročí úmrtí. Jejich životy se nijak neprotnuly. Ale oba jsou významnými osobnostmi české hudby. Čechoameričan Husa jako exilový tvůrce, o kterém se čtyřicet let mlčelo, Suk jako prominentní tuzemský interpret, o kterém se čtyřicet let mluvilo.

Číst dál…

Kocianova houslová soutěž už zná výsledky. Vyhrál Kai Gergov

V tradičním termínu, ale v netradičním online formátu se od úterý 4. května soutěžilo v třiašedesátém ročníku mezinárodní Kocianovy houslové soutěže. Ta se věnuje mladým houslovým nadějím do šestnácti let a město Ústí nad Orlicí ji pořádá na počest slavného rodáka, houslového virtuosa Jaroslava Kociana. Do virtuálního prostoru se přesunul i hudební festival Kocianovo…

Číst dál…

Večery na zámeckém nádvoří

„Soubor Belfiato, dokonale sehraný a společně dýchající, naplňuje důvěrně známou hudbu krásnými proměnami temp, vážnými i hravějšími úseky a nádhernými souzvuky.“

„Sváteční zážitek z komorní hudby, ani trochu jen tak nějaký ´letní´, ale opravdový, hluboce umělecký, jako v tom nejkrásnějším a nejvznešenějším koncertním sále.“

„Celý Šporclův večer se nesl v jemnějším duchu. Akustika nádvoří to umožňuje, kontakt s publikem je tu překvapivě blízký.“

Do řady večerních koncertů na zámeckém nádvoří přispěl v pondělí houslista Pavel Šporcl příjemně uvolněným vystupováním a skladbami českých klasiků a houslistů, včetně svých vlastních. O den později tam Belfiato Quintet nastavilo laťku v komorní hudbě na nejvyšší existující příčku. Jejich koncert zahraný pod modrou oblohou by úplně stejně obstál v pražském Rudolfinu nebo na kterémkoli významném světovém festivalu.

Číst dál…

Pestrý začátek týdne na Smetanově Litomyšli

Houslista Pavel Šporcl ve dvou programech věnovaných české zemi, koncerty souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 k poctě italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho přímo v „jeho“ chrámu Nalezení sv. Kříže nebo recitál, na kterém mezzosopranistka Markéta Cukrová představí skladby raného baroka, to vše zazní už v pondělí 6. a v úterý 7. července na…

Číst dál…

Pavel Šporcl: Žiju pro to, dělat lidem radost

„U Smetany můžeme vnímat opojení naší zemí, u Dvořáka je jeho poselství univerzálnější, ale neméně silné.“ „Neměli bychom zapomínat na ty, kteří celý houslový svět tak posunuli.“ „Jsem vlastencem celým svým životem, nejen skrz hudbu.“ Sváteční koncert Pavla Šporcla na Smetanově Litomyšli je 6. července věnován české zemi a lidem, kteří v ní…

Číst dál…

62. ročník Kocianovy houslové soutěže pořadatelé ruší

Kocianova houslová soutěž se letos neuskuteční. Opatření reagující v Česku na pandemii budou zřejmě trvat ještě několik týdnů a květnový termín se pořadatelům v Ústí nad Orlicí nezdál reálný.   Organizátoři Kocianovy houslové soutěže dnes oznámili, že jsou nuceni zrušit připravovaný ročník, který se měl konat  v Ústí nad Orlicí ve dnech 5.–9. května. „Je nám to nesmírně…

Číst dál…

Pavel Hůla: Na Kocianku přijíždějí opravdu jen ti nejlepší

„To, co před dvaceti lety hráli soutěžící ve třetí kategorii, se dnes hraje v kategorii druhé.“

„Pokud bude Daniel Matejča dále takto pokračovat a eventuálně časem zkusí studium někde v cizině, může se stát špičkou další generace.“

„Organizační výbor Kocianovy soutěže dává všem zúčastněným velkého plyšáka – a z toho mají všichni největší radost.“

Pavel Hůla, poslední desetiletí každým rokem na jaře předseda poroty Kocianovy houslové soutěže, je s Ústím nad Orlicí spjat vlastně už celé půlstoletí – byl v ní jako začínající malý houslista úspěšný v první polovině šedesátých let. Nyní se vyjadřuje k letošnímu již uzavřenému 61. ročníku i k úrovni účastníků v posledních letech, uvažuje o odkazu slavného houslisty Jaroslava Kociana a oceňuje úlohu Pavla Šporcla…

Číst dál…

Janáček, Hába a první republika.
Vlasta Reittererová uvažuje o Československu

„Počet premiér nově uváděných děl se nedá s dnešní situací srovnat.“

„Když si Hába vzal do hlavy, že dá postavit čtvrttónové křídlo, podařilo se mu myšlenku realizovat během dvou let.“

„Došlo k násilnému řezu, který je znát i dnes, po osmdesáti letech.“

Jaká byla první republika? V čem jsme byli dobří a zajímaví? A o co vše jsme přišli za druhé světové války? To jsou otázky, které jako druhá strana mince rozhodně patří k připomínkám letošního stého výročí vzniku Československa. Odpovídá na ně muzikoložka a překladatelka Vlasta Reittererová, která byla v říjnu jedním z hostů orchestru PKF-Prague Philharmonia v cyklu koncertů a debat Krása dneška.

Číst dál…