Národní muzeum zařadilo na závěr výstavního roku a současně i Roku české hudby projekt Má vlast. U příležitosti dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany připomene skladatelovu osobnost a zejména jednu z jeho nejvýznamnějších skladeb – cyklus šesti symfonických básní. Od 5. listopadu si návštěvníci Národního muzea budou moci prohlédnout Smetanovy autentické poznámky, korespondenci, osobní předměty nebo…
Vodník v Muzeu Antonína Dvořáka. S kurátorským komentářem
Muzeum Antonína Dvořáka připravilo u příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do registru Paměti světa UNESCO výstavu Antonín Dvořák: Můj život a dílo. Tu je v prostorách barokního letohrádku Amerika na pražském Novém Městě, kde dvořákovské muzeum sídlí, možné navštívit až do konce září. Na čtvrtek 15. srpna muzeum navíc přichystalo mimořádnou komentovanou prohlídku,…
České primadony v Met připomene newyorská výstava
České centrum v New Yorku připravilo ve spolupráci s tamní Metropolitní operou a Národním muzeem v Praze výstavu zaměřenou na české pěvkyně, které během své kariéry vystupovaly na jevišti jednoho z nejprestižnějších operních domů světa, v newyorské Metropolitní opeře. Od 23. května do 23. června bude v Galerii Českého centra New York k vidění kolekce kostýmů, v nichž české…
Kulatiny Festivalu muzejních nocí i hudebně
Až do 15. června se koná jubilejní dvacátý ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty. Národní zahájení letošního ročníku se událo včera odpoledne v Pardubicích a festival zasahuje i do hudebního oboru. Fenomén Muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích…
Rukopis druhé řady Slovanských tanců v Muzeu Antonína Dvořáka
Muzeum Antonína Dvořáka pořádá u příležitosti zápisu archivu Antonína Dvořáka do mezinárodního registru Paměti světa UNESCO výstavu s titulem Antonín Dvořák: Můj život a dílo. K přidání dvořákovské části sbírky Národního muzea do zmíněného registru, který shromažďuje nejdůležitější dokumentární svědectví světové kultury, došlo v květnu loňského roku, o čemž portál KlasikaPlus.cz informoval zde. Výstava, o jejímž zahájení…
Massenetova Manon v plzeňském Divadle J. K. Tyla uvedena po více než čtyřiceti letech
„Příkladný je výkon Jany Sibery v titulní roli, která po technické a výrazové stránce výtečně odstínila odlišný charakter árií a duet.“
„Dirigent Jiří Štrunc preferoval svižná tempa, možná i na úkor žádoucích kontrastů, se svým dobře znějícím orchestrem však udržel napětí scény v kasinu a působivě vygradoval tragický závěr.“
„Příběh Manon je nadčasový, přenesení do Francie padesátých let minulého století tvůrci ostravské inscenace tudíž působí zcela přirozeně.“
Patří ke cti plzeňské opery, že se pravidelně vrací k jevištním dílům francouzských skladatelů, a to nejen k populárním a časově ověřeným (Bizetova Carmen, 2020), ale i méně uváděným (Thomasův Hamlet, 2018). Francouzská operní tvorba, od baroka přes klasicismus, 19. a 20. století až po současnost, stále zůstává hlubokou studnicí, z níž lze čerpat a objevovat krásná, zajímavá a obsahově přínosná díla.
Rukopis Dvořákových Moravských dvojzpěvů ke zhlédnutí už jen dnes
Muzeum Antonína Dvořáka v pražské ulici Ke Karlovu, součást Národního muzea, otevřelo výstavu věnovanou slavnému komponistovi, kterého má v názvu. Výstava s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo veřejnosti byla zpřístupněna 13. září a potrvá až do 30. září příštího roku. Koná se při příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO. …
Národní muzeum vystaví vzácné Dvořákovy rukopisy
Muzeum Antonína Dvořáka v pražské ulici Ke Karlovu, součást Národního muzea, otevře výstavu věnovanou slavnému komponistovi, kterého má v názvu. Výstava s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo bude veřejnosti zpřístupněna 13. září a potrvá až do 30. září příštího roku. Koná se při příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa…
Prezentace nové monografie představí harfy ve sbírce Národního muzea
Národní muzeum – České muzeum hudby pořádá prezentaci o nově vydané monografii, která představuje početnou sbírku harf Národního muzea. Návštěvníci se dozvědí informace o tradici harfy v české hudební kultuře, a to jak z hlediska výroby nástroje, tak i z pohledu interpreta. V moderované besedě s autorkou knihy Danielou Kotašovou bude prostor i pro dotazy z publika. Večerem bude…
České poklady Archivu Metropolitní opery
Pro odborníky z Národního muzea připravilo České centrum v New Yorku speciální prohlídku Archivu Metropolitní opery. Nalézá se v samém podzemí pod jevištěm a zkušebnami nejslavnějšího zámořského operního domu. Hosty Archivu MET byli Veronika Vejvodová, vedoucí Muzea Antonína Dvořáka, a Emanuele Gadaleta, ředitel Českého muzea hudby. Skupinku doplnil violoncellista Tomáš Jamník, který v současnosti studuje v New Yorku odkaz Otakara Ševčíka. K vidění…
Velký Jamníkův koncert zakončil v New Yorku výstavu Slavní čeští skladatelé
Finále výstavy Slavní čeští skladatelé v New Yorku přilákalo do Bohemian National Hall na 250 lidí. Jako poslední součást akce proběhla komentovaná prohlídka kurátorky Veroniky Vejvodové z pražského Národního muzea – Muzea Antonína Dvořáka. Zároveň proběhlo setkání ředitele Českého muzea hudby, Národního muzea se zástupci řady newyorských hudebních institucí i škol. Přítomna byla…
Co v New Yorku o Dvořákovi dosud nevědí
V posledním březnovém týdnu se v New Yorku sejdou odborníci z pražského Národního muzea, a to včetně Emanuela Gadalety, ředitele Českého muzea hudby. Do Českého centra přijedou na vrcholící výstavu Slavní čeští skladatelé. Její zahraniční premiéra byla v USA uvedena ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem již počátkem února 2023. Veronika Vejvodová, vedoucí pražského Muzea Antonína…
Antonín Dvořák a Inspirace přírodou v Muzeu Antonína Dvořáka
Dvořák jako nadšený pěší turista, chovatel holubů, zahradník a především jako skladatel, který se přírodou často inspiroval. To je podtitul výstavy, kterou pořádá Národní muzeum, přesněji České muzeum hudby v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze. Výstava je k vidění každý den kromě pondělí, a to od 10 do 17 hodin, až do 12. září. „Příroda…
Mezinárodní akordeonový kongres a festival 2020
„Druhému koncertu bude předcházet prohlídka sbírek muzea, kde se nacházejí proslulé nástroje značky Kebrdle, heligonky rodiny Hlaváčků i argentinské bandoneony.“
„Vzorem ostatním bylo otevření akordeonových oddělení na našich konzervatořích již v 60. letech minulého století.“
„Třikrát ročně se setkávají zástupci celého světa k řešení aktuálních úkolů v akordeonové oblasti.“
Praha bude během nadcházejícího víkendu, od pátku 28. února do neděle 1. března, hostit 142. ročník Mezinárodního kongresu a festivalu světové akordeonové konfederace CIA. V jeho průběhu se návštěvníci mohou těšit na dva koncerty a závěrečnou prezentaci výrobců těchto nástrojů a hudebních vydavatelství. Festival podporuje Státní fond kultury a Nadace OSA a jeho partnery jsou Pražská konzervatoř a Národní muzeum.
Pohledem Petra Vebera (4)
Status národní kulturní památky Mozartově Bertramce snad konečně pomůže
„Nejméně dva roky už je zavřeno – bez jasného slova, proč – a dokdy tomu tak bude.“
„Brzké prohlášení Bertramky za národní kulturní památku by mělo logicky být i zájmem Mozartovy obce.“
„Uvědomuje si vůbec spolek, že ho tahle památka svým mezinárodním i národním významem přesahuje, že není jen jeho?“
Pražská Bertramka, místo spojené od osmnáctého století s mozartovskými tradicemi Prahy, by se mohla letos stát národní kulturní památkou. To je k nedělním Mozartovým narozeninám dobrá zpráva. Psali jsme už v AktuálněPlus: Konečně. Ministerstvo kultury vidí takový status jako výhodu a pomoc pro případ jakýchkoli problémů. Ať už by problémy měl majitel s potřebnými financemi, nebo naopak stát s majitelem kvůli nedostatečné péči o objekt.
Dvořák v NYC – ležící i znějící
„Dlouho předem usilovala o zapůjčení rukopisu Dvořákova Violoncellového koncertu. A podařilo se.“
„Hudební program je exkluzivní a má jednu česko-americkou souvislost vedle druhé.“
„Potom přichází na pódium s obvyklým úsměvem koncertní mistr Josef Špaček.“
„Tento národ je geneticky naprogramován pro hudbu,“ vyznává se na adresu Čechů Semjon Byčkov. Je pátek, Český dům v New Yorku pořádá komorní hudební večer k výročí Československa a šéfdirigent České filharmonie, vyzván, aby promluvil, propojuje improvizovanou úvahu o svobodě ducha a jazyka s konstatováním, že přijíždí s orchestrem jako se svou novou rodinou do země, kterou považuje za svou…