Ve středu 15. března se bude od osmnácti hodin v Muzeu Bedřicha Smetany konat křest prvního svazku kritického vydání skladatelových deníků. Kritická edice studentského deníku Bedřicha Smetany je prvním kompletním vydáním tohoto unikátního pramene k ranému období autorova života. Zachycuje především dobu jeho gymnaziálních studií v Praze a v Plzni v letech 1840 až 1843,…
Mladí klavíristé na koncertech HAMU
„Jemný a současně rozhodný úhoz Vojtěcha Trubače se dobře uplatnil v bězích, v nichž vynikla okouzlující perlivost.“
„Návaznost v předávání témat, výborná souhra i precizní hra a v neposlední řadě seznámení s dílem Giana Carla Menottiho, u nás nepříliš hraného, bylo velkým plusem tohoto provedení.“
„Technické i výrazové schopnosti dopřály Anně Gaálové plné soustředění na tektoniku skladby i vypracování detailů.“
Časovým souběhem až nemilým byly dva páteční koncerty, odehrávající se v Lichtenštejnském paláci pražské HAMU. Zatímco v Sále Martinů hráli Akademičtí komorní sólisté v řadě nazvané Ti nejlepší, v suterénní Galerii probíhal ve stejném čase absolventský bakalářský koncert Anny Gaálové.
Orchestr HAMU se sólisty a Robertem Kružíkem
Akademičtí komorní sólisté, orchestr složený ze studentů instrumentálních oborů Hudební a taneční fakulty AMU, zahrají v pátek 3. března v Sále Martinů na pražském Malostranském náměstí. Mladé muzikanty povede dirigent Robert Kružík a jako sólisté vystoupí klarinetistka Veronika Coganová, barytonista Radek Martinec a klavírista Vojtěch Trubač. Na programu bude Koncert pro klavír a orchestr f moll Fryderyka…
Magický klavír v Opavě s mladými talenty
Jubilejní desátý ročník festivalu Magický klavír v proměnách času přivítá na sto dvacet mladých klavíristů z Moravy a Slezska a letos i z Polska. Klavírní přehlídka žáků základních uměleckých škol se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu v Základní umělecké škole Opava. Hlavní program doplní dva koncerty a workshopy. Mimo jiné vystoupí i mladá nadějná klavíristka Klára Gibišová. Magický…
Objevování bohatosti kreativity na mistrovských kurzech Borise Giltburga a Alfreda Brendela
„Oba umělci mají více společných vlastností – absolutní oddanost hudbě, skromnost a pokoru, lásku k práci s mladými lidmi.“
„Pro diváky bylo nesmírně poutavé, jak sólisté a tělesa pod dohledem obou světoznámých osobností proměňovali do hloubky svou kreativitu.“
„Alfred Brendel, který dával své pokyny ke hře interpretů od stolku v první řadě, i Boris Gildburg, který stál po boku klavírních sólistů, upozorňovali na nebezpečí plošného zvuku hry.“
Na pozvání vedení Akademie Ivana Moravce přijeli do Prahy světoznámí klavíristé, Alfred Brendel a Boris Giltburg, kteří v Sukově síni Rudolfina se zcela mimořádnou profesionalitou, bystrostí a citlivostí vedli od 30. září do 2. října 2022 mistrovské kurzy. Jejich výuka s českými vybranými interprety a soubory byla obohacena recitálem spojeným s přednáškou Borise Giltburga o hudbě Ludwiga van Beethovenova, televizním dokumentem o Ivanu Moravcovi režiséra Jana Mudry a archívními záznamy Moravcových rozhlasových pořadů. O možnost zhlédnutí vynikajících inspirativních lekcí projevila zájem odborná i laická veřejnost. Návštěvníci s velkým zaujetím přihlíželi výuce světoznámých osobností.
Beethovenův Hradec skončil fantastickým triumfem českých klavíristů. První a druhou cenu získali Tomáš Vrána a Vojtěch Trubač
„Trubač působil během svého vystoupení nejvíc v pohodě a dokázal si také ‚svůj‘ okamžik užít.“
„Chihara zahrála ze všech tří finalistů nejvýrazněji. S největší vášní, obrovskou koncentrací, určitým rizikem a odvahou dala do svého projevu úplně všechno.“
„Jako bychom se bez dechu začetli do knihy, z níž nelze přeskočit jediné slovo, působil Vránův projev jako vyprávění, které celý příběh sdělilo s největší komplexností a pravdivostí.“
58. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec v oboru klavír zná své vítěze. Prestižní soutěžní klání se letos uskutečnilo ve dnech 8. až 12. června v Opavě a Ostravě. Čtyři desítky klavíristů z celé Evropy i Asie byly důkazem, že tato soutěž má dobrý zvuk a přitahuje k sobě pozornost. Vítězem letošního ročníku se stal osmadvacetiletý český klavírista Tomáš Vrána. Druhou cenu získal o tři roky mladší Vojtěch Trubač rovněž z České republiky a třetí cenu obdržela japonská pianistka Satomi Chihara. Oba čeští pianisté jsou z Moravskoslezského kraje, odkud pochází mnoho výrazných hudebních talentů.
JFO pozítří se Smetanou, v příštím týdnu s mladými sólisty a premiérou Lukáše Sommera
Janáčkova filharmonie Ostrava ve čtvrtek 10. března pod vedením dirigenta Jana Kučery od 19 hodin vystoupí v Domě kultury města Ostravy na dalším koncertu, tentokrát s názvem Hudební vyznání. Věnovat se bude vrcholnému dílu Bedřicha Smetany. Na pódiu zaznějí čtyři ze šesti symfonických básní slavného cyklu Má vlast – Vyšehrad, Vltava, Šárka…