KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Tuzemská špička předvede své umění v Českém ráji english

Hudba zraje – slovní hříčka pořadatelů letošního festivalu Hudba z ráje. Václav Hudeček, Vilém Veverka, Daniel Hůlka anebo Jaroslav Satoranský a Josef Dvořák jsou někteří z umělců, s nimiž se publikum setká na dalším, už šestém ročníku hudebního festivalu, který v Českém ráji pořádají sopranistka Karolína Cingrošová a její otec, televizní a rozhlasový moderátor Václav Žmolík.

Letos se nám povedlo oslovit řadu vynikajících a známých umělců, z čehož máme velkou radost, a věříme, že to potěší i naše diváky, kteří jsou festivalu rok co rok věrní,“ říká Karolína Cingrošová. „Snažili jsme se, aby program byl, jako ostatně každý rok, pestrý a hodně rozmanitý,“ říká Václav Žmolík.

První koncert s názvem Klasika outdoor se 8. července odehraje v přírodním amfiteátru pod věží Mnich v Prachovských skalách. Společně s Karolínou Cingrošovou tam tentokrát vystoupí hobojista Vilém Veverka a cembalistka Michaela Káčerková. „Názvem koncertu chceme vyjádřit nejen skutečnost, že se bude koncertovat venku,“ vysvětluje umělecká ředitelka, „ale také to, že všichni tři netrávíme život jen v koncertních síních, ale máme vřelý vztah ke sportu a k pohybu v přírodě.

Opera na zámku aneb Hity 18. a 19. století! je název produkce 23. července 2023, na který byl pozván basbarytonista Daniel Hůlka. „Měli jsme společně s Danem už řadu koncertů, ale věřím, že tento, na arkádovém nádvoří Valdštejnského zámku v Jičíně, bude patřit k těm nejhezčím,“ podotýká Cingrošová.

Tradiční Gala se uskuteční opět v kostele svatého Jana Křtitele v Újezdu pod Troskami, a to 1. září 2023. Po Báře Basikové, Jaroslavu Svěceném, Igoru Barešovi anebo právě Vilému Veverkovi bude jeho hvězdou houslový virtuóz Václav Hudeček. Vystoupí společně s Karolínou Cingrošovou a klavíristou Lukášem Klánským. „Václav je stálice, je také nesmírně empatický a vstřícný a je znám svou podporou mladých umělců,“ říká Václav Žmolík.

Letos jsme se rozhodli věnovat větší prostor mluvenému slovu a využít i tátovu profesi moderátora,“ pokračuje Karolína Cingrošová, „a proto v programu nabídneme hned dvě besedy.“ První se odehraje 17. července 2023 na Šolcově statkuSobotce a jejím hostem bude herec Jaroslav Satoranský, známý nejen jako „nejmladší z rodu Hamrů“, ale i jako major Koutný z Policie Modrava. „A 18. srpna 2023 věříme, že potěšíme všechny fanoušky komika a chalupáře z Českého ráje Josefa Dvořáka. Bude mým hostem v konferenčním sále Mladějovské Formanky,“ usmívá se Václav Žmolík.

Festival Hudba z ráje 2023 nabídne celkem deset koncertů a besed. Všechny informace najdete zde nebo na facebookovém profilu festivalu.

Foto: Khalil Baalbaki, archiv festivalu

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky