V neděli vyvrcholí festivaly ve Znojmě a v Retzu
Hudební festival Znojmo a spřátelený dolnorakouský Festival Retz vrcholí současně v neděli 24. července. Poslední tři dny nabízejí na české straně koncerty mladých interpretů, setkání na hranicích, jazzový program a koncert na zámku ve Vranově nad Dyjí. V Rakousku to bude v neděli večer Mendelssohnovo oratorium Elias.

Na nádvoří Jihomoravského muzea se dnes vpodvečer koná v rámci Hudebního festivalu Znojmo koncert „malých géniů“. Vystoupí tam vítězové nejuznávanějších soutěží mladých talentů – konkrétně jde o Kocianovo Ústí, o Heranovu violoncellovou soutěž, klání Amadeus Brno a Národní soutěž základních uměleckých škol. Na koncert dohlíží patron festivalu Pavel Šporcl, který pomáhá účinkující vybírat.

V sobotu dopoledne se uskuteční festivalový Koncert na hranicích. Na mostě přes Dyji mezi Rakouskem a Českem, mezi obcemi Čížov a Hardegg, vystoupí zástupci folklorního světa dvou zemí: ze blízkého Znojma Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, jejímž primášem je Jiří Ludvík, prezident znojemského festivalu, a z nedalekého rakouského městečka soubor Retzer Staatskapelle. Jde o každoroční připomínku prvního setkání Čechů a Rakušanů po pádu železné opony a o prostor k nezapomenutelnému hudebnímu dialogu.

V sobotu večer vystoupí ve Znojmě zrakově postižení studenti Deylovy konzervatoře v Praze. Hudba je pro ně jejich „andělem strážným“, což koresponduje s mottem letošního festivalu. Jde o koncert při svíčkách, přičemž ovšem festival dává publiku zhasnutím světel možnost vyzkoušet tmu, ve které interpreti běžně žijí.
V neděli, poslední den festivalu, se už dopoledne koná jazzové matiné, a to mimo město, v lokalitě Pod Šobesem v Národním parku Podyjí. Ve Znojmě, v Horním parku, je na odpoledne připraven Promenádní koncert a na podvečer na nádvoří Jihomoravského muzea Slavnostní mše za vědu a výzkum.

Večer následuje Koncert pro státní zámek Vranov nad Dyjí. Na vranovském zámku vystoupí sopranistka Martina Janková a cembalistka Barbara Maria Willi. Provedou díla českých skladatelů, kteří tvořili především ve Vídni v době velkého dvorního libretisty a básníka Pietra Metastasia. Zazní hudba Mozarta, Leopolda Koželuha a Jana Václava Huga Voříška a také Josepha Haydna.
V neděli 24. července končí také Festival Retz, hudební přehlídka organizovaná v dolnorakouském městečku nedaleko českých hranic, který by se měl od roku 2024 spojit s Hudebním festivalem Znojmo. Závěrečným programem v Retzu je poslední uvedení scénické podoby Mendelssohnova oratoria Elias v místním farním kostele. Od 7 července jde o šesté představení.

Foto: archiv festivalu, Barbara Palffy
Příspěvky redakce
- Jubilejní Klášterní hudební slavnosti budují Mosty. Červnové dění zahájí ‚Válkovci‘
- Modré housle Pavla Šporcla v permanenci při festivalu Hvězdy nad Vltavou
- Národní divadlo moravskoslezské zahájilo přestavbu pavilonu G. Na Černé louce vznikne nová divadelní scéna
- Orfeus sestoupí do současného podsvětí. Divadlo na cucky chystá netradiční operní projekt
- Petr Popelka završuje vídeňskou sezonu. Před Litomyšlí ještě stihne Turecko
Více z této rubriky
- Jubilejní Klášterní hudební slavnosti budují Mosty. Červnové dění zahájí ‚Válkovci‘
- Modré housle Pavla Šporcla v permanenci při festivalu Hvězdy nad Vltavou
- Orfeus sestoupí do současného podsvětí. Divadlo na cucky chystá netradiční operní projekt
- Petr Popelka završuje vídeňskou sezonu. Před Litomyšlí ještě stihne Turecko
- Olga Jelínková jako Kleopatra v Lipsku
- Jakub Hrůša šíří českou hudbu. V Německu cílí na Feldův Flétnový koncert
- ‚Sbohem, můj krásný plameni.‘ Mozartovská pocta v olomoucké Vile Primavesi
- Marek Kozák dvakrát v Německu. S Janem Čmejlou se vrátí do Lipska
- Vondráčkovy červnové koncertní cesty Evropou
- Akademici komorní hudby v Niměřicích a Nelahozevsi