Vítěz Heranovy soutěže Midor vystoupí v prostoru Janáček61
Komorní umělecký prostor Janáček61 na pražském Janáčkově nábřeží uvede 11. března v sedm hodin večer koncert mladého polského violoncellisty Fryderyka Midora. Talentovaný hudebník, který navzdory svému věku patří k výrazným laureátům evropských soutěží, se v Praze představí u příležitosti souběžného natáčení své debutové nahrávky ve spolupráci s Českým rozhlasem.

Violoncellista Fryderyk Midor je polský hudebník narozený v roce 2008 v Katovicích, který patří mezi nejvýraznější talenty své generace a na kontě má již více než padesát ocenění z domácích i mezinárodních soutěží. Na violoncello začal hrát v šesti letech ve třídě Alicje Murzynowské. Později pokračoval ve studiu na Hudební škole Karola Szymanowského v Katovicích. Během svého dosavadního hudebního vývoje měl možnost pracovat s řadou významných violoncellistů, mezi něž patří například Kian Soltani, Denis Severin, Atanas Krastev, Tomáš Jamník, Santiago Cañón-Valencia, Wen-Sinn Yang, Razvan Suma, Tomasz Lisiecki či Krzysztof Karpeta.
Midor je laureátem řady prestižních soutěží, mezi nimiž figurují například Janigrova soutěž v Záhřebu, Dotzauerova soutěž v Drážďanech, Heranova soutěž v Ústí nad Orlicí nebo Vychytilova soutěž v Praze. Právě vítězství na Heranově violoncellové soutěži v roce 2025 mu přineslo také cenu Českého rozhlasu, díky níž nyní připravuje své debutové album. V letošním roce má mladý violoncellista nastoupit do třídy Tomáše Jamníka na brněnské JAMU a zároveň je stipendistou Hudební akademie v Lichtenštejnsku. Kromě hry na violoncello se věnuje také dirigování.
Koncert se uskuteční v komorním prostoru Janáček61 na Janáčkově nábřeží v Praze, který dlouhodobě slouží jako platforma pro prezentaci komorní a soudobé hudby, experimentálních projektů i literárních a scénických programů. Intimní prostředí sálu umožňuje bezprostřední kontakt mezi interprety a publikem a vytváří prostor pro setkávání umělců, posluchačů i dalších tvůrců. Vedle koncertů zde probíhají také workshopy, mistrovské kurzy a diskusní setkání, která podporují sdílení zkušeností a rozvoj uměleckého dialogu.
Foto: archiv KlasikaPlus.cz
Příspěvky redakce
- Dirigent Jakub Hrůša rozezní Montpellier ruskou hudbou
- Janáčkova filharmonie Ostrava cestuje s Dvořákem a Čajkovským do Amsterdamu
- Hudba starých mistrů v podání slavných souborů na atraktivních pražských místech
- Sezona 2026/27 Českého filharmonického sboru Brno i s jedním unikátním projektem
- Modřanský Viniční domek uslyší kvarteto smyčců, dvojici harf i akordeon
Více z této rubriky
- Dirigent Jakub Hrůša rozezní Montpellier ruskou hudbou
- Janáčkova filharmonie Ostrava cestuje s Dvořákem a Čajkovským do Amsterdamu
- Hudba starých mistrů v podání slavných souborů na atraktivních pražských místech
- Sezona 2026/27 Českého filharmonického sboru Brno i s jedním unikátním projektem
- Modřanský Viniční domek uslyší kvarteto smyčců, dvojici harf i akordeon
- Ivo Kahánek se vrací do Jižní Ameriky
- Klášterec nad Ohří navštíví u příležitosti místního festivalu i Anna Paulová či Olga Jelínková
- Jablonecké hudební úterky nabídnou dialog varhan s tympány
- Collegium 1704 v sezoně 2026/27 s oběma Bachy, s pravým i ‚českým‘
- BaLéto na Biskupském dvoře s Romeem a Julií, ale i s juniory