sobota, 23 duben 2022 13:09

Nedělní BCO v jeskyni – proud hudby, vody a času

Autor:

Brno Contemporary Orchestra své desáté slavnostní sezóně dal podtitul „We are the world“. Ten vychází z tradiční představy, že lidé jsou zodpovědní nejen za svůj osud, ale také za své blízké, za své okolí i za Zemi, na které žijí. Soubor pokračuje koncertem v jeskyni Výpustek v Moravském krasu, a to v neděli 24. dubna od 17 hodin pod vedením Pavla Šnajdra.

 

99

 

Poslední koncert BCO nás zavedl mezi torza letadel do nejen zvukově zajímavého prostoru pádové zkušebny FSI VUT. V neděli 24. 4. si vyzkoušíme akustiku jeskyně, a to v rámci speciálního environmentálního projektu v režii Radima Nejedlého koncipovaného u příležitosti Světového dne vody,“ uvádí orchestr s tím, že součástí koncertu je Literární pásmo z textů Radka Štěpánka, průkopníka environmentální poezie, napsaných pro příležitost koncertu a také světová premiéra skladby Miroslava Tótha, která vznikla na objednávku BCO.

 

100

 

Koncert je postaven na paralelním proudu textu a hudby. Nejedná se o zhudebňování ani o jazykovou ilustraci. Obě složky, hudební i textová, jsou zcela svébytné, a přesto se v náhodných, i když promyšlených atmosférách potkávají. Skladby byly vybrány tak, aby o něčem vypovídaly. Chronon litevského skladatele Šarūnase Nakase je o čase a jeho plynutí bez hodin i kalendářů. Chronon je nejmenší časová jednotka, která však není převoditelná na vteřiny, roky či miliardy let.

Naproti tomu Kya znamená stovky let před jakoukoliv současností. KYA italského skladatele Giacinta Scelsiho je nebeský diamant i jednotka nerozlišitelného času. Herzmerz Michala Wroblewského je lidskou reflexí unikajícího, i když měřitelného času. „Predbežny konec, kompozice Miroslava Tótha zkomponovaná na objednávku BCO pro tento koncert, snad bude skutečně pouze koncem předběžným, a nikoliv zcela definitivním. Ještě pořád platí, že nikdy není pozdě a my, lidé, naštěstí můžeme mnohé pro vodu, a tím i pro lidstvo udělat. Вода і музика нас єднають…,“ vysvětluje záměr projektu dramaturg Viktor Pantůček.

 

101

 

Koncert trvá přibližně jeden a čtvrt hodiny a je bez pauzy. Doporučuje se teplejší oblečení. Od 15:50 hodin je pro zájemce přichystána prohlídka jeskyně a v 18:30 hodin odjezd autobusem z parkoviště u jeskyně Výpustek.

 

Foto: Wikipedie (Stanislav Doronenko CC BY-SA 4.0), Fb orchestru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.