čtvrtek, 13 únor 2020 14:00

20. ročník Barokních podvečerů a mistrovské kurzy barokní opery

Autorka:

Od úterý 18. do neděle 23. února pořádá soubor Collegium Marianum pro studenty a mladé profesionály mezinárodní interpretační kurzy Akademie Versailles. Kurzy vyvrcholí koncertním provedením francouzské barokní opery Atys Jean-Baptiste Lullyho na Pražské konzervatoři. V úterý 10. března pak soubor zahájí jubilejní dvacátý koncertní cyklus Barokní podvečery, ve kterém připomene výrazné osobnosti italské barokní hudby i dílo houslisty a skladatele Giuseppe Tartiniho.

 

0

 

Čtvrtý ročník mezinárodních interpretačních kurzů Akademie Versailles se bude věnovat barokní opeře Atys Jean-Baptiste Lullyho. Dílo se studenty a mladými profesionály nazkouší znalci francouzské barokní estetiky: sopranistka Chantal Santon Jeffery, režisérka a choreografka Deda Cristina Colonna, flétnista a dirigent Alexis Kossenko a současný umělecký ředitel CMBV Benoît Dratwicki. Studenti se detailně seznámí s principy instrumentální a vokální interpretace, ornamentikou, barokní gestikou, správnou výslovností a deklamací francouzštiny. Projekt zahájí v úterý 18. února přednáška, která operu představí, její závěrečné koncertní provedení s barokní gestikou pak bude mít veřejnost možnost navštívit v neděli 23. února od dvou hodin na Pražské konzervatoři.

 

12

 

Program 20. jubilejního ročníku Barokních podvečerů nabídne v unikátních dobových sálech metropole, které již tradičně stylově i akusticky doprovodí charakter uváděné hudby, díla světové i domácí provenience širokého tematického rozpětí. Leitmotivem celého ročníku bude dílo houslisty a skladatele Giuseppe Tartiniho, jehož 250. výročí úmrtí si letos připomínáme. „Dramaturgie jubilejního ročníku, který nese podtitul Grandi Maestri, představí tvorbu výrazných osobností italské barokní hudby a jejich vliv na tehdejší hudební produkci v českých zemích,“ vysvětluje Jana Semerádová, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyně Barokních podvečerů.

Letošní jarní řadu zahájí v úterý 10. března v Lobkowiczkém paláci koncert Maestro delle Nazioni. Kromě Tartiniho děl zazní také skladby Antonia Vivaldiho. Postní koncert 2. dubna představí v kostele sv. Šimona a Judy Stabat Mater Alessandra Scarlattiho a nově objevenou skladbu ze svatovítské katedrály Giovanni Battisty Pergolesiho. Závěrečný koncert jarní řady 29. dubna ve Strahovském klášteře se inspiruje mezinárodní kariérou jednoho z nejvýznamnějších českých barokních skladatelů Bohuslava Matěje Černohorského. Zazní i díla jeho současníků a žáků, s nimiž se setkal v Praze nebo během svého působení v Assisi a Padově.

 

10

 

11

 

55

 

Foto: archiv projektu, Petra Hajská

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.