úterý, 01 září 2020 12:55

V pátek začíná Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha

Autor:

Festival kladoucí důraz na hudbu Antonína Dvořáka zahájí tento pátek 4. září od osmi hodin večer koncert ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu jsou dvě skladby jmenovce festivalu – Violoncellový koncert h moll a Novosvětská symfonie. Otevření letošní hudební přehlídky se ujme Česká filharmonie s violoncellistou Václavem Petrem. taktovky se ujme šéfdirigent orchestru Semjon Byčkov. Se stejným programem vystoupí umělci ještě jednou, a to v sobotu ve stejný čas, opět ve Dvořákově síni Rudolfina. Třináctý ročník festivalu Dvořákova Praha trvá do 20. září.

 

3

 

Václav Petr již v dětských letech získal řadu cen na mezinárodních hudebních soutěžích, mimo jiné na Concertinu Praga, Interpretační soutěži Nadace Bohuslava Martinů, Prague Junior Note, Talents for Europe či na Mezinárodní violoncellové soutěži v rakouském Liezenu. Vystudoval pražskou HAMU a vzdělání si doplnil na Universität der Künste v Berlíně. Také absolvoval řadu mistrovských kurzů v Kronbergu, Hamburku, Vaduzu, Baden-Badenu a účastnil se Evropské hudební akademie v Bonnu. Od dvanácti let spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry. Roku 2013 se stal koncertním mistrem violoncellové sekce České filharmonie. Je členem Klavírního kvarteta Josefa Suka a hraje na mistrovský nástroj z dílny Giovanniho Battisty Guadagniniho z roku 1757.

 

4

 

Festival bude pokračovat ihned následující den dopoledne. Nová scéna Národního divadla se v sobotu od 11 hodin stane dějištěm dětské opery Perníková chaloupka (na motivy pohádky Boženy Němcové), jejímž autorem je skladatel a dirigent Jan Kučera. Dětskou operu Praha bude řídit Anna Novotná-Pešková. „Známý pohádkový příběh o dětech ztracených v lese existuje v mnoha verzích, poetických či strašidelných, ale vždy sledujeme příběh hlavních postav − Jeníčka a Mařenky. A samozřejmě Ježibaby, která v našem příběhu obývá svoji chaloupku s ospalým Ježidědkem. V závěru pohádky pomůže dětem k návratu domů neznámá panímáma. Její dadaistický dialog s dědkem, který děti pronásleduje, patří k pokladům české literatury a přivádí příběh ke šťastnému konci. Kučerova opera klade důraz nejen na hlavní postavy, ale také na dětský sbor, který je zapojen téměř nepřetržitě, pěvecky, pohybově i herecky,“ sdělují pořadatelé.

 

2

 

Mezinárodně úspěšný klavírista Ivo Kahánek bude v neděli ve Dvořákově síni protagonistou klavírních skladeb Antonína Dvořáka, a sice od 20 hodin. Festival uvádí: „Na programu koncertu jsou tři velká díla, která v Dvořákově klavírní tvorbě představují zásadní položky. Třináctidílný cyklus Poetické nálady z roku 1889 představuje Dvořáka jako tvůrce velkých koncepcí. Jeho kompletní provedení trvá kolem pětapadesáti minut a zaujme posluchače proměnlivým sledem lyrických hudebních ploch i energických vrcholů. Každá ze skladeb může zaznít samostatně, ale jejich souborné provedení prozrazuje autorskou svrchovanost, která je pojí do jednoho celku. Méně nápadným protějškem Poetických nálad jsou Silhouety, které zazní v závěru večera. Jejich dvanáct částí tvoří spíše miniatury než drobné skladby, jimiž procházejí sjednocující hudební témata. Mezi oběma cykly stojí Suita A dur, známá také z orchestrální verze. Svými pěti kontrastními částmi, které tvoří obdivuhodně uzavřený celek, vytvoří pomyslnou osu programu.“

 

5

 

O letošním Mezinárodním hudebním festivalu Antonína Dvořáka jsme psali zde. Návštěvu koncertů letos provázejí z nařízení Ministerstva zdravotnictví mimořádná hygienická opatření, která je třeba aktuálně sledovat.

 

Foto: Fb a archiv festivalu, Petra Hajská, Petr Kadlec

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.