čtvrtek, 02 únor 2023 09:00

Smetanovské dny potřiačtyřicáté

Autor:

Za měsíc, tedy 2. března začíná hudební festival Smetanovské dny, který od roku 2012 pořádá Plzeňská filharmonie. Letošní ročník je již třiačtyřicátý a zúčastní se ho Norimberští symfonikové, dvě cimbálovky, pianista Igor Ardašev, kytarista Štěpán Rak a diváky potěší například Hollywoodský dvojkoncert, rodinný pořad Dvořák cestovatel, opera nebo Stabat mater Antonína Dvořáka. Řada koncertů a kulturních akcí se bude konat až do 6. dubna.

 

2023-02-02-Smetanovske-dny-2023-04

 

Jsem ráda, že i letos mohu všechny zájemce pozvat na Smetanovské dny. Tento festival je jedinečný v tom, že propojuje obory. Že si na své přijdou příznivci hudby rozmanitých žánrů, literatury, divadla, výtvarného umění, filozofie, vědy, astronomie, historie… Tradiční téma Bedřich Smetana a související odkazy doplní 43. festivalový ročník ještě o Léta putování: Lidé na cestě v dlouhém 19. století,“ říká ředitelka festivalu Lenka Kavalová s tím, že toto téma, ústřední pro vědecké sympozium, se značně promítá i do komponovaného pořadu Cimbálovka na druhou, věnovaného dějinám, kultuře a identitě Romů. „Je připraven ve spolupráci s Muzeem romské kultury a nesmírně mě těší, že k aktivní spoluúčasti přijala pozvání jeho ředitelka PhDr. Jana Horváthová,“ dodala Kavalová. 

 

2023-02-02-Smetanovske-dny-2023-01

 

Na festival přijali pozvání Norimberští symfonikové spolu s Alexanderem Blettenbergem v roli pianisty i dirigenta. Ti Smetanovské dny zahájí. Festival uzavře Stabat mater Antonína Dvořáka se sólisty Alžbětou Poláčkovou, Václavou Houskovou, Václavem Vallonem a Romanem Janálem. Doplní je Český filharmonický sbor Brno a Plzeňská filharmonie v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim.

Těší mě, že tradiční plzeňský festival vážné hudby Smetanovské dny je rok od roku pestřejší, prestižnější a dlouhodobě prohlubuje vazby mezi významnými plzeňskými kulturními institucemi,“ uvedla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. Festival zvyšuje atraktivitu Plzně a jeho příznivci i v letošním roce mají jedinečnou možnost navštívit koncerty výjimečných hudebních osobností, jakými jsou Howard Shelley, Igor Ardašev, Štěpán Rak a řada dalších. Nelze opomenout i význam plzeňského mezioborového sympozia, které přivádí do města významné osobnosti z oblasti vědy a umění.

 

2023-02-02-Smetanovske-dny-2023-02

 

Kromě klasických koncertů je připraven také „Hollywoodský dvojkoncert nejen pro děti“ určený zejména školám, novinkou je interaktivní pořad Plzeňské filharmonie „Dvořák cestovatel“ pro rodiny s dětmi. Tento koncert nabídne v neděli 12. března odpoledne v Měšťanské besedě setkání skladatelů Edvarda Griega a Antonína Dvořáka. Posluchači uslyší průřez dílem českého velikána, a dokonce se bude tančit.

 

2023-02-02-Smetanovske-dny-2023-03

 

V doprovodném programu návštěvníci najdou již zmíněné třiačtyřicáté mezioborové sympozium, výstavy Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a Západočeské galerie, za návštěvu jistě stojí také konference o životě a díle Josefa Františka Smetany, pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany – pořádaný ve spolupráci s Odborem kultury města Plzně – nebo masopust organizovaný lidovým souborem Mladina. Kompletní program festivalu najdete zde.

 

Foto: Torsten Hönig, Fb festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.