ČRo D-dur: Don Carlos z La Scaly s Annou Netrebko a Riccardem Chaillym
„Ve středu si nenechte ujít další koncert z nabídky EBU. Nejprve to bude koncert z Brahmsova festivalu v Hannoveru.“
„V pátek v 9:04 pak začíná Haydnovo velké oratorium Roční doby s Akademií svatého Martina v polích a Nevillem Marrinerem.“
„O víkendu budeme na návštěvě u klarinetistky Kateřiny Váchové.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to nepřetržitě. Hudbu vybírají a přibližují konkrétní lidé. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Protože je pro portál KlasikaPlus.cz stanice s hudebním názvem synonymem pro „samou hudbu“, tak pravidelně nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 4. do 10. března?
Pondělí otvírají Moravské dvojzpěvy se Simonou Šaturovou a Markétou Cukrovou, od 8:57 poslouchejte dílo, které otevřelo Dvořákovi cestu do světa. V 10:03 přednesou Vídeňští filharmonikové suitu z kultovního díla Vídně, tedy z Růžového kavalíra, diriguje Christian Thielemann. Ve 13:46 je na programu jedinečná a jediná symfonie Césara Francka s Orchestrem de Paris a Leonardem Bernsteinem. A v 15:00 je znovu možnost slyšet Vivaldiho Čtvero ročních dob s Bohuslavem Matouškem. V 19:30 poslouchejte první díl z kompletního klavírního Smetany Jitky Čechové. Od 20:00 pak večer patří klasikům 20. století: Alfred Schnittke, Vítězslava Kaprálová, Claude Debussy, Bohuslav Martinů, Aaron Copland, Peter Boyer, Vladimír Sommer a Otomar Kvěch.
V úterý zazní v 8:01 Beethovenův Houslový koncert s fenomenální německou houslistkou Isabelle Faust a v 8:53 v době vzniku nejpopulárnější Beethovenova skladba, Septet nebo také Septuor Es dur. Ve 12:14 poslouchejte Haydnovu Osmačtyřicátou symfonii C dur „Maria Theresia“ v nastudování Christophera Hogwooda. Ve 14:54 pak poslouchejte Braniborský koncert č. 4 mj. s Henrykem Szeryngem v nastudování Nevilla Marinera. A večer opět hudba 20. století: Zdeněk Lukáš, Miloslav Ištvan, Jiří Jirmal, Arvo Pärt, Luciano Berio, Jaroslav Krček nebo Philip Glass.
Ve středu hraje v 8:55 Chopinovy Etudy op. 25 legendární italský klavírista Maurizio Pollini. A v pravé poledne Hagenovo kvarteto přednese Dvořákův Americký kvartet, po kterém následuje ve 12:27 Voříškova jediná a proslulá Symfonie D dur s Jiřím Bělohlávkem a PKF. Ve 14:15 si nenechte uniknout Sonatu quasi fantasia Josefa Bohuslava Foerstera s Ivanem Ženatým a Josefem Hálou. Od 20:00 si ovšem nenechte ujít další koncert, který připravila Dagmar Henžlíková z nabídky EBU. Nejprve to bude koncert z Brahmsova festivalu v Hannoveru a od Brahmse zazní nejprve Houslový koncert s Christianem Tetzlaffem a pak Třetí Symfonie F dur, obojí s Filharmonií Severoněmeckého rozhlasu. Ve 22:03 následuje Mahlerova Symfonie č. 2 c moll s Rotterdamskou filharmonií a s dirigentem Lahavem Shanim, který je zároveň šéfdirigentem Izraelské filharmonie. Den uzavírá Daniel Barenboim a jeho provedení Beethovenovy sonáty op. 101 A dur od 23:32.
Ve čtvrtek si poslechněte v 10:04 Mozartovu Symfonii č. 41 C dur s Trevorem Pinnockem, na kterou navazuje anglická opera Dido a Aeneas Henryho Purcella s Emmou Kirkby v jedné z rolí a v nastudování Akademie staré hudby s Christopherem Hogwoodem. Ve 14:47 poslouchejte velkou Symfonickou báseň Césara Francka Psyché. A večer opět hudba 20. století, postupně od 20:00 Albert Roussel, Zdeněk Šesták, Benjamin Britten, Viktor Kalabis, Oldřich František Korte, Karel Husa, Ilja Hurník, Bohuslav Martinů, Igor Stravinskij, Vladimír Sommer a Leoš Janáček.
Pátek začíná v 8:17 provedení Beethovenova Klavírního koncertu č. 4 s Alfredem Brendelem, Chicagským symfonickým orchestrem a Jamesem Levinem. V 9:04 pak začíná Haydnovo velké oratorium Roční doby s Akademií svatého Martina v polích a Nevillem Marrinerem, zpívá věhlasná trojice německých pěvců Dietrich Fischer-Dieskau, Edith Mathis a Siegfried Jerusalem. V 11:19 přednese klavírista Jan Bartoš Schumannovu Fantasii C dur. Ve 13:27 provede Janáčkova filharmonie Ostrava Symfonii č. 3 Zdeňka Fibicha.
O víkendu budeme na návštěvě u klarinetistky Kateřiny Váchové. Očekávejte Mozartovu Velkou Partitu, Bachovy Goldbergovské variace i Klavírní koncert č. 2 Sergeje Rachmaninova. V sobotu ve 12:27 je na programu Zelenkova Missa Charitatis s Ensemblem Inégal a Adamem Viktorou. V 13:52 je na programu nová nahrávka Rachmaninovy Symfonie č. 2 s Philadelphským orchestrem a šéfem Metropolitní opery Yannickem Nézetem-Séguinem. V 15:18 jiná nová nahrávka Symfonie č. 3 Jeana Sibelia s Filharmonií Oslo a velmi mladým dirigentským objevem Klausem Mäkeläem.
V neděli nabídne Kateřina Váchová na návštěvě mimo jiné Brahmsův klarinetový kvintet h moll, Beethovenovu Symfonii č. 4 nebo Mozartův a Brahmsův klavírní koncert. V neděli ve 12:44 je na programu Brucknerovo Te Deum a v 13:47 Dvořákovy Písně milostné s Magdalenou Koženou. Pravidelný operní čas od 16:00 bude naplněn opravdu exkluzivně. Uslyšíte záznam opery Don Carlos Giuseppa Verdiho, kterým byla 7. prosince loňského roku zahájena sezóna v La Scale. Zpívá mimo jiné Anna Netrebko jako Alžběta a Francesco Meli jako Don Carlos, Elīna Garanča jako Eboli, diriguje Riccardo Chailly.
Foto: Dvořákova Praha / Petra Hajská, Manuela Jans / Lucerne Festival, archiv Klasiky+, Teatro alla Scala / Brescia e Amisano
Příspěvky od Jindřich Bálek
- Mladý orchestr na závěr Dvořákovy Prahy obstál
- Dvořákova Praha poodkryla tvůrčí sílu mladého Smetany
- ČRo D-dur: Pocta Josefu Sukovi i Rafaelu Kubelíkovi
- ČRo D-dur: Víkendový program k třicátému výročí založení Prague Philharmonia
- S receptem na Sibelia. Dalia Stasevska stanula před Českou filharmonií