Bittová, Kocáb, Špaček a Jamník. V půlce října ve FOKu
Pražští symfonikové si pro začátek druhé poloviny října připravili pestrou trojici koncertů. U Šimona a Judy vystoupí Iva Bittová s Mucha Quartetem, v Anežském klášteře houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník a v Divadle Hybernia se uskuteční koncert k narozeninám Michaela Kocába. To vše od 15. do 17. října.
Do druhé poloviny desátého měsíce roku vstoupí Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK zahajovacím koncertem cyklu Komorní hudba. V pražském kostele sv. Šimona a Judy v úterý 15. října přivítá mnohostrannou hudební umělkyni Ivu Bittovou spolu s Mucha Quartetem. Bittová zazpívá a na housle zahraje klasickou hudbu inspirovanou slovenským a moravským folklórem. Program Slovenské spevy zahrnuje výběr čtyřiceti čtyř krátkých lidových nápěvů z Bartókovy bohaté sbírky slovenských lidových písní, které utřídil a pro smyčcový kvartet upravil slovenský skladatel Vladimír Godár. V programu bude mít své místo i dílo Leoše Janáčka, a to jeho osobitá Moravská lidová poezie v písních. K tomu umělci přidají ukázku z tvorby Alexandera Moyzese, jednoho z hlavních představitelů meziválečné slovenské hudební moderny, který ve svých skladbách rozvíjel slovenský národní styl. Mucha Quartet uvede opus Štyria hudci z roku 1961, cyklus dvanácti skladeb pro smyčcové kvarteto inspirovaných slovenským folklórem. V závěru prvního komorního večera v FOK zazní dílo slovenského skladatele, pedagoga a teoretika, zakladatele moderní slovenské hudby Eugena Suchoně, jeho protagonisté připomenou dílem Obrázky zo Slovenska.
O dva dny bude komorní cyklus pod hlavičkou FOK pokračovat v klášteře sv. Anežky České, kam pořadatelé pozvali na úvod cyklu Obrazy a hudba houslistu Josefa Špačka a violoncellistu Tomáše Jamníka, aby představili svůj projekt Cesty. S publikem budou umělci tentokrát sdílet hudbu Leoše Janáčka, Arthura Honeggera a Bohuslava Martinů, trojice autorů jejichž životní cesty byly spletité. Od půl osmé večer u Anežky zazní Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1 Kreutzerova sonáta v úpravě od Jiřího Kabáta, Honeggerova Sonatina pro housle a violoncello a Bohuslava Martinů připomenou úspěšní čeští instrumentalisté Druhým duem pro housle a violoncello. Úvod koncertu pořádaného ve spolupráci s Národní galerií v Praze bude patřit přednášce edukátorky Moniky Švec Sybolové k obrazu Na zámku La Coste od malířky Toyen.
Ve stejný den FOK uvede i koncert s titulem Michael Kocáb 2×35 věnovaný narozeninám renesanční hudební osobnosti, kterou Michal Kocáb je a o čemž přesvědčil i v posledním díle rubriky VideoPlus. Rocker, ale také autor pozoruhodné symfonické, filmové a scénické hudby představí na koncertě průřez svým dílem. Vedle Pražských symfoniků a Kühnova smíšeného sboru vedeného Jakubem Piklou vystoupí v Divadle Hybernia i řada významných hostů. Kocábovi životní souputníci, klavírista Petr Malásek a kytarista Michal Pavlíček, operní pěvci, sopranistka Zuzana Marková, tenorista Aleš Briscein a kontratenorista Vojtěch Pelka. Speciálním hostem bude dcera oslavence, zpěvačka Natálie Kocábová, dirigovat bude Michaela Rósza Růžičková.
„Vystudoval jsem varhany a klasickou kompozici a celý život mě za krkem tížil pocit viny, že jsem ‚zběhnul‘ k rocku a pozapomněl na napomínání mého skvělého profesora Ilji Hurníka, který se mě snažil udržet u klasiky. Proto jsem bez váhání využíval všech možností, které jsem dostával ke zkomponování orchestrální a sborové hudby. Troufnu si říct, že jsem vytvořil nabušenou vážnou hudbu, která svou dynamikou v lecčems připomene i mé rockové kreace. Ovšem v jednom se zásadně liší. Obsahuje i chorální hudbu a řadu lyrických a neoromantických pasáží, které v mém rockovém hájemství neuslyšíte,“ dodává Michael Kocáb, držitel Českého lva z roku 2004 za hudbu k filmu Král zlodějů.
Program Kocábova narozeninového koncertu nabídne hudbu k trilogii České televize o Janu Husovi uvedené při příležitosti šestistého výročí Husovy mučednické smrti. Zazní také hudba k seriálu Opojení z proměny francouzského režiséra Édouarda Molinara vzniklého podle knižní předlohy Stephana Zweiga. Večer návštěvníky upamatuje také na mystérium Odysseus s choreografií Ondreje Šotha a režií Evalda Schorma, které patřilo od osmdesátých let ke stálicím repertoáru Laterny Magiky. Program doplní ukázky z Kocábových šansonů, které vytvořil ve spolupráci s Michalem Horáčkem a Petrem Hapkou, a to Pán výtahů, Sebastián a V penziónu svět. „Michael Kocáb je velký umělec, hudebník, skladatel, velký člověk. Je nedílnou součástí jak české hudební scény, tak té lidské a politické. To, jak se angažoval v dění polistopadové situace by se nemělo zapomenout,“ shrnula význam Michaela Kocába sopranistka Zuzana Marková, která se ujme sopránového partu v Kocábově scénické hudbě Odysseus.
Foto: Petra Hajská, David Port, z archivu I. Bittové
Příspěvky redakce
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
Více z této rubriky
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu
- Tango v Mladé Boleslavi. Hraje Baborákova Orquestrina
- Jan Cina jako Malý princ v olomoucké Redutě