Česko-rakouský festival v Podyjí letos s brzkým prologem
Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se uskuteční již popáté. Hudba opět rozezní svatostánky jižní Moravy a Dolního Rakouska, a to převážně nástroji z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Festival svými koncerty mimo jiné oslaví i letošní Rok české hudby. Od poloviny srpna do půlky října se mohou návštěvníci festivalu těšit na celkem devět koncertů. Na jižní Moravě se uskuteční pět z nich. Čtyři další zavítají do míst Dolního Rakouska, do okolí Národního parku Thayatal. Festivalový program zahrnuje vystoupení barokního ansámblu, komorního orchestru, dechového kvintetu, varhanní recitál a koncertní přehlídku talentovaných dětí z českých i rakouských hudebních škol.
Letos poprvé festival zařazuje koncert již v polovině srpna a lze jej považovat za jakýsi prolog. V rámci poutní slavnosti k oslavě Nanebevzetí Panny Marie v kostele v obci Rancířov nedaleko Dešné (okres Jindřichův Hradec) se dne 18. srpna odpoledne mohou diváci těšit na vystoupení přední české varhanice Michaely Káčerkové se sopranistkou Terezií Švarcovou a violoncellistou Tomášem Strašilem.
Zahajovací koncert s názvem Polská inspirace pak pozve posluchače do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí. Dne 24. srpna vystoupí renomovaný polský varhaník Filip Presseisen, vítěz několika soutěží zaměřených na improvizaci a interpretaci hudby období baroka. Varhany se prolnou spolu s tóny barokní flétny krakovské umělkyně Katarzyny Czubek.
Třetí koncert se uskuteční v neděli 15. září v kostele rakouského kláštera Geras a bude připomínkou stého výročí úmrtí blahoslaveného Jakuba Kerna, který tam působil několik let jako premonstrát a stal se významnou osobností nejen katolické obce. Za varhany usedne Jan Gottwald, regenschori u premonstrátů na Svatém Kopečku v Olomouci. Spolu s ním na koncertě vystoupí trumpetista Pavel Hromádka.
Dne 21. září se v Jevišovicích (okres Znojmo) uskuteční koncert pod širým nebem ke 130. výročí jevišovické přehrady. Během odpoledne zazní slavné árie z oper Bedřicha Smetany a také Antonína Dvořáka, jehož Devátá symfonie „Z nového světa“ celý koncert uzavře. Mimořádným hostem odpoledne v Jevišovicích bude brněnská sopranistka Ivana Pavlů, kterou pod taktovkou švýcarského dirigenta Sébastiena Bagnouda doprovodí festivalový komorní orchestr Thayatal. O den později, v neděli 22. září, zazní tentýž program také v prostorách před domem Národního parku Thayatal nacházejícího se mezi rakouskými městy Merkersdorf a Hardegg. Tento koncert bude zároveň připomínkou letošního Roku české hudby.
Zářijový blok uzavře 27. září Svatováclavský koncert při svíčkách, kdy varhany klášterního kostela v Louce u Znojma rozezní rakouský varhaník, improvizátor a performer působící na univerzitách v Lübecku a v Londýně Franz Danksagmüller.
První říjnová sobota 5. října bude patřit souboru Capella Ornamentata pod vedením Richarda Šedy, hráče na historický dechový nástroj zvaný cink, a jeho kolegům trombonistovi Jakubu Zívalíkovi a brněnskému varhaníkovi Ondřeji Múčkovi. Na koncertě uvedou renesanční a raně barokní hudbu slunné Itálie. Koncert se koná v kostele sv. Jakuba v Unterretzbachu.
Tradiční koncert s názvem Děti a hudba se uskuteční již počtvrté a jeho cílem je představit a podpořit mladé nadané hudebníky z českých a rakouských základních uměleckých škol a nabídnout jim možnost prezentovat talent před posluchači mezinárodního festivalu. Svou účast přislíbili žáci ZUŠ Mikulov, Pohořelice, Hrušovany nad Jevišovkou, Veselá škola Praha 1 a studenti z rakouské hudební školy Alberta Reitera z Waidhofenu an der Thaya. Koncert se koná 11. října v kostele Nejsvětější Trojice v Drnholci (okres Břeclav).
Závěrečný koncert je koncipovaný jako pocta velikánům české hudby a symbióza dechových nástrojů s barevností varhanních rejstříků. Proběhne v neděli 13. října v kostele sv. Mikuláše v rakouském Röschitz a vystoupí na něm pražské dechové kvinteto Belfiato Quintet s varhanicí a ředitelkou festivalu Kateřinou Málkovou. Na objednávku festivalu budou v rámci odpoledne ve světových premiérách uvedeny také nejnovější kompozice současných skladatelů Lukáše Sommera a Roberta Fuchse.
Hlavním cílem česko-rakouského festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí je hudebně propojovat české a rakouské pohraničí (okolí Znojemska, Podyjí, oblast Thayatal v Rakousku). Festival připomíná významného stavitele barokních varhan Josefa Silberbauera, který působil v oblasti Podyjí/Thayatal, a přispívá k znovuobjevení jeho jména širší veřejnosti na obou stranách hranice.
Foto: Facebook festivalu, Youtube, archivy interpretů
Příspěvky redakce
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- David Mareček jmenován ředitelem Pražského filharmonického sboru. Na dobu neurčitou
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
Více z této rubriky
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
- Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi