Držitelka Grammy na pódiu v Českých Budějovicích při festivalu staré hudby
Sedmým ročníkem pokračuje Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem v Českých Budějovicích. V podání renomovaných českých i zahraničních umělců tak od roku 2018 v českobudějovických kostelích a památkových objektech pravidelně zní středověká, renesanční a barokní hudba. V letošním roce v době se od 7. září do 25. října uskuteční pět koncertů. Slavnostní, nekoncertní zahájení je situováno do Galerie Rabenštejnská v Hradební ulici 2. září na sedmnáctou hodinu.
Dramaturgie pro sedmý ročník vybrala tři zahraniční a dva tuzemské ansámbly. Zahajovací koncert (7. září) bude již tradičně v kostele Panny Marie Růžencové a provede jej německý soubor Alta Bellezza pod vedením Hanny Geisel. V programu s názvem O Maria, Maris Stella diváci uslyší šalmaje, snižcovou trubku a trombón. Syrový zvuk tohoto obsazení vychází z dechových kapel období středověku a renesance, pro něž se vžilo označení Alta Capella.
Jako druhý zahraniční host vystoupí soubor Armonía Concertada. Jde o argentinské duo, které tvoří sopranistka María Cristina Kiehr, držitelka prestižní ceny Grammy, a loutnista Ariel Abramovich. Svůj program (14. září) nazvali Imaginario: de un libro de música de vihuela a půjde o výběr vícehlasých skladeb upravených pro soprán a vihuelu da mano (Juan Vásquez, Cristóbal de Morales, Adrian Willaert, Jacques Arcadelt ad.).
Posledním zahraničním hostem je ojedinělý soubor dvouplátkových nástrojů La Petite Écurie. Jedná se o pět špičkových hudebníků pocházejících z Itálie, Holandska, Španělska a Rakouska. Soubor vede hobojistka Valerie Colen, na další hoboj hraje Miriam Jorde Hompanera. Posluchači uslyší (5. října) ještě taille (Marc Bonastre) a fagot (Giovanni Battista Graziadio). Perkusemi skladby doprovází Philipp Lamprecht. Virtuózní hudba pro oboe band zazní v programu s názvem No Strings Attached (Henry Purcell, Georg Friedrich Händel, Antoine Dornel, Antonio Vivaldi ad.).
Čtvrtý koncert letošního ročníku (17. října) festivalu provede Cappella Mariana pod vedením Vojtěcha Semeráda (tenor, fidula). Společně s Hanou Blažíkovou (soprán, gotická harfa) a Jakubem Kydlíčkem (flétny) přednesou program Guillaume de Machaut – Soud krále českého. Mluveným slovem program doprovází herec Jaromír Meduna.
A závěrečný koncert sedmého ročníku (25. října) Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem přednese soubor In Cordis Ensemble nebo také, jak se sami nazývají – Spojené struny historické. V jejich podání se lze těšit na výběr canzonet a instrumentálních skladeb v programu Follia del mondo aneb Ctnosti a neřesti v italské hudbě 17. století (Stefano Landi, Claudio Monteverdi, Giovanni Girolamo Kapsberger, Luigi Rossi, Girolamo Frescobaldi ad.)
Příspěvky redakce
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Ondřej Zámečník vítězem skladatelské soutěže festivalu Věčná naděje
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
Více z této rubriky
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku