Filharmonie přebírá festival Pardubické hudební jaro
„Nadcházející ročník slibuje dvanáct programů, pořádající orchestr v nich paradoxně chybí.“
„Pořádat a zejména vyprofilovat takto tradiční festival není snadné. Josefu Krečmerovi se to však podařilo.“
„Festival se řadí mezi takzvané Pardubické tahouny, tedy nejvýznamnější akce ve městě, které jsou propagovány a dotovány z vlastního programu.“
Komorní filharmonie Pardubice přebírá pořadatelství festivalu Pardubické hudební jaro. Posledních devět let připravoval přehlídku soubor Barocco sempre giovane vedený Josefem Krečmerem. V roce 2022 se 44. ročník uskuteční od 31. března do 15. května.
Statutární město Pardubice jako majitel ochranné známky festivalu rozhodlo, že se Pardubické hudební jaro vrátí do rukou příspěvkové organizace města, tedy Komorní filharmonie Pardubice. Barocco sempre giovane napomohlo během uplynulých devíti let k tomu, že je Pardubické hudební jaro vnímáno jako jeden z předních festivalů klasické hudby v rámci České republiky, ocenil náměstek hejtmana Roman Línek práci a zásluhy Josefa Krečmera, který bude pokračovat v roli prezidenta festivalu. Jeho manažerem se nyní stal Jaroslav Šlais.
Nadcházející ročník slibuje dvanáct programů – koncerty komorního sboru Martinů Voices, Bennewitzova kvarteta, Tria Kalliopé, Ensemble Inégal nebo Václava Hudečka s vítězi soutěží, ale také Jitky Zelenkové a Orchestru Karla Vlacha, Dua Kchun nebo vokálního souboru 4TET. Zahajovací večer má mít 31. března v Sukově síni pardubického Domu hudby v rukou orchestr Barocco sempre giovane, se kterým vystoupí houslista Josef Špaček. Stejný soubor obstará i festivalový epilog 15. května, a to v kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích. Pořádající orchestr na programu paradoxně chybí. Jeho rozvrh je až do června obsazen nahrazováním koncertů, zrušených kvůli koronaviru.
Dějišti festivalových koncertů jsou vedle Sukovy síně, Východočeského divadla, zámku, radnice a chrámů v Pardubicích také kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi, Synagoga v Heřmanově Městci, kostel sv. Jakuba Většího v Přelouči a dokonce i pardubické Letiště Jana Kašpara.
„Pořádat a zejména vyprofilovat takto tradiční festival není snadné. Josefu Krečmerovi se to však podařilo. Věnoval tomu maximum a dostal festival o několik úrovní výše,“ konstatoval ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda. Návrat městského festivalu „pod křídla“ příspěvkové organizace města považuje za logický krok. Festival se řadí mezi takzvané Pardubické tahouny, tedy nejvýznamnější akce ve městě, které jsou propagovány a dotovány z vlastního programu. „Víceleté financování akcí v Pardubicích je klíčový a stabilizující prvek, a to zejména v dnešní nelehké době. Pardubicím je tak i v kulturní politice co závidět a ministerstvo kultury by se tady mohlo v mnohém inspirovat, protože jeho granty žádáme s nejasným výsledkem každý rok znovu,“ uvedl Svoboda.
Pardubická filharmonie představila také nové logo. Toho se dočkal i festival. Rok 2022 tak bude ve znamení sjednocení a změny vizuální identity organizace i festivalového projektu.
V minulosti se v rolích organizátorů Pardubického hudebního jara kromě filharmonie vystřídaly například Kulturní dům Dubina nebo pražská agentura EM-ART Miroslava Matějky ve spolupráci s Kulturním centrem Pardubice.
Foto: archivy KlasikyPlus a Komorní filharmonie Pardubice
Příspěvky redakce
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Janáčkova filharmonie coby spolehlivá průvodkyně hudebním labyrintem
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera