KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

FOK nabídne Dítě z větru Vojty Nýdla a Beaty Hlavenkové v Anežském klášteře english

Snímek Dítě z větru natočil klarinetista a zpěvák Vojta Nýdl s Beatou Hlavenkovou v čase pandemie. Projekt oslavující život i jeho pomíjivost zazní v rámci cyklu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Obrazy a hudba. Koncert se bude konat ve čtvrtek 3. listopadu v 19:30 hodin v klášteře svaté Anežky České.

Klarinetista Vojta Nýdl, který působí v českých symfonických orchestrech a je známý také ze skupiny Clarinet Factory, se tentokrát spojil se skladatelkou, klavíristkou a zpěvačkou Beatou Hlavenkovou v písňovém projektu Dítě z větru. Ten zahájí cyklus Pražských symfoniků Obrazy a hudba. Dvojici doplní kontrabasistka Klára Pudláková.

„Projekt vznikal v době pandemie a inspirace přišla z mého osobního tragického příběhu, kdy se nám velmi předčasně narodila druhá dcera Johanka. Tuto dramatickou životní zkušenost jsem potřeboval nějak vstřebat. Takže jsem si ulevil tvorbou, psal jsem písně a hudbu, se kterou mi pomáhala Beata Hlavenková, a tak vzniklo Dítě z větru,“ představuje projekt Vojta Nýdl s tím, že je to hudba na pomezí žánrů. Hodně inspirace vzešlo z klasické hudby, kterou má klarinetista kolem sebe denně, ale je to především písňová tvorba, kde každá skladba má své sdělení. Texty se dotýkají témat jako přicházení na svět, odcházení, křehkost života i balancování na hraně života a smrti.

Před koncertem proběhne odborná přednáška k obrazu Závrať léta od Adrieny Šimotové, kterou povede edukátorka Národní galerie Praha Monika Švec Sybolová.

Pro tento večer zapůjčila Národní Galerie nádherný obraz Adrieny Šimotové, za což jsem šťastný, protože její obrazy vyjadřují přesně to, o čem jsem přemýšlel v době, kdy jsem projekt tvořil. Její životní filosofie je mi velmi blízká,“ dodává Nýdl.

Foto: Kryštof Verner, Zuzana Bönisch

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky