Jiří Vodička oslaví centenium Dubrovnických symfoniků
Český houslista Jiří Vodička, který kromě angažmá v pozici koncertního mistra České filharmonie rozvíjí také svojí sólovou dráhu, se v neděli 13. dubna představí na výročním koncertu Dubrovnických symfoniků v tamním Divadle Marina Držiće. Půjde o slavnostní koncert pořádaný přesně sto let po prvním koncertu předního chorvatského tělesa.

Koncertně nabité dny zažívá houslista Jiří Vodička, s nímž portál KlasikaPlus.cz nedávno uveřejnil rozhovor a reflektoval také jeho nedávná vystoupení s Českou filharmonií nebo v komorním cyklu Hudební výlety. Na Květnou neděli zamíří Vodička do Chorvatska, kde jej čeká debut s Dubrovnickými symfoniky.
Původem polským dirigentem Dawidem Runtzem, který je šéfdirigentem Záhřebské filharmonie a hlavním dirigentem Polské královské opery, vedené těleso oslaví sté výročí své existence. U této příležitosti v Divadle Marina Držiće od půl osmé večer uvede Houslový koncert e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, v jehož sólovém partu se Vodička představí. Mendelssohnovskou kapitolu těleso dopíše uvedením Snu noci svatojánské. V první polovině večera zazní hudba dubrovnického skladatele osmnáctého století Luky Sorkočeviće, prvního chorvatského symfonika těleso uctí uvedením jeho Čtvrté symfonie. Program doplní předehra k Mozartově opeře Figarova svatba.

Po návratu z Dubrovníku se Jiří Vodička opět představí pražskému publiku. Ve středu 16. dubna jej čeká vystoupení spolu s Pražákovým kvartetem na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina v rámci sezóny Českého spolku pro komorní hudbu.
Foto/zdroj: archiv KlasikyPlus.cz, z archivu orchestru
Příspěvky redakce
- Jednatřicátou Heranovu violoncellovou soutěž ovládl německý talent Georg Schupelius
- Anastasia Kobekina premiéruje violoncellový koncert Bryce Dessnera
- Slovenská filharmonie otevírá květen po česku. V hlavní roli pianista Bartoš
- Peter Grimes v londýnské Královské opeře v hudebním pojetí Jakuba Hrůši
- Soutěž Pražského jara 2026 s pěti českými želízky v ohni
Více z této rubriky
- Anastasia Kobekina premiéruje violoncellový koncert Bryce Dessnera
- Slovenská filharmonie otevírá květen po česku. V hlavní roli pianista Bartoš
- Peter Grimes v londýnské Královské opeře v hudebním pojetí Jakuba Hrůši
- Soutěž Pražského jara 2026 s pěti českými želízky v ohni
- Setkání hudebních kultur u Svatého Václava na Zderaze
- Šest na pětce počtvrté
- Doksy si připomenou výročí Antonína Bennewitze. S Bennewitzovci
- Orchestr Berg propojí hudbu s digitálním světem i divadlem
- V porotě osmašedesáté ‚Kocianky‘ je i Jan Mráček
- Jihočeská filharmonie hraje v Alžírsku