KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Kombinace Mozarta a Poulenca v Pardubicích english

Na začátku března se na pódiu v pardubickém Domě hudby sejdou dva uznávaní umělci – flétnista Massimo Mercelli a dirigent Vahan Mardirossian. V doprovodu Komorní filharmonie Pardubice zahrají celkem třikrát v rámci abonentních cyklů A, B i C ve dnech 4., 5. a 6. března 2024 vždy od devatenácti hodin.

Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta a skladatele 20. století Francise Poulenca. Tato kombinace v programu jednoho koncertu by se na první pohled mohla zdát trochu nezvyklá. Propojení tu ale je. Mozart byl vrcholným vídeňským klasikem. Poulenc se ke klasicismu hlásil a nechal se jím inspirovat jako novodobý autor. Řadí se tak k mnoha představitelům tzv. neoklasicismu. A dalším pojítkem pak pochopitelně bude sólový nástroj – příčná flétna.

Traduje se, že i přes své skvělé flétnové kompozice Mozart neměl tento instrument příliš v lásce. Jeho původní skladby pro flétnu jsou přesto jedny z nejlepších, jaké byly ve svém oboru napsané – jsou to především oba flétnové koncerty (G durD dur). Z komorní tvorby se těší velké pozornosti tři flétnové kvartety. A vedle těchto větších skladeb zkomponoval Mozart i drobnější jednovětá díla pro sólový instrument a orchestr či klavír. Takové je i flétnisty oblíbené Andante C dur pro flétnu a orchestr K. 315, které zazní právě na pardubických večerech. Jeho popularitu zajistila typická mozartovská sazba. Téma je melodické, harmonie prostá a před závěr je vložena kadence flétny.

Koncerty odehraje Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Vahana Mardirossiana, dirigenta arménského původu, který s vyznamenáním absolvoval pařížskou konzervatoř. Po mnoho let byl hlavním dirigentem Caen Symphony Orchestra ve Francii a hudebním ředitelem Národního komorního orchestru Arménie. Od sezóny 2019/2020 je šéfdirigentem City Chamber Orchestra of Hongkong. Italský sólista Massimo Mercelli je světovým flétnistou, který se může pochlubit mnoha spolupracemi s významnými skladateli, jako Penderecki, Gubajdulina, Glass, Nyman, Bacalov, Galliano, Morricone a další.

Kromě zmíněného Mozartova díla diváci uslyší také jeho Gallimathias musicum (Hudební galimatyáš) a Serenádu D dur „Poštovní roh“. Z pera Francise Poulenca zazní Sonáta pro flétnu a orchestr C dur.

Foto: archiv Massima Mercelliho

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky