Květnovské hudební slavnosti nabídnou i ‚live painting‘
Čtvrtý ročník festivalu Květnovské hudební slavnosti se uskuteční již tradičně poslední prodloužený srpnový víkend za účasti českých a německých umělců. Inspirací pro dramaturgii nadcházejícího festivalu se stala píseň českého skladatele Johanna Josepha Röslera s názvem Moudře, anebo jen tak? na text básníka Felixe Weisse. Stejně jako v minulých letech jsou v plánu online živé přenosy ze všech festivalových představení.
„Spolu s básníkem, který téma zpracoval velmi vtipně, hodláme balancovat na hranici mezi hlubokými myšlenkami a lehkostí pošetilých radovánek. Hledat rovnováhu mezi moudrým a lehkovážným přístupem k životu,“ je formulace letošního festivalového záměru. Vedle tří festivalových představení bude veřejnosti otevřen i mistrovský pěvecký kurz (lektoři Jan Kobow a Anna Hlavenková) pro budoucí profesionály zaměřený na skladby s německými texty druhé poloviny osmnáctého století a prvních dvaceti let století devaténáctého.
Zahajovací koncert festivalu odehrávajícího se v lokalitě Květnov blízko Chomutova bude o pátečním večeru věnován písňové tvorbě Johanna Josepha Röslera (1771–1812). V novodobé premiéře v kostele Navštívení Panny Marie v Květnově zazní Šest písní s doprovodem klavíru v podání interpretů písňové tvorby Jana Kobowa a Anny Hlavenkové, které na historický klavír doprovodí Alena Hönigová. Program doplní písně, které byly publikovány v letech 1805–1806 v pražských hudebních časopisech Harmonia a Euterpe.
Texty Johanna Wolfganga Goetheho, Christiana Felixe Weisseho, Johanna Georga Jacobiho, Christine Stein, Giuseppe Carpaniho či Scipione Piattoliho chtějí pořadatelé svým posluchačům přiblížit nejen skrze Röslerovu hudbu, ale také prostřednictvím překladů a „výkladů“ (v tomto případě převáží lehkovážnější stránka věci). Program bude ilustrován přímo při koncertě Bettinou Zimmermann, německou výtvarnicí s dlouhodobými zkušenostmi s live painting, živou malbou. Pohled na tančící štětec právě vznikajícího obrazu přímo před očima diváka umocní a dotvoří zážitek.
Výsledek příprav potřebných k provedení dosud neznámých Röslerových písní, jejichž notové prameny jsou hudební veřejnosti prakticky nedostupné, by festival rád sdílel nejen na tomto koncertě, ale i po doznění posledních tónů festivalu. Ve spolupráci s vydavatelstvím Českého rozhlasu se připravuje notová edice Röslerových písní, pro niž texty do češtiny přebásnil Petr Koudelka, a audionahrávka (ve spolupráci s vydavatelstvím Koramant Records ve Švýcarsku).
Ensemble Consolazione s hudbou Diabelliho, Carulliho a Giulianiho pro flauto traverso a romantickou kytaru v altánku v blatenském parku obstará hudební dění sobotního podvečera od sedmnácti hodin. Členové ansámblu Karel Valter a Jan Tuláček v případě nepřízně počasí vystoupí v kostele sv. Michaela archanděla, který se nachází poblíž.
Pro nedělní koncert se o třetí ujme slova dlouhodobý festivalový partner Batzdorfská dvorní kapela (Batzdorfer Hofkapelle). Prostory poutního kostela v Květnově rozezní hudba rodiny Bachů na motivy slov moteta Světe, dobrou noc! Vokálně-instrumentální program obrazně zavede do archivu pozůstalosti rodiny Bachů a nechá zaposlouchat se textů sbírky motet, sborových písní a kantát starších členů rodiny Bachů z období přibližně od roku 1650 do roku 1700, které se dochovaly především v pozůstalosti C. P. E. Bacha.
Foto: Marcela Koutníková, Martin Bílek
Příspěvky redakce
- Dvořák v Brně. S britskou sólistkou
- Haasův Šarlatán v produkci ostravského divadle v místě světové premiéry
- Dvořákův Houslový koncert povolanýma rukama v Lipsku a v Bochumi
- K České filharmonii přijede debutově Nathalie Stutzmann
- Moravská filharmonie Olomouc nejen s Robertem Kružíkem