Letní slavnosti staré hudby na závěr zítra pozvou do Versailles
Zítra, ve čtvrtek 5. srpna, se koná závěrečný koncert 22. ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby. Kostel svatých Šimona a Judy v Praze bude od 19:30 hodin patřit hudbě, která zněla na francouzském královském dvoře ve Versailles během 17. a 18. století. V podání rezidenčního souboru Collegium Marianum a sedmi operních pěvců zaznějí v koncertním provedení a historicky poučené interpretaci dvě malé opery opěvující samotného krále. První, od Marca-Antoina Charpentiera z roku 1682, nese příznačný název Les Plaisirs de Versailles. Na úplný závěr festivalu pak v podání umělců v novodobé premiéře zazní dílo Françoise Colina de Blamont z roku 1725 s názvem Le Retour des dieux sur la terre. Projekt je součástí víceleté programové linie připravované ve spolupráci s prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles), na níž se podílí také Francouzský institut v Praze.
„Program letošního festivalu se věnoval primárně hudbě evropských královských dvorů a je tedy logické, že zakončíme u toho francouzského, protože Versailles mělo v kulturním světě 17. a 18. století zcela výjimečné místo,“ říká umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová, jejíž badatelské a umělecké úsilí spoluurčuje zásadním způsobem dramaturgické směrování celého festivalu.
Soubor uvádí, že závěrečný koncert festivalu nechá posluchače nahlédnout do komnat snad nejznámějšího paláce na světě, pro nějž vznikal nejbohatší a nejrozmanitější hudební repertoár ze všech evropských královských sídel 17. a 18. století. Už Ludvík XIV. zahájil ve Versailles tradici pravidelných zábavných večerů pro vybrané členy nejvyšší aristokracie. Tuto hudební „pochodeň“ od Krále Slunce převzala manželka Ludvíka XV. Marie Leszczyńská a poté byla napodobována nejen ve Francii, ale po celé Evropě. Na koncertech pořádaných v králových či královniných salonech šlechta sledovala i takzvané divertissements, malé opery v koncertním provedení. Jak v Les Plaisirs de Versailles Marca-Antoina Charpentiera, tak v Le Retour des dieux sur la terre Françoise Colina de Blamont vystupuje řada alegorických postav, které spolu s mytologickými božstvy opěvují krále.
Pražské provedení Blamontova díla v podání sedmi sólistů – sopranistek Chantal Santon Jeffery, Marine Lafdal-Franc, Anne Sophie Petit a Adriány Kalafszky, kontratenoristy Clémenta Debieuvra, tenoristy Jordana Mouaïssii a basisty Thierryho Cartiera za doprovodu souboru Collegium Marianum bude novodobou premiérou a slavnostně tak završí festivalový program.
Foto: Petra Hajská, archiv festivalu
Příspěvky redakce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
Více z této rubriky
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu
- Tango v Mladé Boleslavi. Hraje Baborákova Orquestrina