KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Léto s Jihočeským divadlem 2021 english

Českobudějovické Jihočeské divadlo nabídne v létě opět mnoho zážitků. Od června se přesune před Otáčivé hlediště do Českého Krumlova, ale pořadatelé nechtějí o divadelní zážitky ochudit ani ostatní diváky z jižních Čech. Čtyři inscenace a jedna průvodcovská specialita – to bude Léto s Jihočeským divadlem 2021. Během července a srpna promění opera a Malé divadlo čtyři místa Jihočeského kraje na svá jeviště, kde odehrají čtrnáct představení.

Divadlo uvádí, že divácky úspěšnou inscenaci Prodaná nevěsta letos uvede v místě, na které rozhodně patří. Nejoblíbenější česká opera se po šestačtyřiceti letech od své filmové verze vrátí do Holašovic mezi malebná stavení zapsaná na seznam památek UNESCO. Právě tam 16. července celé Léto s Jihočeským divadlem odstartuje. „Mým inscenačním cílem bude přenést diváky přesně o 155 let nazpět, doprostřed letního podvečera mezi štíty holašovických selských domů, kde se celý děj odehraje. Celý sbor v lidových krojích, děti, kompars, lidové tance a samozřejmě příběh s dobrým koncem, zkrátka vše tak, jak si kdokoliv z nás představí Prodanou nevěstu, když zavře oči. Vidět Prodanou nevěstu v Holašovicích, to byl můj celoživotní divácký sen. O to více jsem šťastný, že se jej nyní mohu dotknout jako režisér,“ vykresluje svou inscenaci šéf opery Tomáš Ondřej Pilař.

Zámek Blatná bude dalším místem, kam v létě Opera a Malé divadlo také zavítají. „Jsme rádi, že se sem můžeme po roce zase vrátit a navázat tak na naši spolupráci s rodinou Hildprandt-Germenis. Zámek Blatná je výjimečné místo, které našim inscenacím propůjčuje jedinečnou atmosféru. A jak jsme se přesvědčili minulý rok, kombinaci divadla a zámecké zahrady diváci milují,“ komentuje hraní na Blatné Lukáš Průdek s tím, že letos promění Verdiho dramatická opera Nabucco zámeckou zahradu ve starověký Jeruzalém, a sice 23. a 24. července. „V srpnu pak Malé divadlo na Blatnou přiveze ještě horké novinky letošní sezóny – tak trochu jinou klasiku Karkulka vrací úder a folklorní doku-drama kolem ohně Maryša: příběh vraha (20. a 21. 8.),“ uvádějí organizátoři.

Státní zámek Třeboň bude na konci srpna místem zajímavého projektu. „Do jeho komnat se na tři večery (20.–22. 8.) vrátí tóny renesanční hudby, které zněly do uší šlechticům z Rožmberka už před čtyřmi sty lety,“ zve na zámek Jihočeské divadlo a doplňuje, že na komentované hudební procházce doprovodí diváky šéf opery Tomáš Ondřej Pilař nebo zpěvák Lukáš Randák.

Foto: Ben Jícha, archiv Jihočeského divadla

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky