Listopadová Třeboňská nocturna s Alinde Quintetem
Vítěz letošního ročníku prestižní soutěže ARD v Mnichově dechový Alinde Quintet vystoupí ve čtvrtek 21. listopadu v rámci podzimní řady Třeboňských nocturn. Na druhém abonentním koncertu pořádaném v třeboňském Divadle J. K. Tyla přednese soubor díla Zemlinského, Foerstera, Milhauda a Hallama.
Dechový soubor s názvem Alinde Quintet založený v roce 2019 uspěl za svoji dosavadní krátkou kariéru v celé řadě mezinárodních soutěží. Pětice mladých hudebníků hrajících v obsazení Anna Talácková (flétna), Barbora Trnčíková (hoboj), David Šimeček (klarinet), Kryštof Koska (lesní roh) a Petr Sedlák (fagot) se neztratila v zahraniční konkurenci Bukurešťské mezinárodní soutěže dechových kvintet, mezinárodních soutěží komorní hudby ODIN a OPUS nebo v Mezinárodní soutěži Carla Nielsena v Kodani. Doposud nejcennější skalp však soubor získal letos v září, kdy zvítězil na mnichovské soutěži ARD. U této příležitosti portál KlasikaPlus.cz se souborem vydal i rozhovor. Od té doby se mladé kvinteto představilo mimo jiné na Lednicko-valtickém festivalu či na Lípě Musice. Předposlední listopadový čtvrtek Alinde zamíří do Třeboně, kde odehraje druhý abonentní koncert tamní podzimní řady nocturn.
V třeboňském Tylově divadle Alinde Quintet návštěvníkům Třeboňských nocturn čtveřici děl, která vznikla ve dvacátém století. Večer otevře bezprostředně a žertovně působící Humoreska (Rondo) z dílny Alexandra Zemlinského, kterou autor vytvořil v roce 1941 k didaktickým účelům. Poté Alinde Quintet uvede tanečně laděný Dechový kvintet D dur op. 95 Josefa Bohuslava Foerstera, který skladatel zkomponoval po vzoru dechových harmonií oblíbených v období klasicismu. Odkaz francouzského komponisty Daria Milhauda soubor připomene jeho suitou pro dechový kvintet La cheminée du Roi René vytvořenou z filmové hudby ke snímku Cavalcade d’amour režiséra Raymonda Bernarda podle scénáře Jeana Anouilha. Závěr třeboňského vystoupení Alinde Quinteta bude patřit představení tvorby britského klarinetisty a skladatele Normana Hallama, který i přes svůj hendikep působil v Bournemouth Symphony Orchestra a zároveň komponoval. Zazní Taneční suita z roku 1980 koncipovaná jako dílo pro pobavení pro dechový kvintet Canzona, jehož byl Hallam deset let členem.
V prosinci budou Třeboňská nokturna pokračovat vokálním večerem se sopranistkou Lucií Vagenknechtovou, basbarytonistou Danielem Klánským a klavíristou Lukášem Klánským, kteří třeboňskému publiku 19. prosince nabídnou ukázky z oper Mozarta, Smetany či Dvořáka, ale také vánočně laděný repertoár.
Foto: archiv Klasiky+
Příspěvky redakce
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
Více z této rubriky
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu
- Tango v Mladé Boleslavi. Hraje Baborákova Orquestrina
- Jan Cina jako Malý princ v olomoucké Redutě