V pondělí 12. srpna se v nedožitých devětaosmdesáti letech uzavřel život hudebního skladatele a varhaníka Zdeňka Pololáníka. Neutuchající hudební invence, tvůrčí autenticita a nápaditost vyrůstající z moravských kořenů a silné religiozity jej zařadila k našim předním soudobým skladatelům zejména na poli duchovní hudby. Zdeněk Pololáník absolvoval brněnskou konzervatoř ve varhanní třídě Josefa Černockého, skladbu studoval zprvu soukromě…
Slet historických zpěváckých spolků v Praze
V rámci oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany realizuje Unie českých pěveckých sborů projekt Česko zpívá Smetanu, a to na území celé České republiky a ve spolupráci s Církví československou husitskou. Slet historických zpěváckých spolků je akcí, která se uskuteční 8. června od devatenácti hodin v Husově sboru na Praze 6. Koncert v pražské Wuchterlově…
Rok české hudby tentokrát zcela jinak
„Koncert byl příznačně nazván Bedřich Smetana a jeho následovníci.“
„Pietní foersterovské zastavení vystřídaly dvě skladby naprosto odlišného typu, a to zejména dobou vzniku, stylovou i žánrovou příslušností.“
„Motivace oslavit Rok české hudby 2024 netradičním a pokud možno navíc humorným způsobem doznala nevšedního vyústění.“
Všem, kteří obdivují, hledají a nacházejí humor v hudbě takzvaně vážné, určitě konvenoval koncert v pražské budově Českého rozhlasu na Vinohradské ve Studiu S1, pořádaný 6. května Vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a stanicí D-dur u příležitosti letošního Roku české hudby.
Česko zpívá Smetanu. V Lomnici nad Popelkou a Litomyšli
V rámci oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany realizuje Unie českých pěveckých sborů projekt Česko zpívá Smetanu, a to na území celé České republiky a ve spolupráci s Církví československou husitskou. Nejbližší koncerty a vystoupení pořádá Unie ve dnech 9. května na zámku v Lomnici nad Popelkou a 11. a 12. května v Litomyšli. Na koncertu v Lomnici nad…
Bedřich Smetana a lesní roh jsou hlavními pojítky večera v rozhlasovém Studiu S1
Pořad Bedřich Smetana a jeho následovníci nabídne 6. května Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Ve vinohradském Studiu S1 zazní vedle kompozice hlavního letošního oslavence také ta od Josefa Bohuslava Foerstera, Zdeňka Lišky, Jana Nováka a večer zakončí společné dílo čtyř různých autorů o čtyřech částech Hommage à Bedřich Smetana. Koncert spolupořádá Vydavatelství a nakladatelství Českého…
Neznámý Foerster ve Foersterově síni
Otevřené sdružení výkonných umělců s názvem Hudba a slovo, které usiluje o připomínání českých národních hodnot a oslavy světového kulturního dědictví, oživí v úterý 23. dubna pražskou Foersterovu síň nacházející se v prvním pražském obvodu. Návštěvníky komponovaného večera začínajícího v půl osmé večer čeká vystoupení kytaristy Jana Irvinga a ukázky z literárního díla Josefa Bohuslava Foerstera. Josef Bohuslav Foerster…
Velikou noc ve zlínské filharmonii ohlásil sólový trombon Roberta Kozánka
„Slyšet sólový trombon je příležitost, která není častá, a v případě Roberta Kozánka šlo o příležitost výjimečnou.“
„Čtvrtá symfonie J. B. Foerstera je prodchnutá hlubokou vírou a pokorou.“
„Dirigent Robert Kružík dal dílu potřebnou majestátnost a vyklenul hudební fráze.“
Poslední abonentní koncert v Kongresovém centru Zlín ve čtvrtek 11. dubna měl titul Veliká noc. Patřil Symfonii č. 4 Josefa Bohuslava Foerstera, která byla stěžejním bodem večera. Na úvod koncertu dirigent Robert Kružík řídil předehru k Smetanově opeře Libuše a lákadlem pro posluchače byl Koncert pro trombon a orchestr skladatele Ivana Zelenky v podání Roberta Kozánka.
Trombonový koncert se Zlínskými filharmoniky
Kongresové centrum Zlín nabídne publiku společnost Filharmonie Bohuslava Martinů. Ve čtvrtek 11. dubna si na své přijdou dospělí návštěvníci, včetně poslechu premiéry skladby pro sólový trombon. O tři dny později 14. dubna je hravý pořad věnován dětem. Výhradně český program Veliká noc bude na pořadu povelikonočního koncertu abonentní řady A. Za…
Melodramy plzeňských Smetanovských dnů opět nezklamaly
„Klavírních partů se ujal jediný klavírista Miroslav Sekera.“
„V pojetí Zbigniewa Kaliny vyzněla Šrámkova protiválečná báseň jako naléhavá výpověď vojáka.“
„Hudba třiadvacetiletého Martinů posluchačům poskytla silný zážitek z jemné efemérní atmosféry.“
První české melodramy, uskutečněné jako další z komorních koncertů Smetanovských dnů 4. dubna v Domě hudby, plynule navázaly na pořad minulého týdne, na rozdíl od něj však nabídly retrospektivní pohled. Počínaje druhou polovinou 19. století až po první dekádu století následujícího zavedly posluchače do doby, kdy se melodram stal oblíbenou hudební formou jak českého, tak německého kulturního života. Jako fundovaná odbornice na melodram se průvodního slova opět ujala Věra Šustíková, předsedkyně Společnosti Zdeňka Fibicha a spoluorganizátorka Melodramfestu.
SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
První české melodramy na Smetanovských dnech
Letošní ročník plzeňské přehlídky Smetanovské dny, který se koná už po čtyřiačtyřicáté, reflektuje v plné šíři Rok české hudby. Jedním z mimořádných příspěvků je i večer věnovaný připomínce žánru melodram, který ve své tvorbě využila řada českých skladatelů včetně hlavního letošního oslavence Bedřicha Smetany. První české melodramy připomene festival 4. dubna od půl…
Klavírní kvarteto Josefa Suka vděčně zavzpomíná na Marii Sukovou
Kostel sv. Vavřince v pražské Hellichově ulici bude 3. dubna dějištěm koncertní vzpomínky na nedávno zesnulou Marii Sukovou, manželku virtuosa Josefa Suka (1929–2011). Na koncertě v podání Klavírního kvarteta Josefa Suka zazní klavírní kvartety Josefa Suka st. a Gabriela Faurého, 3 Notturna J. B. Foerstera a dva Romantické kusy Antonína Dvořáka. Na koncertě vystoupí…
Velikonoční akce po republice. Od dětského vydovádění až k slzám nad ztrátou Syna
Kulturní dění hudebně spjaté s velikonocemi je vydatné, KlasikaPlus.cz tedy přináší reprezentativní a chronologicky seřazený výběr. Zhusta svým nikoli povrchním pojetím nabízí duchovní usebrání. Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby v termínu 24. března až 7. dubna už portál KlasikaPlus.cz avizoval. „Již tradičně netradiční koncert“ pro nejmenší školní děti s lektorkou Klárou Boudalovou, tentokrát věnovaný…
Oskar Nedbal a František Bolech oslavenci v Táboře
Rok české hudby slaví i v Táboře. Slavnostní koncert Táborského symfonického orchestru Bolech se uskuteční 24. března od devatenácti hodin ve Velkém sále táborského Divadla Oskara Nedbala. V letošním roce uplyne 150 let od narození Oskara Nedbala a 100 let od úmrtí Františka Bolecha, dvou významných táborských muzikantů. Pro výroční koncert se…
Melodram žije. Matiné plzeňského divadla v neotřelé dramaturgii
„V provedení Veldové dosáhla Lisztova Lenora požadovaného účinku, stejně tak i Averkiev plně využil všech výrazových nuancí, které zde nabízí klavírní part.“
„Martin Otava se Vrchlického textu ve Foersterových Třech jezdcích ujal s příkladnou dikcí a hudební erudicí.“
„Sérii Rilkeho básní ve Foersterově melodramu Z třicetileté války vtiskl Pavel Pavlovský svůj osobitý projev.“
V rámci slavnostního koncertu 28. února věnovaného Roku české hudby se plzeňské divadlo kromě jiných žánrů vrátilo i k formě melodramu. Ve stejném duchu pokračovalo i v nadcházejícím nedělním matiné 3. března, které se odehrálo ve foyeru Velkého divadla…
Sugestivní dirigentská osobnost. Nedožitých 88 let Zdeňka Mácala
„Jako dynamický mladík dirigentské taktovky vstoupil raketově na česká hudební pódia, ale pak se dočkal doma takřka třicet let totálního zapomnění.“
„Poprvé v Americe vystoupil v roce 1982 a hned s proslulým Chicago Symphony Orchestra. Úspěch měl neuvěřitelný, do programu mj. zařadil První symfonii Bohuslava Martinů!“
„Imponoval mu hektický život, partitury studoval v letadle a nesčíslněkrát se spolu s manželkou stěhoval; v Kalifornii mu vyhořel dům, když byl na jakémsi turné.“
Není tomu ještě ani čtvrt roku, co se 25. října 2023 v Praze uzavřela životní dráha Zdeňka Mácala, někdejšího šéfdirigenta České filharmonie. A letos 8. ledna by tento sugestivní, charismatický umělec, který bohužel příliš krátce a přitom neobyčejně výrazně poznamenal český hudební život, oslavil 88. narozeniny. Vzhledem ke své pestré a extrémně bohaté umělecké dráze odešel zcela netypicky, bez oficiálních smutečních poct, provázen v tisku spíše jen drobnými vzpomínkovými články. Světská sláva, polní tráva, jak říká často používané přísloví; v Mácalově případě to platí dvojnásob.
Interpretační porozumění na komorním večeru PKF – Prague Philharmonia
„V těch skladbách, kde se na pódiu sešli všichni účinkující, si posluchači vychutnali přitažlivě znějící souzvuk, vytvořený ne často slýchanou kombinací obsazení.“
„V písni Geistliches Wiegenlied se rovnocenné hlasy všech tří interpretů spojily do celistvosti a harmonie, tvořené nápadnou konejšivostí obou nástrojů a vzrůstající dramatičností zpěvního partu.“
„Na malé ploše jsme mohli obdivovat Sekerovo umění výstavby, jeho cit pro velké plochy i detaily, erudici, s níž na klaviatuře vyjadřuje bouři citů, zoufalství i křehkost.“
Advent se chýlí ke svému závěru, Jakub Jan Ryba je na roztrhání, a přece se najdou koncerty, které nejsou prvoplánově vánočně laděné. I tak přinášejí duchovní obohacení a jsou příležitostí k rozjímání. Takovým byl i poslední letošní večer komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia, na kterém se v pondělí 29. ledna v zajímavé dramaturgii představili mezzosopranistka Lucie Hilscherová, klarinetista Jindřich Pavliš, violista Ondřej Martinovský a klavírista Miroslav Sekera.
Alžběta Poláčková s kvartetem Josefa Suka v Atriu na Žižkově
Přehlídka komorního repertoáru Klavírního kvarteta Josefa Suka čeká návštěvníky Atria Žižkov v úterý 12. prosince. Společně s hudebním uskupením vystoupí Alžběta Poláčková, sólistka Opery Národního divadla v Praze. Kvarteto se představí ve složení Pavel Zemen (klavír), Radim Kresta (housle), Eva Krestová (viola) a Aneta Šudáková (violoncello). Zazní skladby Josefa Suka, Bohuslava Martinů či Richarda…
ČRo D-dur: SOČR s Gidonem Kremerem a setkání s legendárním Jiřím Chválou
„Ve 14:59 ve středu se rozezní Mozartova Velká partita B dur, jedinečné dílo pro dechové nástroje.“ „Legenda mezi českými sbormistry, profesor Jiří Chvála, letos oslavil devadesátiny. V sobotu budeme vzpomínat na okamžiky, které pamatuje pravděpodobně už jenom on.“ „Na čtvrtou neděli adventní zařazuje stanice D-dur dvě pohádkové opery Engelberta Humperdincka, méně…
Století Českého noneta
„Čtyřvěté dílo bylo komponováno s ohledem na prezentaci jednotlivých nástrojů a soubor toto ‚zadání‘ vrchovatě naplnil.“
„Po přestávce koncertu uvedlo České noneto Taneční preludia Witolda Lutoslawského.“
„České noneto hrálo osmidílnou Foerstrovu skladbu s působivým nastíněním lyrických poloh a přitažlivou, vitální agogikou.“
Ve středu 6. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina oslavilo České noneto sté výročí založení. Sdružení konzervatoristů sice 14. března roku 1923 vystoupilo ještě v desetičlenné sestavě decetu či dixtuoru se skladbou Tři meditace od Bohuslava Taraby, ale o rok později už se konalo první oficiální vystoupení devítičlenného souboru pod názvem České noneto – bylo to 17. ledna 1924 na Žižkově. Na programu středečního večera Českého spolku pro komorní hudbu byly nyní skladby, které těleso v začátcích kariéry podržely, a pietu ozdobilo jejich excelentní provedení.
Nastávají Dny Bohuslava Martinů. Zapojí se i Česká filharmonie a SOČR
Festival si již 29 let klade za cíl uvádět a propagovat hudbu poličského rodáka. Přední čeští umělci na Dnech Bohuslava Martinů představují i méně frekventovaná skladatelova díla. Součástí festivalu je Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, která podporuje nastudování skladatelových skladeb nejmladší generací interpretů a pomáhá formovat mladé hudebníky. Na koncertech ve spolupráci s Českou filharmonií…
Foersterův sál opět slouží svému účelu
Spolek Svět hudby a krásného slova 28. října pořádá koncert ve Foersterově sále, který se nachází v Pštrossově ulici v městské části Praha 1. V této pozdně barokní památce od půl osmé vystoupí sopranistka Marina Vyskvorkina s pořadem Písně mého srdce. V sobotu 4. listopadu následuje koncert Foerstrova komorního pěveckého sdružení. Sopranistka, se zkušenostmi z operních domů nejen v Praze,…
ČRo D-dur: Dva přenosy z královéhradeckého Hudebního fóra a nahrávky Patricie Janečkové
„Zcela mimořádnou věcí je ovšem přímý přenos koncertu Bolero po asijsku z festivalu Hudební fórum Hradec Králové.“ „Ve středu od 20:00 můžete poslouchat nahrávky nedávno zesnulé pěvkyně Patricie Janečkové.“ „V sobotu na státní svátek 28. října poslouchejte program Česká hudba sváteční.“ Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy…
ČRo D-dur: Slavný i unikátní Karajan. Pak návštěva u Aleny Hönigové
„Pondělí začíná Beethovenovou Devátou symfonií na nahrávce Herberta von Karajana s Berlínskými filharmoniky. Je to nahrávka z roku 1962 a pochází z jeho kompletu všech devíti symfonií, který vešel do dějin gramofonového průmyslu, protože se ho záhy prodalo přes milion kusů.“ „Zvláštní pozornost pravidelně věnuje D-dur nahrávkám ze zdrojů Evropské vysílací unie.“ „Ve 14:54…
Měsíc před vánočními svátky soutěž a festival nesoucí jméno Bohuslava Martinů
Soutěž pro mladé talentované hudebníky a na ni navazující festival nazvaný Dny Bohuslava Martinů, to je náplň několika dnů na konci listopadu a počátkem prosince, za nimiž v Praze už devětadvacátým rokem stojí Nadace Bohuslava Martinů. Koncerty se konají především v sídle AMU v Lichtenštejnském paláci, ale také v Rudolfinu. Nejvíce prostoru pořadatelé věnují hudbě Bohuslava…
ČRo D-dur: Velcí dirigenti a chrám přírody Strausse, Beethovena a Janáčka
„Čas od osmé večerní patří výjimečně archivním nahrávkám a připomeneme dvě dirigentské legendy a dva hudební antipody: Artura Toscaniniho a Wilhelma Furtwänglera. Ten první byl obávaný perfekcionista s italským temperamentem, druhý se proslavil velkolepou a osobitou koncepcí německé symfonické hudby.“ „Na návštěvě budeme o víkendu u hornistky Zuzany Rzounkové.“ „Syn Richarda Wagnera Siegfried napsal operu Skřítek, která…
ČRo D-dur: Koncert Šanghajského orchestru a návštěva u Emila Viklického
„Ve 21:29 Elgarův Violoncellový koncert s Alisou Weilerstein a Danielem Barenboimem, který tento koncert proslavil v nahrávce se svou první manželkou Jacqueline du Pré.“ „V pátek v 8:21 poslouchejte Bachovy Goldbergovské variace s legendárním interpretem Glennem Gouldem, který tuto dnes slavnou kompozici několikrát nahrál.“ „Tradiční nedělní operní odpoledne v 16:00 bude patřit komické opeře o třech dějstvích…
ČRo D-Dur: Shakespearovské úterý a Káťa Kabanová s Hrůšou
„Celé úterý bude na stanici D dur ve znamení Shakespeara, zazní originální a bohatý výběr skladeb tímto autorem inspirovaný.“ „A nakonec skvělé provedení posledních tří Mozartových symfonií. Na něm se ukáže, jak vynikajícím Mozartovským dirigentem Kubelík byl v závěru své šéfovské éry u Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu.“ „Pravidelnou návštěvu připravila Wanda Dobrovská se…
Ozvěny Navalis na Karlově
Sopranistka Marina Vyskvorkina a varhaník Josef Popelka vystoupí ve středu v rámci Ozvěn Navalis. V kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově zazní od osmi hodin večer písně a árie P. Mascagniho, F. Schuberta nebo C. Franka a varhanní skladby J. S. Bacha, J. Segera, J. Stanleyho a dalších. Verše I. Slavíka, F. Šrámka, J. Nerudy a text J.B. Foerstera…
Čro D-dur: Závěr sezóny rozhlasových symfoniků, výročí narození Edvarda Griega a Bludný Holanďan z MET
„Pondělní program poutá pozornost v 13:17 provedením Brahmsova Klavírního koncertu č. 1 d moll s Andrásem Schiffem, který je vyhlášeným znalcem staré hudby.“ „Připravena je vrcholná a vzorová nahrávka Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 e moll Fryderyka Chopina s Krystianem Zimermanem. Ten ji natočil v roce 1999 u příležitosti chopinovského jubilea s vlastním Polským festivalovým orchestrem.“…
ČRo D-dur: Kožená s komorním orchestrem a návštěva u ředitelky Filharmonie Brno
„V úterý stojí za pozornost v 8:29 skladba Petra Ebena Řecký slovník. Odkazuje na jeho mimořádné jazykové nadání, uslyšíme řecká slova pro Hrdost, Ctnost, Dychtivost boje, Lásku – přátelství, Hněv, Smrt, Spor, Bolest, Radost – štěstí.“ „Několik koncertních árií Wolfganga Amadea Mozarta v podání Edity Gruberové. Mimořádná slovenská sopranistka měla bezchybnou techniku…