Čro D-dur: Závěr sezóny rozhlasových symfoniků, výročí narození Edvarda Griega a Bludný Holanďan z MET
„Pondělní program poutá pozornost v 13:17 provedením Brahmsova Klavírního koncertu č. 1 d moll s Andrásem Schiffem, který je vyhlášeným znalcem staré hudby.“
„Připravena je vrcholná a vzorová nahrávka Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 e moll Fryderyka Chopina s Krystianem Zimermanem. Ten ji natočil v roce 1999 u příležitosti chopinovského jubilea s vlastním Polským festivalovým orchestrem.“
„Bude víc rusky znít SOČR s českým dirigentem nebo anglický orchestr s italským dirigentem?“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 12. 6. do 18. 6. 2023?
Pondělní program poutá pozornost v 13:17 provedením Brahmsova Klavírního koncertu č. 1 d moll s Andrásem Schiffem, který je vyhlášeným znalcem staré hudby a interpretem Mozarta a Bacha. Novou nahrávku sám diriguje a hrát bude slavný orchestr dobových nástrojů Orchestr osvícenského věku. Jde o velmi zajímavý počin, protože Schiff bude také rezidenčním umělcem příští sezóny České filharmonie a bude možné ho zažít jako dirigenta. Ve 20:18 věnujte pozornost klíčové skladbě jednoho z proudů hudby druhé poloviny 20. století – jde o Gruppen pro tři orchestry od Karlheinze Stockhausena. A v 22:14 následuje nejdelší instrumentální symfonie a stěžejní dílo Antona Brucknera, jeho Symfonie č. 8 c moll. Toto bytostně religiózní dílo zazní v provedení Královského orchestru Concertgebouw Amsterdam s Bernardem Haitinkem, který Brucknerovy symfonie natočil všechny a byl jejich vyhlášeným interpretem díky smyslu pro stavbu a velké symfonické plochy.
V úterý nepřehlédněte dvě části z kompletní nahrávky Dvořákových smyčcových kvartetů s Panochovým kvartetem. V 8:53 Slovanský kvartet č. 10 Es dur a v 14:15 Smyčcový kvartet č. 12 F dur, tedy „Americký“. A po pondělní nahrávce Brahmsova koncertu na dobové nástroje nás čeká také Brahmsova Symfonie č. 4 e moll v podání London Classical Players s Rogerem Noringtonem, v 10:02. Krátce po poledni v 12:22 je připravena vrcholná a vzorová nahrávka Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 e moll Fryderyka Chopina s Krystianem Zimermanem. Ten ji natočil v roce 1999 u příležitosti chopinovského jubilea s vlastním Polským festivalovým orchestrem. Je to snímek proslulý jedinečně čistým tónem, poezií a dokonalou technikou. Od 21:19 zazní po sobě tři řady Loutek Bohuslava Martinů ve vzorové nahrávce Emila Leichnera.
Ve středu pokračuje výběr z Dvořákovy komorní hudby: v 8:01 zazní Smyčcový sextet A dur na vzácné nahrávce se Stamicovým kvartetem, Josefem Sukem v partu violy a Antoniem Menesesem v partu violoncella. Slavný Klavírní kvintet A dur pak zazní v 13:34 v podání Smetanova kvarteta s klavíristou Janem Panenkou. Ještě předtím se ale sluší upozornit na nahrávku Haydnovy Symfonie „S úderem kotlů“ s Pražským komorním orchestrem pod vedením Ondřeje Kukala.
Zvláštní pozornost si zaslouží záznam pondělního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kterým se uzavírá první sezóna šéfdirigenta Petra Popelky. Program je ruský, začíná předehrou ke Glinkově opeře Ruslan a Ludmila, pokračuje Violoncellovým koncertem č. 2 Dmitrije Šostakoviče se sólistou Danielem Müllerem-Schottem a vrcholí Musorgského Kartinkami v Ravelově instrumentaci. Pro zajímavost a pro srovnání si můžete poslechnout Kartinky i o den později, ve čtvrtek v 11:17 zazní v podání Londýnského symfonického orchestru s Claudiem Abbadem. Bude víc rusky znít SOČR s českým dirigentem nebo anglický orchestr s italským dirigentem?
Během čtvrtka je také možné slyšet oba houslové koncerty Josefa Bohuslava Foerstera na vzácné nahrávce Ivana Ženatého s Orchestrem BBC a Jiřím Bělohlávkem. Koncert č. 2 d moll v 10:15 a Koncert č. 1 c moll v 15:03. Dva známí, ale méně hraní čeští autoři jsou na programu také večer – ve 21:11 zazní hudba z baletu Ondráš Ilji Hurníka na historické nahrávce Karla Ančerla, a ve 23:03 zazní originální „Dudácká“ Suita pro hoboj a klavír Viktora Kalabise v podání dvou slavných interpretů staré éry, hobojisty Františka Hantáka a klavíristy Alfréda Holečka.
V pátek si přijdou na své příznivci impresionismu. Celý Druhý sešit Preludií Clauda Debussyho je na programu už v 8:00 s klavíristou Jeanem-Yvesem Thibaudetem. Nejoriginálnější klavírní skladby vystřídá hned v 8:41 Maurice Ravel a jeho Dafnis a Chloé, dokonce v podání Berlínských filharmoniků s Pierem Boulezem. Ve 22:33 je na programu ještě Ravelův Kašpar noci opět s Jeanem-Yvesem Thibaudetem. Blízko impresionistickým barvám má ovšem také Sukova Pohádka v druhé nahrávce Libora Peška s Královským liverpoolským orchestrem v 13:02. V 10:47 můžete poslouchat Suitu z opery Její pastorkyňa, kterou nedávno natočil Tomáš Netopil se SOČRem a kterou vypracoval Tomáš Ille. Možnost rozšířit si obzor přichází v 13.49, kdy zazní Missa solemnis in C Leopolda Mozarta. Je to příležitost poznat, jaká vzdálenost dělí otce a jeho geniálního syna Wolfganga Amadea. A druhá příležitost ponořit se do světa Antona Brucknera přijde v 22:56, kdy zazní první verze jeho Symfonie č. 3 d moll.
15. června uplyne 180 let od narození Edvarda Griega a k tomu se vztahují obě víkendové návštěvy. Vždy od 8:00 do 12:00 a s reprízou po půlnoci: Na návštěvě v Bergenu u Edvarda Griega. Pianista a autor, který hudbou proslavil po světě rodné Norsko a kterého Norové právem milují. Griegovy skladby a k tomu i díla jeho evropských současníků vybírá a představuje Petr Veber. Griegova hudba tu tedy bude v konfrontaci s Dvořákem, Janáčkem, Berwaldem, Sibeliem či Wagnerem. A zazní i méně známá skladatelova díla.
V neděli tentokrát určitě nezapomeňte poslouchat od 16:00 Wagnerova Bludného Holanďana. Baladický příběh s pochmurnou atmosférou Severního moře a oslavou obětavosti v lásce. Půjde o čerstvý záznam představení z Metropolitní opery v New Yorku z 10. června 2023; zpívají: Dmitry Belosselskiy (Daland), Alza van den Heever (Senta), Eve Gigliotti (Mary, Sentina chůva); Eric Cutler (Lovec), Richard Smagur (Dalandův kormidelník), Tomasz Konieczny (Holanďan). Spoluúčinkuje Sbor Metropolitní opery, sbormistr Donald Palumbo. Hraje Orchestr Metropolitní opery, řídí Thomas Guggeis. Připravila Dagmar Henžlíková.
A ještě jedno dílo, které není scénické. Jde o oratorium, je ale tak barvité, že by uneslo kostýmy a kulisy. Je to Král David Arthura Honeggera, symfonický žalm ve třech částech podle dramatu René Moraxe. V klasické nahrávce s francouzskými sólisty pod taktovkou Serge Bauda účinkuje Pražský filharmonický sbor, Kühnův dětský sbor a Česká filharmonie.
Foto: Petra Hajská, Michal Fanta, Pražské jaro / Ivan Malý, Wikipedia / Bergen Public Library Norway, Metropolitní opera NY
Příspěvky od Jindřich Bálek
- ČRo D-dur: Na víkendové Návštěvě u Martina Rudovského
- ČRo D-dur: Přelom roku s Bachem i Beethovenem
- ČRo D-dur: Štědrý den ve znamení komorní i sváteční hudby
- ČRo D-dur: Tisíc hlasů adventu, nedělní koncert pěveckých sborů
- Renaud Capuçon s houslemi a bez houslí
Více z této rubriky
- Elitní fagotista předá své zkušenosti studentům HAMU
- Haasovci ve Wigmore s Giltburgem
- Magdalena Kožená uvede světovou premiéru písňového cyklu Ohada Ben-Ariho
- Flétna a tanec hlavními motivy orchestrálního pořadu Prague Philharmonia
- Dva klavíry na Smetaně. Edukace s Mou vlastí
- Tomáš Netopil na antverpském dirigentském stupínku
- Kalabis Quintet a jeho matiné na HAMU
- V dolnosaském Osnabrücku inscenují Dvořákovu Rusalku
- Aby mladé bavila opera i balet
- Státní filharmonie Košice láká na dirigentské i hráčské umění Radka Baboráka