ČRo D-dur: Dva přenosy z královéhradeckého Hudebního fóra a nahrávky Patricie Janečkové
„Zcela mimořádnou věcí je ovšem přímý přenos koncertu Bolero po asijsku z festivalu Hudební fórum Hradec Králové.“
„Ve středu od 20:00 můžete poslouchat nahrávky nedávno zesnulé pěvkyně Patricie Janečkové.“
„V sobotu na státní svátek 28. října poslouchejte program Česká hudba sváteční.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 23. do 29. října?
Pondělí začíná v 8:34 Karajanovou nahrávkou Beethovenovy Deváté. V 10:09 můžete poslouchat Brahmsovu Altovou Rapsodii s Dagmar Peckovou a Jiřím Bělohlávkem. V 10:36 si nenechte ujít Brucknerovu Čtvrtou symfonii s Chicagským symfonickým orchestrem a jeho dlouholetým šéfdirigentem Georgem Soltim. V poledne zazní dechová Koncertantní symfonie Wolfganga Amadea Mozarta mimo jiné s Radkem Baborákem a Baborák Ensemble. Ve 12:59 můžete poslouchat první digitální nahrávku Dvořákova oratoria Stabat Mater s Českou filharmonií a Wolfgangem Sawallischem. A večerní výběr soudobé hudby otevírá slavná Tabula rasa Arva Pärta.
V úterý v 11:03 poslouchejte Foersterův Dechový kvintet D dur. V 13:26 Debussyho Obrazy v nahrávce století Artura Benedetti Michelangeliho. A zajímavý kontrast přináší v 15:15 slavná Ščedrinova úprava Bizetovy Carmen pro bicí nástroje a smyčcový orchestr. Zcela mimořádnou věcí je ovšem přímý přenos koncertu Bolero po asijsku z festivalu Hudební fórum Hradec Králové, pod taktovkou Mariána Lejavy zazní pětice zajímavých soudových skladeb. Začátek je ve 20:00.
Středa 8:36 je čas pro Španělské capriccio Nikolaje Rimského-Korsakova v interpretaci Neeme Järviho. 11:05 můžete slyšet Brahmsův Klarinetový kvintet s Jiřím Hlaváčem a Stamicovým kvartetem. Ve 12:19 si nalaďte Klavírní sonátu B dur W. A. Mozarta s Ivanem Moravcem, po které následuje ve 12:42 jedna z Bachových kantát s Johnem Eliotem Gardinerem. Ve 13:51 je na programu jediná existující nahrávka Podzimní symfonie Vítězslava Nováka s Karlem Ančerlem a Českou filharmonií, jedinečné dílo jeho pozdějšího tvůrčího období.
Ve středu od 20:00 můžete poslouchat nahrávky nedávno zesnulé pěvkyně Patricie Janečkové. Na programu je její debutové album, potom árie ze soutěže v Karlových Varech, dvě písně Vítězslavy Kaprálové a snímky staré hudby se soubory Barocco sempre giovane a Collegium Marianum. Zazní i Malá slavnostní mše Gioacchina Rossiniho a několik vánočních písní, které zůstaly její poslední nahrávkou.
Ve čtvrtek poslouchejte v 9:17 Beethovenovu Sonátu č. 15 „Pastorální“ z recitálu Ivana Moravce v Bruselu. A po ní Symfonické fantazie Bohuslava Martinů z nahrávky Václava Neumanna. V 14:54 máte ještě jednou možnost slyšet unikátní nahrávku Bachova klavírního koncertu pro čtyři klavíry, který od jednoho z klavírů řídí Herbert von Karajan a hraje Česká filharmonie na Salcburském festivalu. Ve dvacet hodin bude přichystána unikátní příležitost poslouchat ještě jeden přímý přenos z festivalu Hudební fórum Hradec Králové. Tentokrát hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který řídí Rastislav Štúr. Podtitul zní Aino, což je název kompozice Jimmyho Lópeze Bellinda.
V pátek v 11:34 je na programu Sonáta pro klavír Bohuslava Martinů v podání Iva Kahánka. Ve 12:59 je pak k slyšení Serenáda pro smyčcový orchestr E dur Antonína Dvořáka s Pražskou komorní filharmonií a Jakubem Hrůšou. A večer patří hudbě 20. století, zazní mimo jiné Sonáta pro jedenáct hráčů na smyčcové nástroje Marka Kopelenta nebo Symfonie č. 4 Arva Pärta.
V sobotu na státní svátek 28. října poslouchejte program Česká hudba sváteční. Zazní Dvořákův Karneval, Koncert pro lesní roh od Jana Václava Sticha-Punta i balet Z pohádky do pohádky Oskara Nedbala. V 9:12 je na programu Česká rapsodie Bohuslava Martinů a v 9:53 Jsem této země zpěv, kantáta Zdeňka Lukáše. Anebo také málo známý cyklus Pod jabloní Josefa Suka. Hned v poledne zazní Klavírní koncert č. 4 Ludwiga van Beethovena s Glennem Gouldem a Leonardem Bernsteinem a ve 12:44 Berliozův Harold v Itálii s Pinchasem Zuckermanem.
V neděli dopoledne je na programu v 8:47 Symfonie č. 2 F dur Josefa Bohuslava Foerstera. Nebo v 10:16 Sonatina Antonína Dvořáka s Gilem Shahamem. V 11:14 pak zajímavá nahrávka Glagolské mše s Vídeňskými filharmoniky a Richardem Chaillym. Pravidelný operní čas v 16:00 je tentokrát vyhrazen Pikové dámě Petra Iljiče Čajkovského v hudebním nastudování Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu s Marissem Jansonsem.
Foto: Roderik Kučavík, Petra Hajská, Facebook / PKF—Prague Philharmonia, BR / Astrid Ackermann
Příspěvky od Jindřich Bálek
- ČRo D-dur: Pocta Josefu Sukovi i Rafaelu Kubelíkovi
- ČRo D-dur: Víkendový program k třicátému výročí založení Prague Philharmonia
- S receptem na Sibelia. Dalia Stasevska stanula před Českou filharmonií
- ČRo D-dur: Z hudby lužickosrbských skladatelů
- Má vlast precizně a dramaticky
Více z této rubriky
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
- Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi