ČRo D-dur: Koncert Šanghajského orchestru a návštěva u Emila Viklického
„Ve 21:29 Elgarův Violoncellový koncert s Alisou Weilerstein a Danielem Barenboimem, který tento koncert proslavil v nahrávce se svou první manželkou Jacqueline du Pré.“
„V pátek v 8:21 poslouchejte Bachovy Goldbergovské variace s legendárním interpretem Glennem Gouldem, který tuto dnes slavnou kompozici několikrát nahrál.“
„Tradiční nedělní operní odpoledne v 16:00 bude patřit komické opeře o třech dějstvích Floriana Leopolda Gassmanna Die junge Gräfin. Gassmann se narodil v roce 1729 v severočeském Mostě, studoval u jezuitů v Chomutově, ale hlavní hudební vzdělání získal v Itálii a vrchol kariéry zažil ve Vídni.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 17. do 23. července?
V 9:16 začíná pondělí provedením druhé řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka z Pražského hudebního máje 1939 pod taktovkou Václava Talicha, nesmírně emotivní provedení s velkým ohlasem publika. Část nahrávky, kterou vysílal Československý rozhlas do Evropy, a část se zázračně našla v archivu Norského rozhlasu. V 9:58 můžete poslouchat Bachovo zhudebnění latinského textu Magnificat, původně modlitby Panny Marie z počátku Lukášova Evangelia: „Duše má velebí Hospodina…“ Bach tento často zhudebňovaný text rozdělil do několika čísel se sbory a sólisty. Od 12:35 můžete poslouchat Dvacet čtyři capricií pro housle a klavír, skladeb Niccoly Paganiniho pro sólové housle, ke kterým připojil klavírní doprovod Robert Schumann. Hrát bude známý virtuóz David Garrett. V 15:01 zazní vzácná historická nahrávka Debussyho Moře s Karlem Ančerlem. A v 22:20 můžete sledovat originální propojení minimalismu Arva Pärta s gregoriánským chorálem nazvané Annum per annum.
V úterý ve 9:22 poslouchejte Rapsodické variace Klementa Slavického v provedení České filharmonie s Karlem Ančerlem. Jde pravděpodobně o premiérové uvedení skladatele, který byl Ančerlovi velmi blízký. A v 11:04 zazní Mozartův Klarinetový koncert v Karajanově nahrávce se sóloklarinetistou Berlínských filharmoniků Karlem Leisterem. Ve 12:44 můžete sledovat kultovní Klavírní koncert Chopinovy soutěže ve Varšavě, tedy Klavírní koncert č. 1 e moll, v podání Vladimíra Ashkenazyho, který sám diriguje a sám byl také někdejším laureátem věhlasné soutěže. Deset zpěvů na slova lidových písní slovanských Josefa Suka, tento malý sborový klenot, můžete poslouchat v podání sboru Bambini di Praga ve 14:17. A v 15:35 barvitý Pták Ohnivák Igora Stravinského s Leonardem Bernsteinem. Ve 20:37 zazní Straussův Život hrdinův pod taktovkou Davida Zinmana s jeho Tonhalle Curych a po něm ve 21:29 Elgarův Violoncellový koncert s Alisou Weilerstein a Danielem Barenboimem, který tento koncert proslavil v nahrávce se svou první manželkou Jacqueline du Pré.
Ve středu v 11:14 můžete slyšet Symfonii č. 2 Roberta Schumanna s překrásnou druhou větou v autenticky saském provedení Staatskapelle Dresden s šéfem Christianem Thielemannem. Ve 13:02 zazní pozdně romantická symfonická báseň O věčné touze Vítězslava Nováka pod taktovkou Františka Jílka a v 13:42 symfonická báseň V horách Josefa Bohuslava Foerstera ze stejné doby. Ve 14:06 dojde na Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka v podání Simony Šaturové a Markéty Cukrové. Od 20:00 můžete posoudit, jak dnes hraje orchestr čínského velkoměsta Šanghaje, a to díky nabídce koncertů z Eurorádia. Dirigovat bude Ji Zhang a postupně provede skladby Vieniawského, Ljapunova, Arenského, Nikolaie, a dokonce Fagotový koncert Jiřího Pauera a Bartókův Koncert pro orchestr.
Ve čtvrtek začínáme v 9:00 se Šimonem Brixim, otcem Františka Xavera Brixiho, a na nové nahrávce souboru Hipocondria Ensemble budeme moci posoudit, jakou úroveň měla hudba na pražském kúru v období baroka. Uslyšíme Missu ex D pod taktovkou Jana Hádka. V 9:33 lze s Antonínem Dvořákem navštívit oblíbené místo pro dovolenou a poslechnou si cyklus Ze Šumavy pro klavír na čtyři ruce pod vedením Renaty a Igora Ardaševových. V 11:25 poslouchejte Straussovy Metamorfózy, které napsal na konci života pod zdrcujícím dojmem vybombardované budovy Bavorské státní opery v Mnichově. V 15:23 se vydejte na jih Čech s Vítězslavem Novákem a poslouchejte jeho Jihočeskou suitu z nelehkých časů druhé světové války. Kdo ještě neslyšel novou nahrávku Mahlerovy Čtvrté symfonie s Českou filharmonií a Semjonem Byčkovem, má šanci v 20:25.
V pátek v 8:21 jsou k poslechu Bachovy Goldbergovské variace s legendárním interpretem Glennem Gouldem, který tuto dnes slavnou kompozici několikrát nahrál. Uslyšíme snímek z roku 1982, tedy jeho poslední, a můžeme posoudit, jak blízký byl tomuto excentrickému kanadskému klavíristovi Bachův hudební svět. V 9:41 zahraje jiný klavírista zcela jinou kultovní skladbu, Leonard Bernstein provede Gershwinovu Rapsodii v modrém. V 10:05 pak máte vzácnou příležitost poslechnout si Dvořákův Violoncellový koncert h moll s mladou Michaelou Fukačovou pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. V 11:21 si poslechněte klasickou českou nahrávku „zoologické fantazie“ Camilla Saint-Saënse s Pavlem Štěpánem a Iljou Hurníkem za řízení Martina Turnovského. V 15:31 je na programu Symfonie č. 1 Ludwiga van Beethovena se sirem Johnem Eliotem Gardinerem s orchestrem dobových nástrojů, který sám založil a vedl – tedy s Orchestrem revoluční a romantické epochy. Ve 20:22 zazní symfonická báseň Tak pravil Zarathustra Richarda Strausse pod virtuózní taktovkou Michaela Tilsona Thomase a pak znovu Goldbergovské variace s Glennem Gouldem ve 20:57.
Vzácná návštěva nás čeká o víkendu, Lukáš Hurník ji připravil pod názvem „Matematický talent jsem prohospodařil“ a jeho hostem je skladatel, klavírista a hlavně jazzman Emil Viklický, který poslouchá Mahlera, Ravela i Dutilleuxe, napsal práci o symetrických polynomech a na klavír umí zahrát jazzové improvizace, folklór i Chopinovy etudy. Poslouchejte v sobotu a v neděli od osmi do dvanácti nebo v repríze po půlnoci. A kdo ještě neslyšel, jak skvěle hraje Sukovu Fantazii houslistka Julia Fischer, ať poslouchá v neděli ve 12:12. Tradiční nedělní operní odpoledne v 16:00 bude patřit komické opeře o třech dějstvích Floriana Leopolda Gassmanna Die junge Gräfin, tedy doslovně Mladá hraběnka či lépe Komteska. Gassmann se narodil v roce 1729 v severočeském Mostě, studoval u jezuitů v Chomutově, ale hlavní hudební vzdělání získal v Itálii a stal se varhaníkem v Benátkách. V roce 1763 byl povolán do Vídně, byl dokonce učitelem mladého Salieriho. Ve Vídni prožil Gassmann vrchol své kariéry, byl jmenován dvorním a komorním skladatelem. V roce 1772 se stal vídeňským dvorním kapelníkem na dvoře císařovny Marie Terezie a Josefa II. Opera Komtesa vznikla u příležitosti setkání Josefa II. a pruského krále Friedricha II v roce 1770. Pro vysílání operu připravil Libor Dřevikovský.
Foto: Helen Dares, Decca, Shanghai Philharmonic Orchestra, Flickr / Pražské jaro – Zdeněk Chrapek, Flickr / KnVH – Ondřej Němec
Příspěvky od Jindřich Bálek
- Dvořákova Praha poodkryla tvůrčí sílu mladého Smetany
- ČRo D-dur: Pocta Josefu Sukovi i Rafaelu Kubelíkovi
- ČRo D-dur: Víkendový program k třicátému výročí založení Prague Philharmonia
- S receptem na Sibelia. Dalia Stasevska stanula před Českou filharmonií
- ČRo D-dur: Z hudby lužickosrbských skladatelů
Více z této rubriky
- Novou sezónu zahájí i v Českých Budějovicích. S filharmonií vystoupí Bařákovi
- Duchu Tvůrce, přijď! Symfonie tisíců na úvod sezóny Pražských symfoniků
- Brno Contemporary Orchestra všem, kteří darovali srdce
- Svatováclavský hudební festival ve třetím zářijovém týdnu. S českými interprety a českou hudbou
- Čtyři nedělní matiné v Plzni v režii klavíristy Petra Nováka