„Ve středu sáhneme do atraktivní nabídky Evropské vysílací unie. Nejprve zazní málo uváděné vrcholné dílo Césara Francka, jeho oratorium Blahoslavenství.“ „Víkendová dopoledne budou patřit varhanici a patronce hudby sv. Cecílii, pořad připravil Radek Menoušek se skladbami H. Purcella, B. Brittena, J. D. Zelenky a dalších.“ „A v sobotu v 15:11 vrcholná nahrávka Chopinova Klavírního…
Dva mušketýři na život a na smrt. Koncert Jiřího Vodičky a Davida Marečka vzbudil mimořádný ohlas
„Vodička má pro dětskou duši pochopení. Dokáže ztvárnit bezstarostnou melodii s patřičnou rozpustilostí a žertovnou nadsázkou.“
„S pianistou Marečkem si rozumí podvědomě, muzikantská alchymie u obou funguje naprosto neomylně. Pánové hrají intuitivně, jsou v každém okamžiku spolu, nikdy každý sám za sebe.“
„Dvořákovo dílo by pánové mohli předložit lidem napříč všemi kontinenty. Věřím, že jejich podání by oslovilo bez znalosti kontextu.“
Houslista Jiří Vodička s klavíristou Davidem Marečkem zahráli na Klavírních kurzech Mikulov. Jejich nový projekt se zaměřuje na skladatele Antonína Dvořáka. Koncert se konal v Zámeckém sále a jeho ohlas byl mimořádný. Dvořákova hudba v podání obou interpretů vyzněla se zřídka slyšenou vitalitou a emocionální pestrostí.
ČRo D-dur: Koncert Šanghajského orchestru a návštěva u Emila Viklického
„Ve 21:29 Elgarův Violoncellový koncert s Alisou Weilerstein a Danielem Barenboimem, který tento koncert proslavil v nahrávce se svou první manželkou Jacqueline du Pré.“ „V pátek v 8:21 poslouchejte Bachovy Goldbergovské variace s legendárním interpretem Glennem Gouldem, který tuto dnes slavnou kompozici několikrát nahrál.“ „Tradiční nedělní operní odpoledne v 16:00 bude patřit komické opeře o třech dějstvích…
ČRo D-dur: Riccardo Muti a sté výročí narození Milana Munclingera
„V úterý poslouchejte rozhlasovou nahrávku Moravských dvojzpěvů s Markétou Cukrovou a Simonou Šaturovou a s Vojtěchem Spurným u klavíru. Není mnoho snímků tohoto díla, které Dvořákovi zajistilo první ohlasy v Evropě…“ „…nová nahrávka Mahlera s Českou filharmonií a Semjonem Byčkovem. Konkrétně zazní jeho Symfonie č. 4 se sopránovým sólem.“ „Velmi originální hudební výběr z hudby 20. století nabídne…
Jakub Hrůša nadchl Vídeň hudbou Miloslava Kabeláče
Rozhlasový symfonický orchestr Vídeň měl v pátek jako hosta dirigenta Jakuba Hrůšu. Program z hudby dvacátého století, přenášený rozhlasem ORF, zahrnul Paraboly Bohuslava Martinů, Koncert pro violoncello a orchestr Györgye Ligetiho se sólistkou Alisou Weilerstein a Druhou symfonii Miloslava Kabeláče. „Triumf pro Miloslava Kabeláče ve Vídni. Plný sál bouřící nadšením pro tohoto – zatím…
Jakub Hrůša uvedl s Newyorskou filharmonií Martinů
„Hrůša má schopnost učinit z rarit hudbu, kterou si publikum užije, i když si ji vysloveně nevyžádalo.“
„Bylo povzbuzující vidět, že na hudbu Bohuslava Martinů zůstali v sále všichni – i když byl jasné, že hlavním důvodem, proč se kupovaly lístky, bylo předtím účinkování pianistky Yuji Wang.“
„Vstupní pasáže 1. symfonie Bohuslava Martinů přirovnává kritik k zahradě podivně krásných květů.“
Jakub Hrůša hostoval počtvrté u Newyorských filharmoniků. A protože v roce 2024 končí dosavadní šéfdirigent orchestru Jaap van Zweden, upozornil list New York Times, že byl český dirigent prvním z řady hostů, která by pro následující týdny mohla vypadat jako série neoficiálních konkursů pro vytipování nového šéfa… Jakub Hrůša se dělil o pozornost publika s čínskou pianistkou Yujou Wang. Dirigoval od 10. do 12. února ve třech večerech program sestavený z děl Zoltána Kodályho a Franze Liszta a První symfonie Bohuslava Martinů.
Pražské jaro 2022 zahájí Barenboim a West-Eastern Divan Orchestra
Smetanovu Mou vlast zahraje na úvodním koncertě festivalu Pražské jaro 12. května 2022 West-Eastern Divan Orchestra, orchestr mladých hudebníků z Izraele a z Palestiny a dalších arabských zemí. Řídit ho má jeho zakladatel Daniel Barenboim. Do 3. června připravili pořadatelé čtyři desítky koncertů. Zveřejněný program hovoří nejen o prvním českém hostování Orchestru Západo-východní divan,…
Čtyřikrát Michaela Fukačová a David Mareček
Můj hudební domov, to je podtitul čtyřdílného turné, na které do vlasti přijela v Dánsku žijící česká violoncellistka Michaela Fukačová. Na všech koncertech ji doprovodí klavírista a současně ředitel České filharmonie David Mareček. První večer je už zítra, v úterý 14. září; stane se současně zahajovacím koncertem nové sezony Spolku přátel hudby, který funguje u Filharmonie Brno.…
Sukova Pohádka léta. Náročná, působivá, téměř duchovní
„Sukovi se podařilo v zásadním a jedinečném díle inovovat symfonickou instrumentaci i formu natolik, že vzbudil pozornost, doprovázenou ovšem logickými názory, že jde o dílo náročné.“ „Jak originální je druhé intermezzo nazvané Slepí hudci…! Dvě harfy a nad nimi se proplétající nekonečná dvouhlasá melodie anglických rohů, jinak nic…“ „Skladba, mimořádně zajímavě, výstižně a proměnlivě instrumentovaná, vypráví…
Česká filharmonie odvysílá čtyři koncerty se světovými sólisty
Jarní hvězdy s Českou filharmonií – to je série čtyř koncertů, které v březnu a v dubnu chystá Česká filharmonie ve spolupráci s Českou televizí. Dirigovat budou Semjon Byčkov a Jakub Hrůša a sólisty budou violoncellistka Alisa Weilerstein, houslisté Nikolaj Szeps-Znaider a Lisa Batiashvili a klavírista Kirill Gerstein, který ve světové premiéře provede Koncert pro klavír a orchestr Thomase…
Pohledem Petra Vebera (13)
Sto let Elgarova Violoncellového koncertu
„Skrytou krásu Elgarova díla objevila publiku cellistka Jacqueline du Pré.“
„Má v sobě intenzivní hloubku a nostalgii… a určitě i smutek nad válkou poničenou Evropou.“
„Mahlerova nebo Janáčkova neopakovatelného novátorství však přece jen nedosáhl.“
V Praze je dnes mladý maďarský sólista István Várdai. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nastudoval a hraje Violoncellový koncert Edwarda Elgara, letos stoletý. Abonentní večer je možné sledovat v Rudolfinu či v přímém přenosu na stanici Vltava, nebo pak ve středu v záznamu na stanici D dur. Várdai hraje na Stradivariho nástroj patřící kdysi violoncellistce, díky níž se skladba dostala do mezinárodního povědomí. Jmenovala se Jacqueline du Pré a její život se předčasně uzavřel v roce 1987.
75. Pražské jaro zahájí 7. 5. Berlínští filharmonikové
„Rezidenčním umělcem bude pianista András Schiff.“ „Mezi nejmladšími interprety budou Robert Kružík, Jiří Rožeň, Martin Daněk a Jan Čmejla.“ „Po letech se jednou vrátí na závěr Beethovenova Devátá symfonie.“ Pětasedmdesátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro bude mít zahajovací koncert neobvykle už 7. května, kdy do české metropole přijedou Berlínští…
Konkurence, vyjednávání, peníze.
David Mareček o turné ČF po USA
„Zaujmeme, když dáváme českou hudbu. Američané jdou na ČF jako na zážitek, který bude autentický.“
„Pro Ameriku je čtyřletý cyklus zájezdů tak akorát.“
„Vozíme dva, maximálně tři různé programy, protože na turné není čas zkoušet.“
Česká filharmonie má dnes večer se Semjonem Byčkovem v Kalifornii na více než dvoutýdenním americkém turné předposlední koncert. Koná se v Davies Symphony Hall, v sále, který San Francisco postavilo na přelomu 70. a 80. let 20. století. Síň má skoro 2800 míst a je pojmenována po paní Louise Davies, dámě ze staré sanfranciské rodiny, největší z donátorů stavby…
Filharmonici v Carnegie Hall aneb Podíl akustiky na polidštění Dvořáka
„V pěti podlažích má síň na 2800 míst, pódium – mušle bez varhan – je široké a hluboké.“
„Alisa Weilerstein se dovede v nesmírném kontrastu, stejně extrémně, i zkáznit a ztišit.“
„Semjon Byčkov v koncertu i v Sedmé symfonii nacházel víc klidu, zamyšlenosti, opravdovosti a zvukové uměřenosti.“
Výhradně Dvořákova hudba zněla v sobotu večer v New Yorku v podání České filharmonie a Semjona Byčkova. Koncert v zaplněné Carnegie Hall měl velmi srdečný ohlas. Orchestr zněl ve slavné síni měkce až téměř tlumeně, český klasik dostal od šéfdirigenta v Sedmé symfonii i ve Violoncellovém koncertě pěkné podněty. Krásně romanticky hrála i Alisa Weilerstein.
Právě doznělo (8)
S ČF v Carnegie Hall
V NYC v předvečer a doma vlastně už v den 100. výročí vzniku naší republiky hrála Česká filharmonie v Carnegie Hall. Zazněl ryze dvořákovský program, violoncellový koncert, Symfonie č. 7 a dva Slovanské tance jako přídavky. Nádherná akustika přispěla k tomu, že se tento koncert dá zatím hodnotit hodnotit jako jeden z nejhezčích, ne-li nejkrásnějších pod taktovkou…
Dvořák v NYC – ležící i znějící
„Dlouho předem usilovala o zapůjčení rukopisu Dvořákova Violoncellového koncertu. A podařilo se.“
„Hudební program je exkluzivní a má jednu česko-americkou souvislost vedle druhé.“
„Potom přichází na pódium s obvyklým úsměvem koncertní mistr Josef Špaček.“
„Tento národ je geneticky naprogramován pro hudbu,“ vyznává se na adresu Čechů Semjon Byčkov. Je pátek, Český dům v New Yorku pořádá komorní hudební večer k výročí Československa a šéfdirigent České filharmonie, vyzván, aby promluvil, propojuje improvizovanou úvahu o svobodě ducha a jazyka s konstatováním, že přijíždí s orchestrem jako se svou novou rodinou do země, kterou považuje za svou…
Právě doznělo (7)
S ČF v Českém domě
Česká filharmonie sice v pátek odpočívala po příletu do New Yorku a před dnešním koncertem v Carnegie Hall, ale někteří její členové přesto koncertovali během slavnostního večeru v Českém centru v NYC, kde je vystaven manuskript Dvořákova violoncellového koncertu. Napřed zahráli ředitel ČF David Mareček a Alisa Weilerstein Dvořákův Klid pro klavír a violoncello, Josef Špaček pak bravurně vystřihl Sonatu č. 5 G…