ČRo D-Dur: Franckovo Blahoslavenství a sobotní večer se Zdeňkem Šestákem
„Ve středu sáhneme do atraktivní nabídky Evropské vysílací unie. Nejprve zazní málo uváděné vrcholné dílo Césara Francka, jeho oratorium Blahoslavenství.“
„Víkendová dopoledne budou patřit varhanici a patronce hudby sv. Cecílii, pořad připravil Radek Menoušek se skladbami H. Purcella, B. Brittena, J. D. Zelenky a dalších.“
„A v sobotu v 15:11 vrcholná nahrávka Chopinova Klavírního koncertu č. 1 e moll s Krystianem Zimermanem a Polským festivalovým orchestrem, naprosto mimořádný snímek…“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 4. do 10. prosince?
V pondělí v 9:03 zazní historická nahrávka Čajkovského Patetické symfonie s Českou filharmonií a Václavem Talichem. Hned v 10:16 navazuje Schubertův Violoncellový kvintet C dur s Kocianovým kvartetem. V 13:17 je možné slyšet Dvořákovo Requiem v nahrávce Wolfganga Sawallische s Gabrielou Beňačkovou a Thomasem Moserem mezi sólisty, Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem. Na to navazuje poslední smyčcový kvartet Franze Schuberta, Kvartet G dur v podání Allegri String Quartetu. V 19:30 poslouchejte živý koncert ze Studia 1, kdy členové SOČRu zahrají i swingové melodie, uvádět bude Lukáš Hurník. Ve 21:01 si nenechte ujít kompletní provedení druhého dílu Dobře temperovaného klavíru Johanna Sebastiana Bacha s velkým specialistou a znalcem Andrásem Schiffem. Den uzavře ve 23:26 Stravinského Apollon musagete ve skvělé české nahrávce Josefa Vlacha.
V úterý v 9:42 je na programu originální Martinů Serenáda pro velmi originální obsazení housle, violu, dva klarinety a violoncello. V 10:07 zazpívá Schola Gregoriana Mariánské nešpory Adama Michny z Otradovic. A v 11:15 si určitě nenechte ujít Triovou sonátu č. 5 F dur Jana Dismase Zelenky. Ve 14:53 zazní poslední, Velká symfonie C dur Franze Schuberta s Orchestrem severoněmeckého rozhlasu. Ve 20:11 si užijte Kantátu Juraje Filase Záhořovo lože podle Karla Jaromíra Erbena.
Středa v 8:22 je časem pro Beethovenovu Patetickou sonátu v podání Josefa Hály. A v 9:02 si poslechněte Symfonii č. 1 novoromantika Franze Schmidta. V 10:19 je na programu zpracování Vánočního příběhu od vynikajícího německého raně barokního skladatele Heinricha Schütze. V 10:55 se rozezní nahrávka Dvořákovy Symfonie č. 7 v podání České filharmonie s Václavem Neumannem. V 13:09 je na programu jiná klasická nahrávka s hornistou Zdeňkem Tylšarem, konkrétně Koncert pro lesní roh č. 1 Richarda Strausse. Na něj ve 13:26 navazují Biblické písně Antonína Dvořáka s Magdalenou Koženou a Berlínskými filharmoniky. Ve středu ve 20:00 sáhneme do atraktivní nabídky Evropské vysílací unie. Nejprve zazní málo uváděné vrcholné dílo Césara Francka, jeho oratorium Blahoslavenství. Jedná se o barvité a hluboké zhudebnění kázání na hoře z evangelia sv. Matouše, začíná slovy „Blahoslavení chudí…“. Franck zhudebnil evangelium a ke každému verši přidal samostatný symbolický výjev, jde o velmi prokomponované dílo pro sólisty, sbor a orchestr v provedení filharmonie města Lutychu. Ve 22:24 pak navazuje koncert Národního orchestru italského rozhlasu, dirigovat bude Pablo Heras Casado. Zazní Debussyho Faunovo odpoledne, Stravinského Houslový koncert i Mahlerova Symfonie č. 1 „Titan“.
Ve čtvrtek v 8:43 poslouchejte Debussyho Obrazy s Ivanem Moravcem. Ve 12:34 bude příležitost poslouchat Violoncellový koncert Karla Stamice s Michalem Kaňkou. V 13:19 je k mání Charpentierův Magnificat a ve 20:32 od stejného autora známější Te Deum. Ve 21:51 poslouchejte jedinečnou nahrávku Dvořákových Legend s Pražskou komorní filharmonií a Jiřím Bělohlávkem.
V 9:04 pátek načíná Mozartova Koncertantní symfonie pro housle a violu s Josefem Sukem a Ivanem Ženatým. V 11:29 je možné slyšet originální Staré a nové renesanční tance Miloše Štědroně pro basklarinet v podání Due Boemi za doprovodu orchestru. Ve 20:44 poslouchejte Šest sonetů pro soprán a klavír Viktora Ulmanna. Ve 21:13 je v nabídce Smyčcový kvartet Johna Tavenera nazvaný The Hidden Treasure. Ve 22:01 se rozezní cyklus skladeb pro dva klavíry Oliviera Messiaena a po něm ve 22:51 symfonie Sv. Florian Alfreda Schnittkeho.
Víkendová dopoledne budou patřit varhanici a patronce hudby sv. Cecílii, pořad připravil Radek Menoušek se skladbami H. Purcella, B. Brittena, J. D. Zelenky a dalších. Ve 13:29 v sobotu se rozezní proslulý violoncellový koncert Edwarda Elgara s Alisou Weilerstein a Danielem Barenboimem. A v 15:11 vrcholná nahrávka Chopinova Klavírního koncertu č. 1 e moll s Krystianem Zimermanem a Polským festivalovým orchestrem, naprosto mimořádný snímek s dokonalou technikou a citem pro Chopina. Mimořádná příležitost bude v sobotu ve 20:00, kdy začíná večer se Zdeňkem Šestákem, skladatelem a muzikologem. Viktor Bezdíček, autor skladatelovy monografie, představí autorské dílo Zdeňka Šestáka a připomene jeho zásluhy na objevení Citolibské kompoziční školy. Zazní díla Karla Blažeje Kopřivy, z Šestákových děl Divertimento, Hommage à Apollinaire, Koncert pro smyčce, Symfonie č. 5, vánoční kantáta Laetentur coeli et exsultet terra, Herakleitos, Smyčcový kvartet č. 7 a violoncellový koncert č. 1. Nedělní operní rubrika od 16 hodin nabídne zajímavý titul: Král Artuš Ernesta Chaussona. A po ní další díla tohoto autora.
Foto: Flickr / RMF 2016 / Ansgar Klostermann, Facebook / Wiener Symphonike / Julia Wesely, Flickr / Pražské jaro / Ivan Malý, Wikipedia / Gortyna / CC0
Příspěvky od Jindřich Bálek
- ČRo D-dur: Na víkendové Návštěvě u Martina Rudovského
- ČRo D-dur: Přelom roku s Bachem i Beethovenem
- ČRo D-dur: Štědrý den ve znamení komorní i sváteční hudby
- ČRo D-dur: Tisíc hlasů adventu, nedělní koncert pěveckých sborů
- Renaud Capuçon s houslemi a bez houslí
Více z této rubriky
- Elitní fagotista předá své zkušenosti studentům HAMU
- Haasovci ve Wigmore s Giltburgem
- Magdalena Kožená uvede světovou premiéru písňového cyklu Ohada Ben-Ariho
- Flétna a tanec hlavními motivy orchestrálního pořadu Prague Philharmonia
- Dva klavíry na Smetaně. Edukace s Mou vlastí
- Tomáš Netopil na antverpském dirigentském stupínku
- Kalabis Quintet a jeho matiné na HAMU
- V dolnosaském Osnabrücku inscenují Dvořákovu Rusalku
- Aby mladé bavila opera i balet
- Státní filharmonie Košice láká na dirigentské i hráčské umění Radka Baboráka