Lukáš Vondráček se vrací domů. Zahraje Rachmaninova s ostravskou filharmonií
V prostorách kostela svatého Václava v Opavě vystoupí místní rodák a světově uznávaný pianista Lukáš Vondráček a spolu s ním Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) pod vedením rumunského dirigenta Gabriela Bebeşelei. Tímto koncertem pokračuje v neděli 9. července pátá sezóna opavského symfonického cyklu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Zazní symfonie Sergeje Rachmaninova a Franze Schuberta a zejména pak Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll rovněž Sergeje Rachmaninova; autora, od jehož narození letos uplynulo sto padesát a od úmrtí osmdesát let.
„Schubert byl mimo jiné geniálním melodikem, Rachmaninov kosmopolitním pianistou a skladatelem. V neděli uslyšíme nejoblíbenější ze čtyř jeho koncertů, a to Druhý klavírní koncert a také jeho první, mladistvou a nedokončenou symfonii. Naopak Schubertova ‚Nedokončená‘ symfonie je velmi zralým dílem svého autora,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.
Ačkoliv Sergej Rachmaninov zkomponoval tři opery, stejný počet symfonií, několik duchovních skladeb a řadu pozoruhodných písní, proslavil se především svým klavírním dílem, které zahrnuje čtyři koncerty a množství sólových skladeb. Rachmaninov, sám vynikající pianista, byl aktivní také jako dirigent. Na začátku večera zazní skladba, kterou složil na konzervatoři jako svou seminární práci. Symfonii v tónině d moll nikdy nedopsal. Jako druhá bude na programu Osmá symfonie Franze Schuberta, autor práci na této symfonii v roce 1822 zastavil a už se k ní nevrátil, proto nese podtitul Nedokončená. Schubertovo dílo bylo plně doceněno až několik desítek let po jeho smrti a od té doby tvoří častou a oblíbenou složku repertoáru symfonických orchestrů, klavíristů a pěvců. Napsal přes šest set písní, významná je jeho klavírní tvorba. Klíčové místo v programu pak zaujímá jeden z nejslavnějších klavírních koncertů všech dob, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova. Jedná se o změnu programu, původně měl být proveden autorův třetí klavírní koncert. Za sólistu byl zvolen etablovaný umělec, opavský rodák a vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu, klavírista Lukáš Vondráček.
Lukáš Vondráček vystoupil poprvé veřejně ve čtyřech letech. Jako patnáctiletý v roce 2002 debutoval s Českou filharmonií a Vladimirem Ashkenazym, po tomto debutu následovalo velké turné po USA. Po ukončení studií na Hudební akademii v Katovicích a na vídeňské konzervatoři získal Artist Diploma na bostonské New England Conservatory, kde s vyznamenáním promoval v roce 2012. Gabriel Bebeşelea je šéfdirigentem Filharmonického orchestru George Enescua v Bukurešti a uměleckým ředitelem souboru dobových nástrojů a festivalu Musica Ricercata. Stal se vůbec nejmladším šéfdirigentem v Rumunsku, když byl v roce 2011 jmenován šéfdirigentem Rumunské národní opery v Iaşi. Věnuje se výzkumu a znovuobjevování hudby. Je vítězem dirigentských soutěží Lovro von Matačiće (Záhřeb 2015) a Jeunesses Musicales (Bukurešť 2011). V roce 2018 obhájil doktorát na Národní hudební univerzitě v Bukurešti.
Foto: Dita Pepe, Wikipedia / Kubey-Rembrandt Studios / (volné dílo)
Příspěvky redakce
- Leif Segerstam (1944–2024)
- Mladistvé Duo Absoluto v Šumperku
- Tomáš Pindór a Roman Patočka spolu na Dobříši
- Filmharmonie uvádí Star Wars
- Dechový orchestr Májovák ve skladbách současných ostravských tvůrců