Moravou se rozezní inscenované oratorium David
Starozákonní příběh krále Davida nabídne koncert, který pořádá spolek Kulturní Morava. Dnes večer zazní v kostele svatých Janů v Brně dílo Il Davide vytvořené jako mezinárodní projekt sedmi zemí. Vychází z mistrovského oratoria „David v Pistáciovém údolí“ rakouského skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu z roku 1771. Letos si tedy připomínáme 250 let od jeho vzniku. Tou dobou autor už pobýval na Jesenicku ve Slezsku, na dnešním českém území, kde působil od roku 1769 až do smrti v roce 1799. V roli Davida vystoupí Doubravka Součková, jako král Saul slovinský tenorista Aco Aleksander Bišćević, Helena Hozová jako Jonatán, syn Saula, Aneta Petrasová jako Davidův bratr Eliab a v roli vojevůdce Abnera Jiří Miroslav Procházka. Solisty doprovodí mezinárodní orchestr složený ze členů souborů Visegradské čtyřky, polský Arte dei Suonatori, slovenské Il Cuore Barocco, maďarská Musica Aeterna a domácí tělesa Volantes Orchestra a sbor Societas Incognitorum. Na hudebním nastudování se podílí Veronika Manová, umělecká vedoucí souboru Volantes Orchestra, a dirigentka Ema Mikešková. Il David zazní ještě v sobotu v Podzámecké zahradě v Kroměříži na festivalu Hortus Magicus a příští týden pak od 12. do 14. srpna v rámci festivalu Olomoucké barokní slavnosti.
Původně barokní oratorium je interpretováno na historické hudební nástroje. Jde o biblický, stále aktuální příběh o odvaze, pokoře, moudrosti a víře, o odhodlání a vnitřní odvaze naproti zdánlivě nepřekonatelnému nebezpečí. David, krotký pastýř, který má rád hudbu a poezii, uslyší nebeský hlas, který ho, obyčejného mladíka, vybere stát se zachráncem svého národa. Vnitřní rozhodování není snadné: opustit otce a domov a postavit se tváří v tvář nepřekonatelnému Goliášovi…? David nakonec svou vynalézavostí a hlubokou vírou v dobro obra porazí a díky udatností se z něj posléze stane izraelský král.
Oratorium vychází z libreta Ignazia Pinta, vzniklo roku 1771 a poprvé bylo provedeno v témže roce v dnešním Českém Slezsku, na zámku Jánský Vrch u Javorníka, letním sídle vratislavského biskupa Philippa Gottharda Schaffgotsche. Tehdejší hlavní představitelkou byla maďarská sopranistka Nicolina Trinková, která podle dobových zpráv zpívala roli mistrovsky.
Foto: Wikipedia
Příspěvky redakce
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Ondřej Zámečník vítězem skladatelské soutěže festivalu Věčná naděje
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
Více z této rubriky
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku