KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Natalia Chirilenco: Vyhráli jsme! Sbor z gymnázia Pavla Křížkovského je skvělá parta english

„Je to soutěž primárně pro středoškolskou mládež, takže se tu sešly sbory především z gymnázií. Ale nechyběly ani sbory základních uměleckých škol.“

„Kdo studuje umělecký obor, je současně i studentem naší základní umělecké školy, a kdo studuje hudbu, je také členem pěveckého sboru Gymum.“

„Sborové zpívání přináší zázemí přátel, na které se můžete spolehnout.“

Soutěž 14. ročníku celostátní přehlídky pěveckých sborů mládeže Mezzochori 2023 v Hradci Králové se konala v termínu 10. až 12. listopadu. Jde o celostátní aktivitu k podpoře sborového zpěvu, kterou pořádají Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) – útvar Artama, spolek Královéhradecké sborové slavnosti, Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a ZUŠ Jitro Hradec Králové. Přehlídky se účastnilo devět sborů z České republiky a sbor s názvem Gymum, vedený sbormistryní Natalií Chirilenco, z brněnského Gymnázia s uměleckou profilací soutěžní přehlídku vyhrál.

Přivezli jste ze soutěže první cenu, ale co je to vlastně za soutěž? Pro koho je určená?

Je to soutěž primárně pro středoškolskou mládež, takže se tu sešly sbory zejména z gymnázií. Ale nechyběly ani sbory základních uměleckých škol či sbor z konzervatoře v Pardubicích. Je to především soutěž středoškoláků, která má již velmi dobrou tradici. Letošní ročník byl současně spojen i s celostátním seminářem Klubu sbormistrů, který vede předseda poroty pan sbormistr Jurij Galatenko z opery moravskoslezského divadla. Byla zde oceněna i práce jubilujícího královéhradeckého pedagoga a skladatele Přemysla Kočího, který se zaměřuje především na práci s dětskými pěveckými sbory.

Pěvecký sbor na Gymnáziu Pavla Křížkovského už má také tradici?

Škola existuje v Brně-Komíně od roku 1993, letos slavila 30. výročí. Je to soukromé gymnázium, které nabízí všeobecný vzdělávací program rozšířený o hudební, výtvarný a dramatický obor. Sbor již tehdy koncertoval na řadě kulturních akcí v Brně a na jižní Moravě, zúčastnil se rovněž mnoha zahraničních zájezdů – Slovinsko, Jižní Korea, USA aj. Mimo jiné provedl Requiem autora Tomáse Luise de Victorii v roce 2002. Od ledna 2019 sbor pracuje pod mým vedením. Je to povinná součást výuky hudebního oboru, v níž jsou žáci vedeni ke vzájemné souhře a spolupráci. Další cíle směřují k získávání zkušeností a úspěchů v rámci sborového života. Pěvecký sbor je organismus, který se musí sžít, aby získal charakteristický zvuk a aby se děti naučily poslouchat sebe navzájem v zájmu dobrého ladění. Je to dlouhodobý proces a zdá se, že po čtyřech letech snažení sklízíme plody.

Jak staré děti vlastně na gymnázium chodí?

Mohou se hlásit děti jak z páté třídy, tak z deváté. Studují tu umělecké obory, hudební či divadelní, výtvarné umění nebo architekturu, ale jsou mezi našimi absolventy i studenti VUT, lékařské fakulty, právníci, architekti, designéři… Neprodukujeme tedy jen umělce. Ale umění dětem pomáhá utvářet si zdravý pohled na svět. Kdo studuje umělecký obor, je současně i studentem naší základní umělecké školy a kdo studuje hudbu, je také automaticky členem pěveckého sboru Gymum. A máme jak malý sbor, pro děti od primy do tercie, tak velký sbor pro děti starší, až do maturity.

Ale to budování kvality se přece potkalo s covidovou epidemií a se zákazem zpěvu! To se nejspíš sborové aktivity nekonaly…

Ale to se mýlíte, naopak to byla pro nás, zejména pro mne, obrovská výzva! Musela jsem zapojit veškerý svůj tvůrčí potenciál a vymýšlela jsem, jak s dětmi pracovat na dálku. Soustředila jsem se především na budování kontaktů a důvěry. Způsob práce od covidu je postaven na posílání několika nahrávek v pololetí, protože devadesát minut výuky na gymnáziu nestačí na vybudování repertoáru. To, že děti pracují také samy doma velmi pomáhá, za tuto spolupráci jsem jim nesmírně vděčná. Náš sbor nemá tradice jarního a podzimního víkendového soustředění.

Ještě mne napadá: Co chlapci? Mají zájem o sbor? A co mutace? Vždyť jsou to teenageři…

Chlapci to mají opravdu těžké. Nejprve zpívají s děvčaty v sopránu a altu, ale pak jim rychle jdou hlasy dolů. Tehdy potřebují citlivé odborné vedení a hlavně důvěru a povzbuzení, aby se nezasekli i psychicky. Je to velká příležitost, jak jim naopak podržet sebevědomí. Na soutěži jich bylo dvanáct. Celkově měl sbor na soutěži 34 dětí, vzali jsme sebou i několik absolventů. Mám radost, že se z nich stal skvělý kolektiv, který má rád legraci, ale také se dokáží jeden za druhého postavit. Sborové zpívání přináší zázemí přátel, na které se můžete spolehnout.

Vy pocházíte odkud? Podle jména a přízvuku nejste Češka.

Pocházím z Moldávie, z Kišiněva. Do Česka jsem přišla po studiích v roce 1999, poté, co jsem v Kišiněvě vystudovala Akademii hudebního umění Gavriila Musicescu. Předtím jsem ještě jedenáct let studovala na Hudebním lyceu Cipriana Porumbescu klavír a sbormistrovství. Zajímavé je, že systém organizace studia na tomto lyceu je velmi podobný našemu Gymnáziu Pavla Křížkovského s uměleckou profilací. Proto mohu i zde uplatnit zkušenosti ze svých studií a věnovat se plně sborovému zpívání tak, aby to děti bavilo a přinášelo jim to dobrý základ do života. Vedu ještě ženský sbor Gloria Brunensis, který jsem založila v roce 2014. Věnujeme se hodně zpívání a cappella, tedy bez doprovodu, a máme široké spektrum skladeb, procházejících napříč obdobími a hudebními žánry, od polyfonií přes pravoslavný repertoár až po soudobé autory. Sborové zpívání v Brně je mým osudem a jsem šťastná, že mám možnost se této krásné práci věnovat.

Foto: Honza & Jana Tláskalovi

Karla Hofmannová

Hudební a divadelní publicistka, novinářka, kulturoložka

Pochází z Brna, kde žije a pracuje. Vystudovala pěveckou konzervatoř v Brně a kulturologii v Praze. Pracovala na různých pozicích v kultuře, jako zpěvačka, pedagožka, působila v marketingu a managementu kulturních institucí, což ji přivedlo ke kulturní politice a k žurnalistice. V současné době je v důchodu a působí jako nezávislý novinář, píše recenze především na opery a koncerty klasické hudby a realizuje rozhovory se zajímavými lidmi, kteří se profilují v oblasti kultury. Zajímá se o historii a cestování a jejím velkým koníčkem a relaxací jsou malá vnoučata.



Příspěvky od Karla Hofmannová



Více z této rubriky