Nová Aida přímým přenosem z Met
Premiérově v sobotu 25. ledna uvedou vybraná česká kina další přímý přenos z newyorské Metropolitní opery v distribuci společnosti Aerofilms. Na programu je inscenace Verdiho Aidy v novém nastudování Yannicka Nézet-Séguina, hudebního ředitele Metropolitní opery, se sopranistkou Angel Blue v titulní roli.

V novém nastudování Verdiho slavné Aidy, prvním po téměř čtyřiceti letech, ztvární titulní roli etiopské princezny rozpolcené mezi láskou k vlasti a láskou k milému americká sopranistka Angel Blue. Režisér Michael Mayer využívá důmyslných projekcí a animace, aby diváky zavedl do nitra majestátních pyramid a pozlacených pohřebních komnat starověkého Egypta. Sám režisér mluví o výsledku jako o té „největší věci, kterou kdy dokázal“. Zároveň dodává, že předchozí a publikem velmi oblíbenou inscenaci má ve velké úctě: „Nepokoušíme se znovu vynalézt kolo. Mám ale pocit, že máme zvláštní příležitost nabídnout stejnou úroveň velkoleposti a podívané, jen s některými novými technikami, které před pětatřiceti lety nebyly k dispozici.“

V roli Aidiny sokyně Amneris se představí rumunsko-maďarská mezzosopranistka Judit Kutasi a nejslavnější milostný trojúhelník v operní literatuře uzavře polský tenorista Piotr Beczała jako vojevůdce Radamès. V úloze otce Aidy se představí barytonista Quinn Kelsey. Orchestr Metropolitní opery bude řídit její hudební ředitel Yannick Nézet-Séguin. Premiéra nové inscenace přesně vychází na patnácté výročí jeho debutu na prknech Metropolitní.
Foto: MET / Aerofilms
Příspěvky redakce
- Bratislavská scéna v sezoně 2026/27 chystá jedinou operní premiéru
- Pražská muzea Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany přijdou o dosavadní sídla
- Hudba Znojmo na zámku v Jaroslavicích vzdala poctu Pietru Metastasiovi
- Třicátiny Akademie Václava Hudečka
- Letní slavnosti staré hudby v druhé půli
Více z této rubriky
- Bratislavská scéna v sezoně 2026/27 chystá jedinou operní premiéru
- Třicátiny Akademie Václava Hudečka
- Letní slavnosti staré hudby v druhé půli
- Nedělní varhanní půlhodinky podeváté na Svaté Hoře u Příbrami
- Teplická sezona 2026/27, i s Plachetkou a Margitou
- Michnovská pocta v Uherském Hradišti
- Hornisté se těší do Broumova. Zahrají si Valtovo halali
- Třicáté Chebské varhanní léto pokračuje s Jaroslavem Tůmou
- International Opera Awards přijímají nominace
- Talenti houslí a violy ve společnosti karlovarských symfoniků