Olomoucký varhanní festival zpět v chrámu sv. Mořice
Rekonstrukce varhan z dílny wroclawského varhanáře Michaela Englera je dokončena, a tak se Mezinárodní varhanní festival Olomouc může vrátit zpět do kostela sv. Mořice, kde se odehrají čtyři z pěti koncertů. Jeden se koná v katedrále sv. Václava. Pětapadesátý ročník akce pod hlavičkou Moravské filharmonie Olomouc se uskuteční od 4. do 18. září. Na mezinárodní úrovni nabídne zastoupení umělců i interpretační výkony.
„Mezinárodní varhanní festival Olomouc patří ke stěžejním kulturním a společenským událostem naší i mezinárodní hudební scény. Pro Moravskou filharmonii Olomouc coby pořadatele je festival nepostradatelnou součástí koncertní sezony, kterou tradičně otevírá,“ říká ředitel filharmonie Jonáš Harman. Slavnostní zahajovací koncert v podání Kateřiny Málkové obohatí vystoupení jednoho z výrazných žesťových souborů u nás, Moravia Brass Bandu. „Největšími letošními hvězdami budou David Cassan z Francie a Balázs Szabó z Maďarska. Vynikající německý varhaník Axel Flierl provede stěžejní díla francouzských a německých skladatelů. Velkým zpestřením bude koncert pro dvoje varhany a dva varhaníky, který se uskuteční v olomoucké katedrále,“ říká dramaturg festivalu Karel Martínek. Právě tam bylo hlavní zázemí festivalu v době rekonstrukce svatomořických varhan. „Tento koncert tak je jakýmsi poděkováním za možnost udržet linii varhanního festivalu v Olomouci bez jediného přerušení.“ dodává dramaturg.
Mezinárodní varhanní festival Olomouc je nejstarším svého druhu v České republice. Festival založil varhaník a organolog Antonín Schindler (1925–2010). Koná se v Olomouci bez přerušení již od roku 1969. Klíčovým nástrojem festivalu jsou Englerovy varhany v kostele svatého Mořice. Tento nástroj je se svými pěti manuály, pětadevadesáti rejstříky a bezmála osmi tisíci píšťal největšími varhanami v České republice, respektive co do velikosti srovnatelnými s těmi v pražské bazilice sv. Jakuba, kde se právě před třemi dny uskutečnilo zahájení jiného varhanního festivalu. Hrál tam britský varhaník a dirigent Wayne Marshall a reflexi si můžete přečíst ZDE.
Foto: archiv MfO
Příspěvky redakce
- Smrtelní hrdinové, nesmrtelní klasici aneb Májové dny s královéhradeckou filharmonií
- Petr Popelka představí Mou vlast v Kodani
- Polibek víly otevře květnové dění ve Slovenské filharmonii
- Třicátá Heranova violoncellová soutěž hlásí rekordní účast
- Pohádkový první máj na Zámku Žďár nad Sázavou
Více z této rubriky
- Smrtelní hrdinové, nesmrtelní klasici aneb Májové dny s královéhradeckou filharmonií
- ČRo D-dur: Stanice slaví 20. výročí zahájení vysílání
- Petr Popelka představí Mou vlast v Kodani
- Polibek víly otevře květnové dění ve Slovenské filharmonii
- Třicátá Heranova violoncellová soutěž hlásí rekordní účast
- Pohádkový první máj na Zámku Žďár nad Sázavou
- Laureáti Broumovské klávesy předznamenají jubilejní festival Za poklady Broumovska
- Úvod května na Hudebním festivalu Antonína Dvořáka
- Ale je hudba… Křest knihy Marka Kopelenta ve Winternitzově vile
- Sukův Epilog a Šeherezáda Rimského-Korsakova. Hrůša opět stane v Rudolfinu